Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

offff... dianarus, ma gandesc la voi, imi doresc si ii doresc multa sanatate lui marc

bai.. ce ma enervati astea cu centrale si astea care deja aveti caldura.. aici e jale.. ziua, cand si daca e soare, atingem performanta maxima de 22 grade in sufragerie, in rest...18-19... la eric in camera bag caloriferul noaptea, ca altfel nu se poate sta, simti cum ti se lipesc narile instant... nu stiu sa zic cate grade se fac cu caloriferul, oricum e fff bine, si doarme in body-maieu cu pijamaluta pe deasupra (de-aia intreaga, cu tot cu labute). fara nimic de inveleleala, care oricum ar fi zburat din pat secunda 2... am bagat un ochi pe accuweather si se pare ca frigu' serios abia de saptamana viitoare incepe (de fapt de duminica, cand ziua avem un maxim de 7 grade, si noaptea -5... super tare...). poate asa s-or simti si idiotii sa bage caldura, nu ca noua, la 4, ne-ar ajuta f mult, dar macar asa.. sa stim ca mai dam banii pe ceva...

cu pestele, treaba sta la noi in felul urmatoriu: file de salau, i-am dat doar de 3 ori pana acum. i-a placut. acum o sa iau pastrav, dar cu asta nush cum o sa procedez, ca file de pastrav chiar nu am vazut (si nici nu stiu daca e, ca pastravul nostru e un peste relativ mic, nu prea au cum sa-l bucateasca sa-mi dea doar fileul... si sa iau tot pastravul, sa ma apuc eu sa curat si sa bucatesc...chiar nu ma vad :)) ). o sa iau si cod, de-ala sigur gasesc file, si e asaaaaa buuun.. :) am si eu o intrebare la acest capitol: fileul de peste se poate da numai fiert??? sau se poate face si la cuptor, sau pe gratar..???? ca parca fiert..nush cum sa zic, e bun, dar n-are gustul ala fain de peste pe gratar sau pe plita la cuptor...

in legatura cu oscillococcinum, am mai facut niste sapaturi pe net, si am gasit ce imi spusese si luly (), si anume: pentru bebei pana la 2 ani, este foarte suficient un capacel cu bobite (capacelul tubuletului) si dizolvat in 10-15 ml de apa, 1 data pe saptamana (asta tot pt "schema de imunizare", deci nu in boala)... cantitatile din prospect ar fi recomandate mai mari din motive pur comerciale... deci, eu asa voi proceda, ca m-am saturat de muceala... :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

dia, bravo, felicitari oanei!!

Deea, mami de Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DIANARUS multa, multa sanatate lui Mark

OANACAT felicitari pentru sarcina!! Subscriu si eu la ce a spus DIA, chiar sunteti curajoase, voi mamici cu burtici
DIA felicitari la grasunica de Oana
Si noi ne/am cantarit, luni, avem 7.800gr . Rezulta ca am luat 500gr in o luna jumatate. Foarte bine pentru noi
Ieri am castigat o umbrela Euforia, si am intrat si in direct .Aveam niste emotii .Asa de fericita am fost, nu atat pentru umbrela, cat pentru ca am castigat si eu ceva, in viata mea
sarbatoritilor de ieri si azi

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 10
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by flore26
Si noi ne/am cantarit, luni, avem 7.800gr . Rezulta ca am luat 500gr in o luna jumatate. Foarte bine pentru noi
Ieri am castigat o umbrela Euforia, si am intrat si in direct .Aveam niste emotii .Asa de fericita am fost, nu atat pentru umbrela, cat pentru ca am castigat si eu ceva, in viata mea [:D
FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)



Sa ve fie de folos, umbrela si kilutele, felicitari campeoanelor!
Mie mi-e si frica sa-l cantaresc ca nu papa bine deloc! Cred ca am pierdut o masa. Pana acum la 6 dimineata zápácea de cap un bibe de 210 si-acum de-abea baga 70-80 pe la 8 dimineata...si pleaca la gradi, si pan la 10 nimic...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

donia multa sanatate lui cristinel. deci asta incerca el sa ti explice..of..
oanacat felicitari! sa ai o sarcina cat mai usoara si un bb2 la fel de scump ca si nicole

a reinceput maraiala la max

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Sebastian de Anateo

Teutz, multa sanatate Alexiei! Imi pare rau ca sunt atatia fulguleti bolnaviori. Nici pe Victoras nu-l lasa in pace secretiile. Si chiar nu stiu cum sa fac sa scape mai repede de ele :(.

Anateo, Bebinuta, la Poiana Marului am stat la o pensiune (sus pe deal, mai departe de sat) numita Piscul Ioanei. O recomand cu caldura :).

Biabaus, diferenta de varsta dintre copiii tai va fi cam aceeasi ca cea dintre fetele mele. O sa vezi ce frumos o sa se joace impreuna, ce frumos o sa se inteleaga... si n-o sa mai poti de dragul lor! N-o sa fie usor la inceput (dar nici cu un singur copil nu este), dar o sa vezi ca o sa fie bine si n-o sa regreti nicio clipa.

Ruxandra_sb, eu am observat ca Victor doarme mai bine cand ii este mai cald, adica daca e imbracat mai bine, nu neaparat sa fie temeratura mai mare in camera. Si cum a inceput sa nu-i mai placa invelit (el care asta vara nu dormea decat cu un cearceaf pe el), il imbrac mai gros, adica: body cu maneca lunga, pantaloni lungi (subtiri si body-ul si pantalonii), sosete si o vesta tricotata. La Victor folosesc de mult timp Pampers numarul 4, cred ca de cand avea vreo 7 kg.

Donia, multumesc pentru raspuns! Nu i-am dat inca Mucosolvan. Doctorita ne-a prescris Ophtamezone N (contine neomicina) pentru nas, dar n-am reusit sa-l gasim nicaieri. Serul nu are mereu efectul scontat.
Victoras pare intr-adevar mai mare decat varsta. Are cred peste 80 cm inaltime si cam 11-12 kg. E un mic urias :).

OanaCat, ce veste buna! Sarcina usoara si bebe sanatos!




Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Of mai fetele, am intrat sa va salutam si noi, inca de la mare departare si caldura mare si cand colo ce vad iar multi fulguleti bolnaviori. Am apucat sa citesc doar ultimele trei pagini si m-am intristat. Sanatate multa Mark de Dianarus, Cristinel de Donia, David de Dolores. OanaCat, felicitari pentru bb2. Nici nu mai indraznesc sa povestesc ce si cum suntem noi...doar ma gandesc cu groaza la intoarcere cand vad ce povestiti despre temperaturi...
Va pupam pe toti si toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
in primul rand multa sanatate fulguletilor bolnaviori, cu un pupic special pt marc ca e cel mai grav
dia, oaaau, 1kg in 2 luni??!!! super bine! bravo oanei!
oanacat multa multa sanatate, sarcina usoara si multa putere
miro iar ai disparut???
deci sa va zic meniul zilei: dovlecei umpluti. mai, daca nu papa dani mananc eu, au iesit super buni. sa va zic, super usor de facut. in ap cu care toc legumele pt papa noastra (habar n-am cum se cheama....robot?) am pus carnita de pui, morcov unul mare si inca 1/2, patrunjel radacina, una micuta, marar si un picut de ceapa. am tocat toate astea, am adaugat orez. gata compozitia. dovleceii maricei i-am curatat, taiati in 3, goliti cu lingurita de miez, aratau ca niste ardei. am umplut dovleceii cu compozitia, am bagat in robot si o rosie, am pus dovleceii in oala, pe langa am turnat sosul de rosii, apa, am pus o frunza de patrunjel de aspect si am bagat la cuptor. pana e fiert orezul. eu am bagat in blender 3 dovlecei, 2 i-am pus asa (adica compozitia din 2). pt ca dani inca nu papa tot pasat cu furculita, cam 1/3 pasat, 2/3 blenduit. sunt curioasa de mor daca papa.
deci....simplu, nu? nu ca nu ar fi cam tot pe acolo ca si piureul de legume, dar......cica e altceva. acum, nu stiu, poate ma lamureste o mamica cu experienta in ale gatitului, daca trebuia sa pun si un galbenul in compozitie. oricum, eu asa am facut, iar daca nu papa ia bataie la funduletul gol

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Sanatate lui Mark de Dianarus, Cristinel de Donia, David de Dolores, Dani de Dbunny si celorlalti fulguleti muciosi!!!

Felicitari pentru grasunicile Oana si Alessia, pe care abia astept sa le cunosc astazi.

Oanacat, felicitari si sarcina usoara! Ai incredere ca Nicole va fi bine!

Plec sa ma gatesc ca am oaspeti de seama azi.

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

Multumim pentru felicitari
Dia ce cura de ingrasare i-ai facut Oanei?

Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Votati pentru Nicole

http://vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=34

Mergi la inceput