Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (238)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Lili artemiza vulgaris este:

pelinarita - Planta erbacee cu tulpina dreapta si cu flori galbene, folosita in medicina pentru proprietatile ei tonice (Artemisia vulgaris) - Pelin + suf. -arita.
Sursa definitie: dex98 (29298) valeriu Limba: Romana

pelinarita - (BOT.; Artemisia vulgaris) (reg.) pelin, vetricel, iarba-barboasa, pelinita neagra, stir-negru.
Sursa definitie: sino (199629) siveco Limba: Romana

pelinarita - Varietate de pelin, avand frunze adanc crestate si paroase pe partea din dos, care creste pe marginile drumurilor si a ogoarelor si este folosita in medicina. /pelin + suf. ~arita








www.dropshots.com/Ursoaica" target="_blank"> Filmulete si cu Raisa Ioana

Ursoaica acum ursulinei Raisa Ioana (5.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

March stim ca nu ne.ai uitat si e normal sa fii atat de ocupata cu 2 bebei
Mai e vreun bebel ridicat de brate? Vad ca socrosenii nu s.au lecuit, le place sa le fac observatie mereu Am vazut faza asta de cateva ori, le.am atras atentia dar tot ca ei fac Ea mai devreme il tinea suspendat pe bratul ei, toata greutatea lui Angelo era intre picioare pt. ca statea ca pe o bara Bineinteles ca i-am zis sa nu-l mai tina asa suspendat ca este baiat si poate-l doare la coitze....sant eu exagerata fetelor?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA te inteleg ca nu te prea poti dezlipi de ei,eu fac eforturi sa nu ma mai mustre constiinta,ca nu stau destul cu Diana Nici aseara nu mi-a placut ca s-a culcat la mami,dar ce bine a fost ca am dormit pana la aproape 11
MARAKI si la noi a ajuns frigul deja si ploaia (ieri).Azi au anuntat ca deja fac probe la apa din calorifere ,deci vom avea caldura
Alaltaieri seara la baie,i-am si zis Dianei cum o sa se fie cald in casa - ca o sa bage nenea apa calda prin tevi si in calorifere - ca tot zicea ca e calda apa.Sa vedem ce o sa spuna cand o sa vada ca-s calde caloriferele,sunt curioasa daca isi aminteste ce i-am zis.
Acum doarme deja.Eu am terminat salata de vinete,supa e pe foc si o sa fac si niste salata de boeuf,ca tot am piept de pui si legumele din supa.
BOMBO nimic?
BEE na! ... ca Irina o fi pe la meciuri
CRISTINA o fi ajuns la porumbei



MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> NOUTATI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

quote:
Originally posted by marchplayer

Sunt o mamica a doi copii minunati dar un picut cam disperata, i-as tine lipiti de mine daca s-ar putea.
daniela33w si ioana alexandra (05.02.2006)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete



Ce frumos, Daniela draga! Sa fie sanatosi puiutzii si sa iti aduca numai satisfactii si bucurii!
In cazul in care maine nu poti intra vreau sa-ti urez LA MULTI ANI! sanatate multa si multa multa relaxare ca sa te poti bucura de fiecare moment langa cele doua comori!

P.S.....schimba-ti semnatura

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2


"Nu plange ca s-a terminat,zambeste ca s-a petrecut !"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MARAKI si noi o mai suspendam de maini cateodata,ca se legana ea singura cand mergem la plimbare si o tinem amandoi de maini.Sau chiar si in casa,daca o iau de maini se tot lasa ea sa se dea hutza.Toata ziua ar face asa ,daca ar avea cu cine.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> NOUTATI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

M-am apucat sa rasfoiesc putin capitolul precedent si vad o gramada de fete care scriu din nou. Ma bucura tare mult acest fapt!
Vad ca discutati in continuare despre papa. Eu nici ca-mi mai bat capul. habar n-am avut vreodata cate grame a halit Ioana si acum nici atat. Vrea sa manance bine. Nu vrea, la revedere. Eu ma straduiesc sa-i prepar tot felul de mancarici iar ea are preferinte, mananca doar daca-i place sau daca-i este foame. N-o indop defel. Nemancata nu ramane ea. Kg tot vreo 12 avem si inaltimea este pe la 94cm. Rares papa tzitzi toata ziulica, nici cu el nu m-am stresat sa-i dau ceai sau altceva. Luni implineste 3 luni si ma duc sa-l cantaresc, la doua luni avea 5600, s-a nascut cu 3600, sunt curioasa sa vad cat s-a mai ngrasat
Ioana zice si ea de toate acum, mai stalcite, fara R,L,V..dar ne intelegem binisor. Seara merg cu ea la bucatarie sa luam biberoanele, si le spunem bidoane ca-i vine ei mai usor. Intr-o seara ma apuc sa-i spun ca atunci cand avem unul singur ii spunem bidon si cand sunt mai multe spunem bidoane. O si intreb sa vad ce a inteles: Cum spunem cand avem unul singur? Bidon. Si cand avem mai multe? Doua.
Doarme si Ioana si surprinzator doarme si Rare in carut ca sa-l mai misc. Ar trebui sa-i fac Ioanei de mancare....Uffff Sau sa-i dau ostropel facut ieri ca asa mi-e de lene....


daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

March ma bucur ca ai intrat, pt. maine, multa sanatate si putere!!!!
Te inteleg ca nu ai timp, stiu ca nu e usor cu 2 copii mici. oricum aici esti bine venita oricand ai putin timp liber.
Poti sa-i dai mancarica de ieri, nu are nimic.
Maraki si eu il mai tin asa pe Marco. Ca si Moni, cand ne plimabm toti 3 ii place sa-l ridicam de brate. Nu stiu si nu cred ca e vreo problema, habar n-am.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze www.dropshots.com/giova" target="_blank"> si filmulete Marco
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

e un vant aici....mi-a rasturnat de 3 ori suportul de rufe. a trebuit sa-l bag in casa.
Marco mi-a adormit pe la ora 14, dupa ce a papat bine de tot, patse de ieri, ca mi-a fost lene sa-i fac altceva.
cred ca merg cu gunoiul ca se inmultesc pungile pe balcon si mi-e sa nu mai zboare cine stie ce din alea deschise.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze www.dropshots.com/giova" target="_blank"> si filmulete Marco
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Diana pe cantarul de baie are 10 kg,pe ala electronic nu stiu,ultima oara avea 9,700.
Ea s-a culcat nemancata,a baut doar un bibe cu ceai de tei inbunatatit () cu suc de lamaie si siropuri de catina si de coacaze.A inceput sa tuseasca cate un pic si pediatra a zis (la telefon) sa ii fac ceai de tei + miere.Si abia daca nu ii trece, sa ii dau si Stodal.Inca mai are si ceva prin nas.Da' chiar si eu am tusit un pic,tot de la ramasitzele de prin gatlej.
GIO eu demult nu mai scot pe balcon suportul de rufe.Mai ales ca se umplu de praf - ca la noi renoveaza soseaua,trotuarele tot tot ... doar blocurile or sa ramana vechi.Bani de le BERD cica.
Si 3 locuri de joaca fac in zona,unul in spatele blocului lui mami,aproape de magazin.Deja acolo a iesit circ - se cearta oamenii dintr-un bloc langa care e pus.Pensionarii (unii) si nu numai, contra parinti si bunici Cica or sa faca galagie copiii.Sa te zgarii pe ochi nu alta ,ce mai oameni
Merg sa imi mai pun o cafea ca ma ia cu somn Mai un pic si ma apuc de taiat carnea si legumele pentru salata de boeuf daca scap de astea,restul merge snur

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> NOUTATI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eeee... Moni cu parcurile de joaca e o intreaga comedie. si la Alba au refacut trotuarele cu dale, au stricat garajele si acum se baga la gradini. Unde au bunica, soacra, gradina cica se face un parc de copii. astea 2 sunt innebunite ca le urla toata ziua copii sub geam. cam au dreptate ca intre cele 2 blocuri(alor mei si a lor) e distanta mica si nu e chiar ok un parc...dar cum nu e nici unul in apropiere.....
Fa-i sirop la Diana din nuci, ceapa, dafin si chimen sa vezi ce repede ii trece.
Eu de azi am inceput cura de Imunizare, trebuie sa-i dau siropul timp de o luna si nu-l prea vrea Marco.



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze www.dropshots.com/giova" target="_blank"> si filmulete Marco
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput