***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

mihamora, mica ! am primit dvd si i-am pus Soniei care s-a uitat fascinata timp de o imagine, iar cand se schimba imiginile se plictiseste si se uita la mine care o alergam cu laptop-ul deschizandu-l la 180*, pe urma il inchideam mai mult, si tot asa incercand sa il asez in fatza ochilor ei. s-a uitat ce s-a uitat, cu ochii maaaaaaari si mirati, apoi si-a exprimat dorinta de a dormi, asa ca am pus-o in pat si a adormit !


ce-a facut Sonia azi : mancam o inghetata Snickers si stateam langa ea asteptand sa i se incalzeasca apa pt lapte. si o vad ca isi infige mana stanga (ca e stangace) fix in maxilarul meu care mesteca. si apoi se uita cand la mine (la gura) cand la inghetata si molfaia din gurita, ca pe urma sa baleasca abundent ! si mi-am dat seama ca ii e pofta si ma distram asa tare uitandu-ma la ea cum saliveaza... i-am dat laptic repede si gata ! s-a linistit ! da m-am invatat minte sa nu mai mananc pe langa ea, ca-i e pofta !

mai scrisesem ceva... da am uitat ce si s-a sters cand am smuls laptop-ul din fire ca sa ii pun fetii Baby Einstein ! ma mai gandesc si revin !!!

Liviana, mie mi-e frica s-o pun in wrap, da sa stii ca am vazut o multimem de bebei in Munchen in wrap. unu chiar isi savura pranzul in H&M, fara sa se prinda nimeni... adica eu am vazut, da eu m-am holbat ca taranu, ca nu stiam ce are femeia aia acolo...

Radeam azi ca maine vine alta pediatra s-o vada pe Sonia, ca ea are 2.., si poate vine si zice "ce-i cu shuntul asta ??? scoteti-l repede !!!" da e mai bine s-o vada mai multi doctori, sa nu mai stresez unu singur

gata, ma duc sa vad ce face, ca si-a umblat ea la programul de masa si s-a trecut la 5 in loc de 6 si mananca 130ml la o masa ! da de cand cu Nan HA 1 cam sta pe loc cu greutatea... om vedea !


(de data asta pe bune !)

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000 euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Liviana ce????

Fetelor azi Iris a facut iarasi o criza de gelozie,La gradi nu a manact,nu a dormit cica nu putea respra pe nas.A urlat si a plans sa-l las pe bebe din brate si sa o iua pe ea,sa nu mai avem bebe sa-l aruncam.Plangea si-mi spunea printre lacrimi.Nu mai pot de ea cat sufera.Uneori ma rog sa am 4 brate .Deocamdata mi-e teama sa nu se fi si imbolnavit desi nici mucii nu-i trecusera!Offfff....era un vers dintr-o poezioara care la sfrasit spunea :"n-am dreptate dragi copii,numai mama sa nu fii!" mie imi vine asta in minte din cand in cand.

Cine a folosit aspiratorul de nas de la baby sound sau altele de gen,E BUN???Adica l-ati folosit la raceli sau doar ca sa curatati nasul normal?Vreau sa stiu daca merita banii.E vreo diferenta fata de pompa manuala?Mie una mi-e teama de batista sugarului!!!

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

pitica, eu il primesc maine si te anunt ! o sa-l folosesc imediat ce-l primesc, ca de, e jucarie noua ! si oricum animaluta trebuie aspirata... eu stiu din spital, de la nemti urmatoarea chestie : cu cat aspiri mai mult, cu atat face mai multi muci ! da nu stiu daca se aplica si aici, era vb de aspiratie cu sonda si la bebei cu probleme... oricum, acolo, inainte s-o aspire chemau "lung people", pe tanti plaman cum ii spuneam eu, care evalua situatia si hotara daca s-o aspire sau nu. si de multe ori zicea ca nu e cazu... cu toate ca Sonia era foarte "mucioasa". dar, repet, e vb de bebei cu probleme, nu stiu daca e ac. chestie si la ceilalti copii !

cat despre IRIS, e normal sa fie geloasa, ca pana acum era doar ea centrul universului tau si acum a mai aparut un soare... deci nu e a buna. eu iti zic din proprie experienta, ca n-ai ce-i face. adica eu am fost a mai mare si mereu sufeream... da daca esti Supraom, poti sa te imparti la amandoi... eu as fi vrut ca mama sa stea doar cu mine, eram taaaaaaaare geloasa... da mi-a trecut odata cu varsta ! fa ceva doar cu ea, sa nu-l impilce pe Cosmin (apropos, felicitari pt dintisor !!!). gasiti o activitate doar a voastra... zic si eu, nu te supara, sper ca nu te deranjeaza ca ma bag...

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000 euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Kay ma bucur ca te "vad" mai relaxata! Sonia e o frumoasa!
Alyna24 am vazut pozele cu David! E scumpel!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David
Cum a aparut Printul!

Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

doxinu aoleu doamne ce tampita sunt . Pai noi ne-am intalnit in parcul carol si ne-am plimbat bebeii impreuna. M-am gandit la un moment dat sa te intreb pe forum, sa am zis sa nu fiu paranoia ca nu toate mamicile cu bebei de varsta Mayei sunt pe forum. Scuze, cand l-am vazut pe Stefan in filmulet ma gandeam de unde il cunosc, da cand te-am vazut si pe tine . Hai ca poate ne mai intalnim prin parc...

liviana vreau eu wrap, daca nu te superi. Cumpara tu material si ne intalnim saptamana viitoare si iti dau banii (ca in week-pend am vazut ca iar e frig si urat) .

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze

Poze intalnire

www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet

Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Salutare la mamici si la pitici!
Abia reusesc sa intru si eu din cand in cand sa va citesc, ca de scris....Patrick imi ocupa tot timpul,rar imi fac si eu timp sa merg la masaj si electrostimulare(aveti idee daca e voie dupa 4 luni de la cezariana?),cumparaturi.........si alte cateva(noroc ca seara are timp sotul sa stea cu el)


Aseara ne-a venit dr sa ne faca vaccinul de 4 luni si avem 7,200kg si 74 cm,a luat 9 cm intr-o luna,nu e prea mult?
Kay,ma bucur ca Sosonica ta e bine,ii dorim multa sanatate!

Weekendul trecut am nasit niste prieteni din Iasi si a fost prima noastra iesire din oras cu Patrick,am fost foarte stresata,ma gandeam ca poate o sa planga in masina.......si cand colo,a fost un cuminte,ne-am jucat si a dormit.


Mica,vreau si eu sa-i cumpar plygym chicco lui Paty,este bun?

Ella,intr-o noapte te-am visat ca te casatoreai,chiar erai mireasa si venisem mai multe fete de la odisee la tine la nunta,in ziua respectiva vazusem pozele tale si noaptea am visat asta

O sa intru si eu sa va votez capsuneii,va pup.

poze cu Patrick si noi
www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=3904829" target="_blank">filmulet Patrick
Mary,mami de Patrick Andrei(14.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mica, cum sa ma supar? Pai nu eu m-am oferit? Iti fac cu placere unul (next week dupa ce voi fi cumparat materialul) si desigur altor fete daca vor. Am tot laudat sistemul asta care pe cat de simplu se infasoara pe atat de eficient este. Eu ii zic 2 x-uri si un nod caci asa se infasoara pe corp.
Kay, la inceput ti se pare ca bebe nu e safe sau ca e prea ingramadit in wrap, dar va zic cu mana pe inima ca bebe sta f bine si eu insami nu credeam in eficienta lui pana n-am incercat. Hai ca i-am facut reclama free...
Pitica, ce vroiai sa-mi zici ca n-am priceput? Rabdare cu Iris, e doar o perioada...


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

andrada multumesc de raspuns, stiam si eu ca nu e bine sa-l aspir asa de des dar ma gandeam ca mititelul nu poate sa respire si atunci actionam. Sper sa nu fie prea tarziu, am sa incerc sa raresc aspiratul si sper sa tind catre zero desi nu stiu ce mai pot face acum dupa atatea luni.
vad ca si kay stie la fel ca nu trebuie scosi mucisorii ci mai trebuie lasat si cu ei.
Pe de alta parte am citit ca daca ii lasi sa se adune ei tind sa alunece spre ureche si face otita. Cum o dai nu-i bine.
Ma rog, o sa incerc de maine sa-l las asa cu ei adunati.
pupici

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
botez
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">un dar divin de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Ok! Votat capshunelele de 10 stelute! I-am gasit pe Maya la p 114, pe Antonio la p 5, pe Maria si pe Antonia la p 4, pe Matei Constantin la p 2...
Teodora Elena, scumpa mea, e astazi pe pagina 3. Multumim pentru voturi!

Pepsi, felicitari sotului!

Kay, eu am comandat telefonic nasal clear pe one stop si mi-au confirmat imediat comanda. In plus mi-am mai pus un termometru cu infrarosu tot de la bebesounds care masoara temperatura in numai o secunda la nivelul urechii. Probabil maine nu, insa poimaine sigur voi avea si eu ustensilele de "chinuit" copilul! Pupici si sanatate maxima Sonioarei!

Ella, ce dulce este "cititorul"!!! Si Teodora este atrasa de carti ... are deja 6 .... cred ca v-am mai spus ... una e Cartea bebelusului istet, iar cea mai noua e o enciclopedie electronica ... are un mic mouse, iar paginile sunt cu niste cerculete magnetice .... cand va nimeri raspunsurile corecte mouse-ul va scoate un sunet vesel ... la greseli maraie mai urat!



Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

kay, asa este, seamana fff mult cu tatal ei!eu, nu l=am vazut niciodata pe sotul tau, da acuma da, iti dau dreptate, dar sa stii ca ochii sint ai tai!cu wrapul, si eu ti=l recomand, ca il folosesc, si e super safe copilul, totul e sa infasori cum trebuie materialul ala, sint situri pe net, iar daca=l cumperi iti dau ei manual de folosire. multumim de felicitari, asa este pot sa stau cu baietii mei cel putin pina in mai, apoi vom vedea poate am norocul sa mai stau cu ei!

ibelciug, gata am fost azi sa vad cum e la aquafitnes, acela unde mergi cu bebe, era mortal, vre=o 20 de mamici cu bebei in brate, in apa pina la umeri, la inceput faci exercitii cu ei in brate, fugi cu ei in apa, etc, apoi dupa 15 min ii pui in niste colaci cu ceva jucarii in fata, aici e dubiul meu si cer ajutorul andradei si intreb si miine pediatrul, colacii aia mie mi se parea ca stau cam in fund, unele mamici la bebei de virsta lui david, au pus la spate prosoape rulate, si copilul statea pe spate, trebuia doar sa-si tina capul, de aceea nu stiu daca sa astept 6 luni cind sta bine in fund sau sa merg acuma. dureaza 1 ora pe saptamina timp de 3 luni jumate. abia astept sa merg. am slabit cele 15 kg si nu am mai pus nimic inapoi pina sa ramin gravida a doua oara, intr-un an jumate!avind in vedere ca am alaptat exclusiv pina la 6 luni, nici apa nu i-am dat(nici acuma lui david nu-i dau NIMIC in afara de laptele meu) si pe dominic l=am alaptat pina la 18 luni, imediat ce nu l=am mai alaptat am slabit ff repede, cam 4 luni 7 kg, dar cit timp am alaptat era greu, cred ca si corpul meu zicea ca trebuie sa tina de kg ca sa am lapte....acuma, dupa cele 6 luni de alaptat exclusiv voi incepe incet sa reduc piinea, sa scot dulciurile(ca inca mai maninc, mai ales cu stresul au fost prietenul meu nr1), si apoi am citeva regimuri, avind la baza montigniacul, deci am grija ce amestec cu ce....si baut multa apa.multumim de felicitari.

ancamari, citindu-te parca ma vedeam pe mine cind era dominic mic, pot sa te incurajez ca de la 6 luni incolo era mai usor, avea 2 somnuri ziua, dimineata si dupa=masa, si reuseam si eu sa mai fac una alta, ca in primele luni.....nici nu vreau sa-mi amintesc!el, nici acuma nu doarme prea mult, maxim 1 ora ziua!dar o sa treaca ai sa vezi, si apoi uiti greul, dupa 6 luni sint mai maricei, e drept ca mai e un hop greu cind incep sa umble ca tot dupa el trebuie sa fii, dar e mai usor!multumim de felicitari

mica, multumesc din suflet, a fost o lovitura din prima, primul interviu, si a reusit, e mare cacacios

andrada, multumim, asa sa fie, ti-am pus o intrebare mai sus, in contextul cu aquafitnesul ala, daca poti sa-mi dai o parere. medicul lui david la fel mi-a zis, ca nu trebuie aspirati ca acuma de la frig mai au secretii, da nu poate respira si dormi noaptea citeodata. apoi vad ca trec, azi noapte iar au aparut, i-am zis azi medicului ca am luat un aspirator si m-a certat, e o buna prietena a mea, ea zice ca para e de ajuns, fara aspiratoare si alte scenarii.azi dimineata devreme david se tot innneca cu mucisorii si nici sin nu putea lua, ca nu avea aer daca sugea, si am aspirat cu ala pe baterii de la bebe sound, si a tras ok, doar cind am curatat era un mic firicel asa mai rozaliu si m-am speriat, aspiratul asta poate sparge vasele de singe din nas?!nu?!de aia mi-a fost frica de cel cu aspirator, sa nu-i distrug mucoasa....s=o usuc....

ella, l-am vazut si io filmuletul, era ca ma grabeam ca fata la maritat si aparea poza in stinga si clikam pe ea repede si nu se intimpla nimic, apoi cind am avut rabdare s-a incarcat si in dreaptatare studios bobita al tau, seamana bine cu tine, ochii, nasul, freza e a lui tata . si lui dominic ii placea tot felu de carti de cind e mic, si el era tare urlator in masina, ca si david, si la una din crize ghici cu ce s-a calmat? aveam la indemina un catalog de la ikea, nu avea mai mult de 8 luni, si asa tot drumul i=am rasfoit din catalogul de la ikea si a stat super cuminte! da, sotul meu e notar, isi depune juramintul in ianuarie, si da poate imi indeplinesc visul sa=l am pe sot saf, sa fac ce vreau si la munca. da, ideal la mine asa ar fi sa stau cu piticii pina sint mici, si apoi sa lucrez flexibil, cind e nevoie, si cind sint bolnavi sa pot sta fara probleme cu ei, de aceea as vrea sa avem biroul nostru in timp, aici are promisiuni ca sa devina asociat, cine stie, cum si ce ne rezerva viitorul.

mica, am votat si eu pe maya

dcirstea, am votat si la tine

didi, nu mi te pot imagina urita! asa e nu ne lasa la greu, citeodata ne pune la incercare....

mihamora, multumim, uite niste sampanie virtuala

piticagogosica, of, asa e cu doi copilasi, eu, am noroc ca dominic nu e gelos pe david cind e cu mine, doar cind e taica-su si nu se joaca cu el si il mai tine pe david, atunci e gelos, ii zice pai da=l pe david la mama ca deh el si tata sint baietii, eu, si david sintem cei slabi. poate sa nu o duci o zi la gradi, il lasi pe bebe cu cineva si mergeti voi doua undeva unde ii place ei cel mai mult. eu, dupa ce=l iau pe dominic de la gradi, tot timpul fac ceva special, sau il duc la un restaurant, sau ii iau un croisant, sau ceva mic acolo, da ii iau ceva asa ca o recompensa! eu, am folosit azi aspiratorul de la bebe sound, a scos f bine mucii, doar ca m-am sperita ca pe linga era asa un firicel rozaliu, cred ca era singe. miine il duc sa-l vada pediatra mea, ca nu vreau sa fac ceva rau, si=l folosesc doar asa cind chiar e nevoie nu zilnic, sint doua chestii de pus in virf ptr aspirat, depinde de nasul copilului si de citi mucisori are. iar ca melodiile sint tari am inteles de ce cind plinge piticul abia le mai auzi!

motanel, merci mult, am cautat s=o votez si pe teodora da nu am gasit-o, unde e?

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput