Strumfi de iulie-august 2007 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

exista la avent niste recipiente pentru pastrarea laptelui matern la congelator. Nu stiu exact ce sunt pentru ca nu am folosit, dar stiu ca am vazut de cumparat.


http://www.flickr.com/photos/10678611@N07/?saved=1


Carmen si flacaii Stefan si Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

luna bafta maine!
fetelor am trimis pe mail-ulu comun o adresa cu niste discutii pe un forum...o am de la miillyy.am ras cu lacrimi.

laptele matern eu il pastrez in congelator in recipientele de la avent.sunt fff bune si se pot atasa la ele si biberoanele tot de la avent.

alina si bulina Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Neatza tuturor! Da, asa e, m-am trezit si eu! M-am culcat la 1, m-am trezit la 5 sa dau papica, apoi am adormit la 7. La 10 iar papam si cred ca am adormit cu el la tzitzi si acum ne-am trezit iar, am papat din nou si tare m-as mai duce sa mai dorm putin. Mie noaptea imi adoarme uneori la 11 alteori la 1, dupa ce sta cateva ore la san si apoi ii dau biberonul cu laptele muls de dimineata si pus la frigider si il haleste pe tot- cam 80-100ml. Chiar asa putin lapte sa am eu seara de nu-i ajunge nici dupa 3 ore de supt?!?
Eu am recipiente de la Avent de pus laptele in congelator, se gasesc la farmacii. Mi-am pus la congelator unul singur insa, intr-o zi cu productie mare, in rest ma mulg dimineata cand dau p-afara si ii dau seara. Recipientele de la Avent pot si folosite si pt mancare mai incolo, iar acum, le pun direct la pompa si le folosesc. Mai se poate pastra laptele direct in biberon, tot de la Avent, sunt niste capace speciale care se pun in locul tetinei.

fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

buna ziulica pe la strumfi!


la multi ani sarbatoritilor zilei!!!

sa nu uit...si arina prefara sanul stang. defapt, ca si la anya, stangul face mult mai mult lapte, pentru ca suge mai mult din el. la inceput productia era uniforma si oarecum egala, dar la un moment dat am constatat ca dreptul nu se umple asa de repede ca celalalt. asa ca o pun sa traga din el cat de des posibil si si-a mai revenit.

carmena, ma bucur ca ne-ai mai scris.

diana, am citit ieri despre crema ta pt sani, dar n-am avut timp sa raspund. contine un antiinflamator si un antimicotic. cantitatea de substanta care ajunge la bb este f mica si nu ii face nici un rau. daca te ajuta, poti s-o folosesti. in mod normal, daca bb prinde bine sanul, ranile vor trece de la sine, in cateva zile. ma bucur din suflet pentru reusita ta. am citit si cand ai scris si mi-au dat lacrimile. cat de bine stiu cum e sa-ti doresti sa-ti pui copilul la san! cand eram in maternitate, m-am rugat ore intregi sa vina clipa s-o pot pune in sfarsit pe arina la san...


stefania, ai o fetita superba. iar pozele sunt foarte reusite.

am admirat si bulina alinutzei si pe adelicioasa lunei. sunt niste papusi. si nici mamicile nu se lasa mai prejos. bravo voua!

am aruncat un oki si la adeluta, dar pe ea am vazut-o si "live" si m-am indragostit. avem si poze impreuna...ma simt onorata. la fel ma mandresc si cu pozele cu matei. cred ca acum a crescut si nu-l mai recunosc . ce repede trece timpul!
acum mi-am dat seama ca nu am si eu o poza cu ginerik dodo. dar sper sa se remedieze situatia cat de curand . nu de alta, dar sa ma laud si eu pe la prieteni. si, mai ales, nu vreau sa fac diferente. caci bladutz are niste poze cu anya.


apropo de stocare...se gasesc pungute sterile pt stocare, de la avent. eu am stocat de cateva ori cand era anya mica. acum, la arina, cand scot laptele, i-l dau anyei sa-l bea si am scapat de grija :)). eu bagam punguta in biberon, ii intorceam marginile pe marginea biberonului, apoi infiletam partea de sus a pompei si mulgeam direct in punguta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

asa e, exista recipiente speciale, am vazut si eu la farmacie. eu il pastrez in biberoane. le atasez capacelele de care zice fianna, si gata. dezavantajul e ca iti imobilizeaza biberoanele. dar cum eu oricum nu le folosesc la altceva, pot sa stea linistite in congelator.

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu am pungulite de pastrare a laptelui matern trimise din Canada.
Se gasesc si la noi de la firma Medela, cautati pe bebelusul tau si veti gasi sau va trimit linkul pe email pentru ca daca il pun aici se considera reclama!

Editez: am vazut pe acelasi site si de la Lasinoh mult mai ieftine si cred ca sunt si mai multe! Eu de astea am!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

aylin, anto e in romania. o boteaza pe sonia.
despre otim, parca ashera povestea, nu are net deocamdata.

de andreeaC si mie mi-e dor. si de housepocket nu mai stim nimic.
andicu a mai scris? ce-o mai face filip?
ilenuta, cristina-ana, pe unde or fi? si imi mai venisera cateva nume in minte, dar am uitat pe moment.

hai ca m-am apucat sa strig catalogul...dar poate asa se mai ivesc fetele.

despre meda mai stie cineva ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

lunito, am uitat sa-ti zic...poza www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3797" target="_blank">asta imi aminteste de anya si de sarah micute. asa le puneam si noi, in toate pozitiile, ca sa le pozam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

multumim din suflet pentru aprecieri. desi imi doream sa nu treaca pozica neobservata, nu ma asteptam la asa multe laude...si ca orice mama, sunt mandra de copilasul meu.
eu, ca o "scrofitza" ce sunt, nu am laudat in scris nicio mamica pentru copilasii frumosi, desi fiecare a asteptat lucrul asta, ca si mine. dar o fac acum la comun si va spun ca mereu mi-am dorit fetitza. fetitele sunt super dragalase si nu are rost sa mai spun ca mi-s dragi toate. insa, pana sa-l am pe denis, eu nu am stiut ce frumosi sunt si baieteii, si nu e vorba doar de al meu...ca am vazut aici niste mandreti, de ma si mir cum de mi-am dorit vreodata doar fetita.
eu stau cam prost cu timpul, de asta scriu asa rar, desi baietelul meu e cuminte tare, dar cred ca mama lui e cam dezorganizata.

ziua nu pot spune ca are un program anume. se trezeste la 7-7.30 si dupa ce papa are ora lui de veselie. atunci e tot un zambet, cu chiraiala si chitaituri de ma topesc toata (am vrut sa spun ca "ma pish pe mine" de dragul lui). apoi adoarme pana pe la 9, 9.30. in timpul asta eu ma spal, mananc, ii pregatesc hainutele. dupa ce se trezeste mananca din nou si apoi, in functie de cheful lui, ori mai doarme, ori ne jucam, ori sta cumintel in scoica lui sau in patutz si eu mai fac ceva treaba - mancare, pun la spalat, putina ordine sau pur si simplu ma uit la tv. o data am facut ardei umpluti si pe el l-a apucat neastamparul chiar in mijlocul "procesului de fabricatie" si mai curatam un ardei, ma mai duceam la el, mai umpleam un ardei, ma mai jucam cu el si spre final, cand mai aveam vreo 2 si eram si grabita, el chiar nu mai avea stare si dadea sa planga. asa ca l-am pus in marsupiu si l-am mai tinut asa 1/2 h ca sa pot pune si eu ardeii la foc. cam asa se petrec treburile cand fac o mancare mai elaborata. pe la 13-14 iesim la plimbare si staaaam mult si bine...pana pe la 19, timp in care eu fac kilometri da' tare-mi place si el doarme linistit, cu o pauza de tzitzi in oras.
ne intoarcem acasa si papam din nou, stam oleaca sa se aseze mancarea, apoi facem baita, uns, masaj, un pic de vorba, de joaca si inainte de somnic inca o tura de papa. adormim singurel in patut pe la 9-10 si ne mai trezim la 2-3 noaptea sa papam.

acum ma gandesc ca eu mult timp il petrec si la plimbare si de aceea nu am timp de scris pe forum.

treburile mi le fac singura, doar cu ajutorul sotului cand e acasa, ca sunt eu mai capoasa asa si-mi place sa nu depind de nimeni; dar ce e drept ca am si copil care-mi permite sa tin coada-n sus, iar eu invat foarte multe de la voi (cum sa fiu stapana pe mine, cum sa interpretez toate gesturile si scancetele copilului, cum se descurca mamicile cu mai multi copii etc).

dupa ce am scris cat o zi de post, va pup si va doresc multa sanatate voua si strumfilor, mai ales ca suntem in sezonul mucilor.

PS: sa stiti ca il si schimb de pampers pe bb, desi asta n-am mai scris-o; dar se subintelege, nu?

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/sets/72157601897217312/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

sunt cu elisa in brate deci nu raspund de ce scriu
alina eu am nr medei dar nu stiu ce sa fac,sa o sun?multumim de aprecieri

alina si bulina Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput