Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by marani

S-a legat PORUMBITZO careva de tine si de parerile tale?

Ajutati-o pe Sonia


mamica de bubamara (02.12.2006)



da, recunosc, eu am fost aceea!! si asta s-a intamplat data trecuta cand s-a discutat cam despre aceeasi chestie, si am inteles abia dupe ca de fapt era pe ici pe colo o micuta "bariera de comunicare" sa-i zicem... adicatelea fata vroia sa zica de bine, da' nu-i iesea (iar eu la momentul respectiv.. sincer 100%.. habar n-aveam ca nu e din romania). deci, again, recunosc

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Dbunny daca mai esti prim preajma zi.mi si mie te rog daca stii vreun magazin unde sa aibe sosete cu talpa de cauciuc sau silicon ceva de genu asta sa nu alunece, in kiabi nu aveau decat pe pagina online si cand sa comand nu mai aveau masura lui ivan
dar sa fie toata talpa ca astea asa:
http://www.kiabi.com/bebe-garcon/chaussettes/chaussettes/chaussettes-a-semelles/262/1637/P137137

http://community.webshots.com/user/dayannara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

am dus soacra acasa si-am vizitat muzeul kaufland. de unde am plecat cu o sacosa intreaga de diverse, motanesti evident, printre care borcanele "little bee", made in deutschland pt kaufland, foarte faine, bune si la pret, si cel mai mult m-au incantat butelcile de suc, care-s de-alea babane (700 ml daca nu ma insel; si in multe combinatii, adica trecand peste suc de banana+portocala+mar+de-astea; suc de fructe de padure; suc de mere simplu existau si niste combinatii faine de suc de mar+ceai de anason sau suc de fructe+ceai de melisa... ma rog, acu' cand le enumar parca nu pare impresionant, dar mi-a placut ca idee.. ca mai exista in sfarsit si altceva.. aaa, fara zahar adaugat, doar cel din fructe, care fructe este din culturi bio... etc etc ).
achizitionat si cereale de-alea wellbeing-good night-good sleep sau cum le-o zice de la nestle, cu flori de tei..??.. recunosc, mai mult de curiozitate, ca mi-a placut cum suna :) a mai folosit shineva, e bune..???

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by dayanara

Dbunny daca mai esti prim preajma zi.mi si mie te rog daca stii vreun magazin unde sa aibe sosete cu talpa de cauciuc sau silicon ceva de genu asta sa nu alunece, in kiabi nu aveau decat pe pagina online si cand sa comand nu mai aveau masura lui ivan
dar sa fie toata talpa ca astea asa:
http://www.kiabi.com/bebe-garcon/chaussettes/chaussettes/chaussettes-a-semelles/262/1637/P137137

http://community.webshots.com/user/dayannara



ieste pt prima oara cand vaz asa ceva... :)) da' sunt foooaaaarte tari, frate!!! romanica, la noi ati vazut pe undeva..????

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

mamiciiiiiiiiiiiiiiiiii!!!! s-a ridicat dani in picioare fara sa se tina de nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de acu' sa te tii laura, sa vezi ce urmeaza. deci, sa va spun cum s-au petrecut faptele: el se tot ridica in genunchi de mult timp, cu un picior pus asa pt ridicat. ei, azi si-a potrivit amadoua piciorusele si a inceput, cate un cm, cu grija, mai sus, mai sus, dar a ajuns numai pana la 1/2 ca apoi ori i s-au inmuiat picioarele ori i s-a facut frica. si s-a asezat in fundulet. dar......s-a ridicat. singurel!
dianocica asa deci, nu l-ai recunoscut fix pe dani! hmmmm, voi lua partea buna a lucrurilor (ca azi sunt fericita) si voi zice ca a crescut f mult!
marani vreau sa te intreb: pe ce a pus mana bubamara? atunci cand ai lovit-o peste manute?
a! sa va zic: si azi a dormit tot 1h, dar s-a trezit vesel, mami, in urma celor petrecute ieri a fost foarte relaxata. nu stiu daca eu am fost relaxata ca dani s-a trezit bine, sau el a fost ok ca am fost eu relaxata, important e ca am avut o zi super! cu puiul meu!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Bravo, Dani ......

Danita, m-ai pus pe ganduri cu vorbele alea...Cat adevar...hmmmm....

Donia, multzam, multzam...io am un fix cu rosu...cred ca se si vede...ca am o camera cam prea rosie ...



Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Roxanica,
plingerile mele sint cam aceleasi in fiecare zi...,chiar n-are rost sa le repet ,le stiti voi foarte bine...incerc sa uit de ele...,prin orice metoda...,pentru ca,daca vreau sa am "momentele" mele...,nu-mi trebuie mult sa cad in butoi...asa ca mai bine ma tin de margine...,Crinuta are mare nevoie de mine...
cind simt c-o iau la vale...,ascult muzica,ma uit la funny video,dansez...,cad lata pe sub masa...orice ma face fericita...
viata este frumoasa...,cu bune si cu rele...,n-are rost sa ne plingem...,noi am ales-o si sta in puterea noastra s-o schimbam...,nu-i asa?[omulet care te imbratiseaza cu drag...]
Adeju,
ma bucur mult ca ai fost la Condurache...,ma bucur ca i-ai transmis nouati de la noi ..., chestia asta cu alergia este incredibila...,nu mi-ar fi trecut prin cap...,acum ce urmeaza sa fai?...,probabil ca ai oprit tratamentul...,fie el si profilactic...,dar altceva mai trebuie sa faci?
ai dreptate la faza cu "citesc pe aici ca si alte mamici se confrunta cu aceleasi probleme...si imi trece..."...,asa e....

Fetele din Canada sinteti minunate...,ma bucur ca sinteti bine...,ca v-ati intilnit...,la mai multe intilniri...

Asiza,
Denis este mortalllll de frumosssss


Tema zilei:
copii vostrii au deja o pusculita?,nu ma refer la cont...,ci un porcusor grasan cu o gaurica-n spinare in care sa bagi monezi de cite o mie,cinci,etc....
daca,nu...,le veti cumpara una?
am impresia ca s-a cam dus mitul asta...,acum este mult mai simplu sa scoti bani din buzunar si sa le dai sa-si cumpere ce au nevoie...,mi-ar parea rau sa fie asa...,pentru ca pusculita mi se pare o metoda foarte buna de educatie...in muuuuulte sensuri...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dandusa
Asiza,
Denis este mortalllll de frumosssss


Tema zilei:
copii vostrii au deja o pusculita?,nu ma refer la cont...,ci un porcusor grasan cu o gaurica-n spinare in care sa bagi monezi de cite o mie,cinci,etc....
daca,nu...,le veti cumpara una?
am impresia ca s-a cam dus mitul asta...,acum este mult mai simplu sa scoti bani din buzunar si sa le dai sa-si cumpere ce au nevoie...,mi-ar parea rau sa fie asa...,pentru ca pusculita mi se pare o metoda foarte buna de educatie...in muuuuulte sensuri...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius





1. Sar'mana
2. Ai dreptate...nu m-am gandit la pusculita, aproape ca am uitat de ea, asadar musai o sa cumpar una...Multumesc ca mi-ai amintit

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Adeju,
noi avem ceva de la miniblu,au toata talpa cauciucata,dar nu exact cum sint cele din poza lui Dayanara...,cele din poza ei au si virful si calciiul,ale mele sint pe toata talpa...,dar sint superrrr marfa...Noua ni le-a luat Diana cind erau la reducere 100 de mii,acum sint la pret normal ,la 200 de mii...,Crinuta le poata foarte mult...si arata super bine...,cam in aceiasi perioada am luat unele chinezesti cu 100 de mii care s-au distrus de tot dupa citeva spalari...,pe cind astea isi merita toti banii...
pe site-ul lor nu le au expuse...,daca vrei fac poza iti arat si pot sa-ti trimit ca-i trimit Madalinei un pachet,curind...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Dbunny
..ce fain de cele care va puteti intalnii...estem cineva din zona Murciei p'acileeaaaaaaaaa?????


Ehehe...! Crezi tu ca e asa usor? Eu am batut 440 km ca sa ajung la intalnire, dreptu-i ca i-am facut cam in 4,5 ore. Am facut si o pauza de masa, Cristi a mai marait, Roxana ma intreba cam la 2 minute cand ajungem Da vorba aia... no pain, no gain!
Torontezele si montrealezele au facut poate vreo 300 si ceva de kilometri, deci ne-am mobilizat exemplar. Oameni faini, locuri frumoase, oricum a meritat.

almo, si mie im pare rau ca n-am povestit mai mult, la fel si cu Ktrinel, dar au fost multe de facut, timpul scurt... trebuie sa ne scoatem parleala pe forum .

mamaana, poate reusim o intalnire si in Ontario, ca de acum ne-am rodat. Cu ocazia repararii aparatului foto nu promit, ca incercam sa ajungem si la Consulat... dar mai vedem.

Laura, felicitari pentru ridicare! Ti s-au topit oasele cand l-ai vazut?

Tema cu batutul, zdruncinatul, scuturatul, orice fel de abuz fizic.
Mi se pare atat de josnic sa incerci macar sa justifici violenta asupra unui bebelus! Nu exista nici o justificare, nici pentru bataie, nici pentru zdruncinare, cu atat mai mult cu cat in ultimul caz e PERICOL MARE DE LEZIUNI PE CREIER!!!
Incerc sa inteleg ca parintii sunt obositi, nervosi, ca au greutati, ca nu dorm noaptea, ca nu mai au timp liber sa se distreze si relaxeze, ca uneori ar vrea sa fie iar liberi si fara griji, dar cum poti sa proiectezi aceste frustrari asupra copilului? Un suflet care a venit pe lume la alegerea ta, care depinde de tine ca parinte pentru a creste sanatos si a se dezvolta frumos. Iar tu ca parinte il ciuntesti, il abuzezi si il batjocoresti? Asta nu se poate justifica!
Nu stiu, parintii care fac asa ceva trebuie neaparat sa caute ajutor, e nevoie sa ajunga cumva sa inteleaga, in primul rand, cat de gresit actioneaza, iar in al doilea rand, cu ajutorul unui terapeut, sa caute alte metode de a se calma si de a se descarca de frustrari.
Nu poti sa te porti gresit la nesfarsit si sa dai vina pe factori externi, pana la urma viata e grea pentru majoritatea, obositi sunt mai toti parintii, deci daca vezi ca nu mai poti si ca te descarci pe copil, fii responsabil si fa ceva cu tine insuti, accepta responsabilitate pentru viata ta. Si la naiba, daca nu poti sa iti cresti copilul, daca e o sursa permanenta de frustrari, cauta-i o familie buna care sa-l adopte, da-i o sansa la o viata frumoasa, nu la o viata de umilinte si abuzuri nascute din lipsurile tale ca om si parinte. Ca sunt o gramada de oameni care ar putea sa creasca copilul adoptat mai bine decat o fac unii parinti naturali.
Mi se pare atat de trist ca nu mai am putere sa scriu pe subiectul asta... Cert e ca protectia copilului e tare deficitara in Romania... adevarul e ca inca nu sunt solutii adevarate pentru copiii abuzati.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput