Foile Lica

Foile Lica | Autor: Roxana Claudia

Link direct la acest mesaj

Am cumparat foi de pandispan Lica inca nu stiu cu ce as putea sa le umplu. Nu sunt cele de napolitana, pentru acelea am gasito multime de creme insa pentru acestea nimic. Cu ce as putea s le umplu pentru a pregati o delicioasa prajitura?? Cred ca sunt cam 6...

Roxana 19 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

cu crema de vanilie sau de cacao si pe deasupra le dai cu glazura de vanilie sau cacao.le ornezi frumos...si ies f bune .eu le-am insiropat putin,le-am umplut cu crema de vanilie si le-am imbracat in frisca si ornamente sub forma de bilute .a iesit un tort maaaare si buuuun.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Cu crema asta care e delicioasa:
Crema pentru tort
- 4 oua intregi
- 1 pahar obisnuit de zahar
- 3 linguri cacao
- 1 pachet unt
Se fierbe la foc mic zaharul cu ouale pana ce se omogenizeaza, amestecand in continuu - atentie, sa nu se prinda! se ia de pe foc si dupa ce s-a racit putin se freaca cu cacao si apoi se adauga untul si se freaca bine pana ce se leaga. La sfarsit se adauga si nuca macinata.

Deasupra poti pune glazura de la prajitura Krem. .


Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Gratiela - mai insiropez foile? Le pun pe toate sau folosesc doar 2-4 foi? Sigur tu stii depsre ce este vorba: sunt foile acelea dreptunghiulare de pandispan...Sa pun si o glazura deasupra? Poate pe cea de la krem...o merge?

Roxana 19 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Roxana, depinde cum sunt foile - eu nu prea cumpar si nu stiu- daca sunt pufoase cred ca nu mai e nevoie de insiropare, din contra, daca nu sunt si daca iti plac mai insiropate, poti s-o faci cu putin sirop (eu fac de zahar ars cu portocale sau rom)

Am uitat: crema din cantitatile de mai sus iti ajunge pentru trei straturi, deci 4 foi. Pofta buna! ce face bebe?
Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Merci mult! O sa ma apuc de crema. Cat despre bebe...care dintre ei? Acum am unul si-n burtica Sa vezi ce mai prajituresc eu cu 2 bebei pitici..

Roxana 19 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput