***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Si...VA DORESC UN WK PLACUT TUTUROR!

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
www.flickr.com/photos/9223353@N08/?saved=1/" target="_blank">DAVID ANDREAS-POZE NOI
DAVIDUTZ CU RADUCU-VERISORU'

Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

fetili dragili!!!!
ohh, mi-e dor rau de voi -acum am reusit sa citesc toate foiletoanele, dar nu mai am timp sa scriu. am mai pus niste poze cu iubirile mele
2 chestiuni la noi: prima ar fi ca, desi am dorit cu toata fiinta mea sa alaptez cat mai mult, de ce ti-e frica de-aia nu scapi: suntem pe completare topfer de sapt trecuta -2 saptamani ne-am chinuit cu lacrimi, a fost cumplit, probabil pt ca am fost mai mult singura-stres, lipsa de grija pt mine, mancare ioc pt ca tipa mereu si voia doar in brate, se subtiase, nu dormea linistit..acum mi-am mai revenit, lactatia incepe iar sa fie, sper sa-mi revin
a doua: inca mai recomand batista bblusului, nu inteleg chestia cu :face multi muci cu cat ii aspiri"..eu stiu doar atat: orice om care are nasul infundat incearca sa si-l desfunde intr-un mod cat mai rapid si nechinuitor; nu mi s-au prelungit niciodata mucii cand am fost racita decat...atat cat am fost racita! -si suflu nasul la greu si cu forta maxima, voi nu?. Eu am folosit-o cu brio o sapt in cap de 5-6 ori/zi la bb, si mucii au trecut (desi am traversat si eu spaime uriase cand auzeam dupa 15-20sec cum i se trag cu uruit din strafundurile nasului...).
Iar daca ati sti ce aspiratoare nazale se folosesc la spitale! v-ati ingrozi si mai tare! arata ca-n filme horror, li se baga niste furtunase f lungi pe nas, se conecteaza tot la un soi de aspirator, iar rezultatul -e cam ioc! plus ca bble e chinuit la maxim, imobilizat si nerezolvat.
gata cu batista ca nu vreau sa va stresez!
Sonia! bravo, fetita, pentru forta cu care iti doresti viata! Esti o minune si un exemplu!
Ella -a mea soacra a venit la bb de 3 ori...in schimb ii e un dorrrrr!!wow, ce sa-ti spun, ochii-n lacrimi nu alta! mai povestesc eu si asta cand stateam in bucuresti amandoua, ca acum...m-am mutat in Constanta!
va pup, revin cu scrieri,
Andreea -mamica de baby boy Cristian (28.06.2007)

MY BABY
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Lilly Love, subscriu la faza cu soACRA!L-a vazut pe David de 3 ori plus la botez!Si ii este asa un dorrrr de el!Dar nu si-ar deplasa dosul pana in Berceni(sta in Aviatiei).E obosita, lucreaza mult..... daR ar vrea sa ma duc cu nepotu' sa-l vada!N-are decat sa astepte.....:-)))

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
www.flickr.com/photos/9223353@N08/?saved=1/" target="_blank">DAVID ANDREAS-POZE NOI
DAVIDUTZ CU RADUCU-VERISORU'

Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

La multe lunisoare Giulia!

Vali5 bafta la papat ! ce fel de biscuiti cu mar i-a dat nasa la Andrei? Exista biscuiti special pt bebei sau sunt biscuiti normali?

Mami de ingeras - Isabella (21.06.2007)
www.flickr.com/photos/12409567@N03/" target="_blank">Poze cu Ingerasul meu

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

lilly_love, unde te-ai mutat in Constanta?

Alyna24, sper sa manance si la mine. Mai dupa-amiaza ii dau.

katiapam, sa-ti traiasca papusa dulce!

petit_ange, nu stiu daca exista biscuiti speciali pentru bebelusi. Doctora mi-a spus sa ii dau Petit Beurre. Si la intrebarea mea daca nu are nimic ca au zahar si faina de grau, a spus sa ii dau cu incredere ca doar nu ii dau zilnic si nu il umflu cu biscuiti. Iar nasa mea i-a dat biscuiti Balloco.
Oricum, daca stiti de ceva biscuiti de bebei sa ma anuntati si pe mine.

Aoleu, am uitat cartofii pe foc, ma duc sa vad de ei.

Pupici!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Lilylove ce baiat frumos ai!!

Mamici, a propos de raceli la bebei si de ce spunea si Pepsi, uitati ce am citit azi pe Yahoo, cand mi-am deschis mailul:

Kids shouldn't use cold medicines

WASHINGTON - The medicines long used by parents to treat their children's coughs and colds don't work and shouldn't be used in those younger than 6, federal health advisers recommended Friday.
ADVERTISEMENT


The over-the-counter medicines should be studied further, even after decades in which children have received billions of doses a year, the outside experts told the Food and Drug Administration. The FDA isn't required to follow the advice of its panels of outside experts but does so most of the time.

"The data that we have now is they don't seem to work," said Sean Hennessy, a University of Pennsylvania epidemiologist, one of the FDA experts gathered to examine the medicines sold to treat common cold symptoms. The recommendation applies to medicines containing one or more of the following ingredients: decongestants, antihistamines and antitussives. It doesn't apply to expectorants, though many of the medicines also contain that ingredient.

Edit: Si in cazul asta, cum si cu ce tratam bebeii??

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana

POZE


"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Offff, hai sa va spun ce am patit....
Bebele meu s-a incapatanat sa nu manance absolut nimic timp de 16 ore. Am intrat in panica si am plecat cu el la medicul de fam. care a vazut ca s-a deshidratat si m-a trimis cu el de urgenta la Spitalul de copii. Acolo l-au internat imediat, i-au luat sange pentru analize si i-au pus o perfuzie cu bicarbonat de Na si Glucoza 5%. Analizele la sange au iesit in regula, mai putin glicemia care era 24. Am stat o zi si o noapte in spital cu el, la un moment dat se facusera 25 de ore de cand nu mancase nimic, eram disperata. Incercam pe rand lapte NAN, Humana1, trei feluri de biberoane, cu vreo 5 feluri de tetine, lingurita ... nimic nu mergea. A reusit o asistenta sa-i de 10 ml de glucoza 10% si 4 ml. de mucilagiu de orez. Deja era ceva....Apoi am cumparat Milumil care am inteles ca este mai dulce decat NAN, din momentul ala m-au izolat pe mine de copil si s-au ocupat numai asistentele de el. Asa l-au facut sa manance (dar la lingurita pentru ca refuza biberonul) cate putin, la prima masa 30 ml., la urmatoarea 100, la urmatoarea 120, acum am ajuns la 200 ml pe care ii accepta de la mine, in sfarsit. Zilele astea am cumparat atat de multe feluri de biberoane, tetine si canite cu cioc ca as putea sa-mi deschid un magazin, nu am reusit sa gasesc biberon cu lingurita in varf, stiu ca aveau cei de la chicoo. Habar n-am cum functioneaza, parca era recomandat peste varsta de 6 luni, dar l-as cumpara si pe ala la cat sunt de disperata. Acum nu mai vrea nici la lingurita, ii dau cu seringa numai ca in timpul asta el suge si degetelul si ma bag si eu cu varful seringii pe langa La inceput m-am bucurat ca mananca copilul dar apoi am realizat ca ii creez falsa senzatie ca din degetelul lui curge lapte. Daca ii tin mainile protesteaza si nu mai vrea sa ma inghita nimic. Ce sa fac ca o iau razna?
Si peste toate astea .... mie nu mi se opreste laptele desi am terminat tratamentul, am niste sani cat casa, Pamela Anderson ar fi invidioasa daca m-ar vedea . Cat am stat in spital eram disperata, cand auzeam copii plangand se producea mai mult lapte, ma dureau intr-un hal, nu puteam nici sa merg, stateam nemiscata de frica sa nu ma doara mai tare. Sper sa nu fac vreo complicatie ... stiti tratamente naturale de oprirea lactatiei?
Hai ca ma duc sa citesc din urma si revin. Ati fost asa de harnicutze, am de recuperat vreo 15 pagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Roxicucu e groaznic ce zici tu!! Cu ce recomandari ai iesit din spital? Cred ca ar tb sa incerce altcineva sa ii dea sa manance, probabil ca daca te simte pe tine se asteapta la lapte de la san si de aceea nu accepta altceva. Nici cand e adormit nu poti sa il pacalesti?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

buna fetelor!
ce mult scrieti ca pina sa ajung sa raspund si eu nu mai stiu cu ce sa incep....
multumesc pt urarile pt Giulia azi are 4 luni si sint tare mindra de ea ( ca toate mamicile de fapt) imi creste inima odata cu ea
Moko-cam o sa ai ocupatie si cu bb si cu studii,bine ca iti place eu am fugit de carte
Pepsi-ce mult ai mai scris... mi-a placut foarte mult cum ai facut la capsunici mai-iunie super abia acum l-am vazut m-a emotionat,se poate salva pe cd?
mi-ar placea sa fac si eu pt mine unu de genul cum ai facut tu dar nu este in italiana sau romana? cu engleza nici ca le am

asa cresc eu

GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Roxicucu-imi pare rau de experienta care ai avuto imi imaginezi cum te-ai speriat
eu ma agit cind vad ca trec 6-7 ore si nu maninca dar mai mult?
Petit-ange-mutumesc de atmosfera de sarbatoare
fetelor o sa aveti putina rabdare cu mine pina va cunosc mai bine si pot si eu sa raspund la toate
la cit scrieti trebuie sa iau notite pe cind sa raspund
weekend placut tuturor

asa cresc eu

GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput