***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

roxicucu, imi pare tare rau pentru tine si mititelul tau. Doctorii nu au spus care poate fi cauza de nu mai mananca? Sau cum poti sa-l faci sa manance? Tare greu trebuie sa-ti fie.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

roxicucu, eu am intrerupt lactatia cu dostinex, banuiesc ca asta ai luat si tu;laptele trece de tot cam intr-o saptamana de cand ai luat cele 2 pastile, dar foarte important, nu uita sa te mulgi in timpul asta fiindca riscul sa faci mastita e maxim; dar nu mulgi decat putin, cat sa detensionezi sanii; daca nu-ti trece laptele nici dupa o saptmana, incearca brocriptina(nu stiu daca am scris corect denumirea).

Noi am am fost cu boby la CMU azi dimineata, mai mult de gura soacra-mii, nici nu stiu de ce-am ascultat-o, ca de obicei o ignor, probabil fiindca m-a durut ca mi-a spus ca sunt o mama iresponsabila, ca nu-mi pasa de copilul meu bolnav.
Boby e oricum mai bine si de unde soacra-mea mi-a spus ca boby a dormit joi noapte numai in brate, ca alfel se sufoca, uita ca asnoapte boby a dormit (la noi acasa) foarte bine in patul lui desi tot avea nasucul infundat; concluzia: soacra-mea e buna de internat la balamuc

, mamica de David (24.04.2007)
poze David
www.youtube.com/profile?user=bobysiella" target="_blank">FILMULET - Boby citeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Roxicucu, asteptam vesti de la tine. Imi pare rau ca problema inca nu este rezolvata. Sfatul meu este sa continui asa cum au facut cei de la spital, neaparat sa-l hraneasca altcineva. Daca zici ca si pleznesti de lapte sigur te miroase si are o problema cu laptele praf din cauza asta. Daca nu exista alta solutei asta e va trebui sa va chinuiti cu lingurita. Vezi ca sunt la raioanele de bebici in hipermarketuri niste lingurite cu coada din plastic iar ele sunt de silicon moale, ca sa nu se loveasca in ea. Lingurita cu biberon de care zici se recomada de la 6 luni + pentru ca e de fapt pentru solide nu pentru lapte, cred ca ar curge laptele prea tare ca are o gaura destul de marisoara. E pentru pireuri zare curg. In orice caz daca vrei s-o incerci ma uit si vad pe unde am pus-o eu pe cea pe care am avut-o la Filip, nu cred ca am dat-o si vorbim si ti-o dau. Noua nu ne-a fost de mare ajutor pentru ca atunci cand am ajuns la mancare pasata i-am dat direct cu lingurita aia de silicon.
Trebuie sa aveti multa rabdare si grija cum depasiti momentul asta ca sa nu aveti probleme cu apetitul pe viitor.
Sau mai exista un device cu un furtunas care se aplica pe sanul mamei si care e conectat la un fel de biberon, dar nu se gasesc la noi. Sau ma rog in cazul tau mai degraba pe un deget decat pe san. Poate totusi reusiti sa-l cumparati de pe vreun site sau poate cineva care sta pe-afara va poate ajuta. E de la medela. Uite ceva de genul www.medelasuction.com/I/it/breastfeeding/products/nursing.php" target="_blank">asta

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Pitica la noi n-a fost ceva grav! Mie mi-a spus o asistenta de el si de aceea , cum a fost mai bine l-am oprit!
Roxicucu o doamna mai invarsta mi-a spus ca in situatii din astea tebuie sa-ti legi sanii strans cu o fasa elastica si sa pui compresii reci! Nu stiu insa cat de OK este! Si cum spunea Ella mulge cate un pic cat sa decongestionezi sanii nu sa stimulezi lactatia! Bafta!
Liviana .. NU sare pana la un an?????

cristina cu Rares
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am pus poze cu david in wrap, in albumele mele e unul intitulat wrap

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

CristinaMaria, exact! Nu se da sare copiilor sub 1 an!
Pepsi, vazut pozele cu wrapul! ce bine sta puiul acolo! O sa incerc si eu sa-l pun cu fatza catre lume, caci pana acum il tineam cu fatza catre mine.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

pot sa scriu putin si eu ca e weekend si sta putin tati cu piticii, apoi trecem la facut smotru azi!

ibelciug, gata am pus si poza cu wrapulaseara de la oboseala am uitat

piticagogosica, uite eu am facut ieri o supa de mere, chiftele cu cartofi copti la microunda si dovlecei umpluti, poate te inspiri, cum se simti copilasii?

vali, multumim de urari, imi pare si mie rau ca nu ai putut alapta, bravo ca a mincat micutul,

aveti grija ca nu e bine sa manince zahar inainte de 1 an ca nu are tubul digestiv destul de bine format ca sa poata sintetiza zaharul si sarea(ptr rinichi nu e bine ca nu au rinichii destul de maturi), in timp li se formeaza, de aceea trebuie avut grija ca diversificarea sa fie facuta bine ptr ca pot fi efecte la termen lung, nici nu va dati seama ca poate produce efecte urite la virste mari si sa fie legat de ce a mincat cind era bebe

madi, ma bucur ca nu te-ai suparat, produsele de care vorbeam eu, pe eticheta se puteau da la copii mic si totusi.... sa stii ca eu la dominic nu i-am dat nimic in afara de acetaminofen, si a fost ok cind avea raceli, sa stii ca apoi cind i-am dat medicamente ptr nas, sau tuse, nu trecea mai repede.

roxicucu, am mai auzit de asa situatie cind s-a intarcat asa brusc si puiutii refuzau tot,imi pare asa de rau ptr tine si puiut, e tare greu, dar ai sa vezi ca in timp se va obisnui si vei uita greul. si eu iti recomand dispozitivul de care spunea androix, sau iei un furtunas ff subtire il pui in biberon un capat celalalt il infasori pe deget si bagi degetul tau cu capatul furtunului in gura la bebe, asa dadeau in spital formula la bebei alaptati care refuzau biberonul, si bebe trage din degetul tau cu furtunul si papa, dureaza mult dar papa.cu laptele stiam de la ella ca a folosit ceva medicament cu d....ceva care zicea ea ca e tare bun ptr orpirea lactatiei, acuma am vazut ca ti-a scris ella, cu bromcriptina, ai grija ca este un anumit mod de a se lua ca altfel are efecte secundare urite

katapam, asa e scriu mult.....cu videoclipul nu am nici un merit, adradrap l-a facut, poti lua legatura cu ea sa te puna si pe tine, sint situri ptr a face videoclipuri, poate-ti zic fetele

ella, ma bucur ca piticul e mai bine, si david doarme la el in pat desi are muci, numa dimineata il iau la mine pe la 5, ca sint comoda sa ma mai scol

un weekend placut sa aveti

revin, ca am uitat ceva, uitati asa biscuiti da o prietena de-a mea la bebe, eu nu am folosit ca dominic era alergic la lapte.
http://www.babymummum.com.au/

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Pepsi, merci pt sfaturi! Eu m-am uitat pe la noi prin comert si nu am gasit biscuiti pt bebe. O sa caut din cei care ne-ai aratat dar ma indoiesc ca se gasesc la noi in Romania.
Ce serios era David in wrap

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

fetelor,

copilul meu spune intr-una doua cuvinte, unul n-are noima:" ATA" si altul "TATA ".
Cred ca soacra-mea l-a invatat sa spuna mai intai "TATA", ca "MAMA" nici vorba , nici macar jumate din el nu stie.

pepsi, si io l-am luat pe Boby in patul nostru dimineata la 6:30, dar macar a dormit de la 11:00 pana la 6:30 fara sa se trezeasca; eu nu prea am dormit, cred ca m-am trezit de zeci de ori sa ma uit la el fiindca avea nasul infundat si nu mereu stie sa dechida gura sa respire asa si mi-era ca se sufoca.




, mamica de David (24.04.2007)
poze David
www.youtube.com/profile?user=bobysiella" target="_blank">FILMULET - Boby citeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

pepsi, da alaptez exclusiv dar nasucul nu prea i se desfunda. L-am lasat mai infundat acum, nu i-am mai bagat aspiratorul si sper sa-si revina. Repet, nu e racit dar eu l-am aspirat de cand s-a nascut, zilnic
fetelor, am inceput si noi cu mancatul morcovului+mar in scaunel
Azi i-am luat din Carrefour un centru de joacade care e tare incantat.
Va pup, pe maine

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
botez
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">un dar divin de mai-iunie2007

Mergi la inceput