Colectia de toamna-iarna 2005 (162)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ripley, frumoase-frumoase fete am vazut prin pozele voastre, sa nu va deochi! Sunt asa de scumpi bebeii mici, am si uitat .
Sanatate multa Anei, tineti virusii departe de Iris!

Noi inca n-am scapat de muci si tuse, Cristi la aproape 2 sapt de la debutul bolii iar eu la o saptamana . Sa speram ca trec odata si odata si nu se complica in ceva mai rau, DF. Tratamente nu prea avem, sirop de tuse si ser fiziologic amandoi...

Azi am avut o nebunie totala la serviciu, ce - daca am fost in concediu sapt trecuta mi-a amanat cineva deadline-urile ??
Fug la o tura rapida de shopping de iarna, e puiul cu incheieturile si gleznele goale in hainele groase de asta-primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mihaelooo, dc ar fi ponei vii sigur i-ar lua matusa-mea, ca e putin dilita: are animale de companie la etajul 8 fix 3 gaini... sunt alea in elementul lor, gainateaza toata casa, stau pe fotolii, fac circ...

Lavi, mersi de aprecieri, pupam fetele vorbarete

Interesant ce seamana iris cu Ana cand era mica la comportament, vad un fel de pattern deja in multe: suzeta parca e otrava, suge max. 10 min de rupe si gata e satula, doarme multe ore legate - multe similitudini.
Cu lapticul stau bine, parca nu mai am asa dureri la alaptat (decat de spate) si productia e in crestere, ca dupa ce suge floricica inca mai am lapte. Pb. e ca atunci cand e treaza cauta sanul continuu si nu-i pot da' tot la juma de ora, de aia incerc abureala cu suzeta, da' nu-mi merge nicicum.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI hai mai, nu ma certa...intelegeti voi ce vroiam sa spun, nu???

RIPLEY transmite-i Taniei sanatate multa si pupici.

greu ma descurc. greu. e si mai rau ca dorm amandoi cam in aceeaso perioada si cand sunt treji, tipa/urla/plang amandoi.
Alex are colici rau rau rau. exact cum spui tu ca se aude la Anna, se aude si la el. doar ca se innegreste de durere.
si chiar vroiam sa tot intreb: ce-i mai pot da, si cat tine?? ca o luam razna. ii dau ceai anticolici (doar de 2 zile), sab simplex si colic baby. carpe calde pe burtic.... Doamne si trage niste parturi..mai rau ca un adult.
vecinii mei probabil se gandesc ca-i sedez intre 12 si 15 cand e liniste in casa.

tu ii dai la fiecare masa completare Annei?
io sunt stresata rau cand il aud urland asa ca nu am lapte, ca el vrea sa suga dar trage de cateva ori si face crize - si la biberon face - se arcuieste spre spate, se strange in fata, da din picioare de parca ar face genunflexiuni, se screme..tipa. dar tipat de ala de durere, de...nici nu stiu cum sa zic.
Vlad nu a facut asa si-s derutata si paralela.

si in timpul asta Vlad vrea nu stiu ce jucarie pe care intentionat a dat-o pe sub pat si daca nu i-o dat incepe show-ul...rage si ala de vorba lui Cristi zici ca-i jungla la noi.

saracu aseara dupa vre 1.5 ore de urlele si de la Alex si de la Vlad, s-a intins in pat, si-a pus perna in cap si a zis ca numai vrea. si ca-i duce pe amandoi la tara si ii mai ia la majorat.


ma dor ochii de la calc. i-am reparat o masinuta lui Vlad si vreau sa fac si eu ceva de papa. o ciulama
ne auzim.

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

quote:
Originally posted by joy04

greu ma descurc. greu. e si mai rau ca dorm amandoi cam in aceeaso perioada si cand sunt treji, tipa/urla/plang amandoi.
Alex are colici rau rau rau. exact cum spui tu ca se aude la Anna, se aude si la el. doar ca se innegreste de durere.
si chiar vroiam sa tot intreb: ce-i mai pot da, si cat tine?? ca o luam razna. ii dau ceai anticolici (doar de 2 zile), sab simplex si colic baby. carpe calde pe burtic.... Doamne si trage niste parturi..mai rau ca un adult.
vecinii mei probabil se gandesc ca-i sedez intre 12 si 15 cand e liniste in casa.

tu ii dai la fiecare masa completare Annei?
io sunt stresata rau cand il aud urland asa ca nu am lapte, ca el vrea sa suga dar trage de cateva ori si face crize - si la biberon face - se arcuieste spre spate, se strange in fata, da din picioare de parca ar face genunflexiuni, se screme..tipa. dar tipat de ala de durere, de...nici nu stiu cum sa zic.
Vlad nu a facut asa si-s derutata si paralela.

si in timpul asta Vlad vrea nu stiu ce jucarie pe care intentionat a dat-o pe sub pat si daca nu i-o dat incepe show-ul...rage si ala de vorba lui Cristi zici ca-i jungla la noi.

saracu aseara dupa vre 1.5 ore de urlele si de la Alex si de la Vlad, s-a intins in pat, si-a pus perna in cap si a zis ca numai vrea. si ca-i duce pe amandoi la tara si ii mai ia la majorat.




Joy scumpa, Iris nu are deloc colici, probabil faptul ca scoate gazele pe fundulet ne salveaza. Nu-i dau absolut nimic nici macar preventiv, ca nu am de ce.

Sunt tot felul de sab simplex, bonisan, ceaiuri, dar eu nu am folosit nici prima oara, si nici acum nu am in casa. Sper sa nici nu fie nevoie. Stiu ca mai era o crema naturista mentolata care facea minuni: flatulin. Se da in strat subtire pe burtica si se maseaza usor.

Cu descurcatul: buna-rea cum e bona, sa zicem ca intre 9 si 17 sta totusi cu Ana, chiar dc sunt vesnic dupa ele ca mor cand vad anumite faze. Apoi vine tati acasa, dc nu poate el urca mama, clar singura nu m-as descurca inca. Sper in timp sa nu mai depind atata de mult de altii, acuma folosesc toate resursele externe posibile, nu mai fac pe eroina.

Si noi avem pb. cu Ana, e fte razgaiata, rasfatata, bona nu-i refuza nimic cica sa nu planga, si-a inceput sa dea in noi - pe mama o croieste peste glezne cu matura cand o vede - sa tipe, sa faca figuri, sa se dea jos din polly in timpul mesei, sa nu manance etc. 90% vina bonei, 10% schimbarile din casa - parerea mea. O mai las o perioada de adaptare si apoi intru in ea, ca nu se poate copila mea cooperanta s-o ia pe ulei in halul asta si io sa stau cu mainile in san.

Cu laptele: am suficient, nu-i dau completare niciodata, i-am mai dat 1 bibe/zi cand imi odihneam sanii plini de rani, dar cam refuza, adica a papat 1 data 20 ml, sambata cand am fost la scos firele am asteptat mult, mama i-a dat 70 ml, i-a baut si apoi a vomat in jet. Asa ca merg pe varianta naturala, si vad ca totul e perfect, nici n-am sterilizat biberoanele de 3 zile.

Cat despre tatic, Marius ma ajuta enorm cu Ana, in schimb de Iris i-e cam frica pt ca e asa micuta, il vad ezitant si ma scoate din sarite, desi stiu ca e doar teama si e un tata minunat il tot frec la cap c-o ignora... sa nu tac ca musca rea si bazaitoare ce sunt.

Fetele, eu sunt ingrozita: vizavi de mine e stadionul unde va concerta diseara Beyonce, fac acuma probe de microfon/sonorizare si se scutura geamurile... ce dracu facem diseara, nu stiu. Mi-e de saracuta Ana ca nu va dormi...

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Ripley sunt convinsa ca matusa d epe bulevard este candidata perfecta la gazduit hergelii de caluti cu privirea tampa. da dresa sa ii facem pachet. Poate dorm gainile cu ei.
Joydraga mea mie imi e mila de tine, insa nu stiu ce sa te sfatuiesc, caci eu am doar unul care singur ma pune pe branci, la varianta cu doi nici nu indraznesc sa ma gandesc.
Titi de o saptamana si ceva zici ca e bagat in priza, e neascultator, a disperat-o pana si pe mama, care de altfel e greu de scos din pepeni, se trezeste undeva intre 6 si 7, azi am avut noroc s-a trezit la 7 si 5 minute. Ii explic ca e noapte, ca mai bine ar dormi, dar imi spune clar si raspicat "Gata mami nani" si "o zi buna". Tania ma intreba cum fac copii mancaciosi, ei bine va spun numai daca imi spuneti cum sa fac un copil mancacios dar si somnoros...
Si ca totul sa fie roz nasii mei au plecat ieri in Seychelles. Daca eu nu am avut noroc in viata....
mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Ripley, am admirat noile poze cu printesele! Absolut superbe! Ana e o domnisorica adorabila iar Iris e super-dulce! Imi plac mult pozele cu tine si Iris in brate!!

Joy draga, as vrea sa pot sa te ajut cumva! Te cred ca iti este greu, insa ai avea nevoie de un ajutor de nadejde si in al doilea rand incearca sa le mai lasi si tu, ia-o mai usor cu (virgula) curatenia si smotru (sunt convinsa ca esti fff stresata si din cauza asta!)
Impotriva colicilor, nu stiu ce sa-ti recomand... mai era Debridat, dar nu stiu de la cate luni merge dat!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pentru toate mamicile eroine de pe acest forum, azi ma refer la mamicile cu 2 copilasi, dedicatie:
http://www.youtube.com/watch?v=TDZras1U2y8


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Delia , care va sa zica aveti concert in seara asta, si ce concert ! , sper sa nu se sperie fetele de galagie si sa doarma

Mirabilis , multa sanatate Iuliei

Tania , multa sanatate si micutei Anna, va asteptam cat mai repede acasa

Veronica , ma bucur ca ai rezolvat la servici , o veste super buna, sa stii ca daca te intanlesc vreodata te bat ca de cate ori ma uit in albumul tau mor, bine ca nu sunt gravida ca atunci era tare rau

Noki , o sa merg si eu in auchan, sper sa mai gasesc papusa.

Eu am am inebunit in casa, am facut mancare, curat dar tot as vrea afara, dar nu ies ca e un super vant la noi

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Joy noi colicii nasoli i-am rezolvat cu ceai Baby Drink, a fost singurul care a functionat. Pentru ca era foarte concentrat puneam la 50 ml apa cam 1/4 din pliculet, il dadeam caldut. a fost cel mai eficient. Si nu il indulci ca are glucoza in el.
Mihaela


album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Stefan a dormit 1 h jumate, putin in comparativ cu alta data 3 ore. Dar n-are nimic, nu mai tuseste, e ok.
Io pe aci: am dat trandafirul japonez din casa ca e alergen cica, am el;iberat putin, acuma fac ordine cu jucariile lui stefan si normal revizuiesc meniul pe 10 si 11 nov cand vom tine ziua lui de nastere.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput