Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

buna dimineata, minunatelor!
suntem mai bine, desi inca pe antibiotic, otita e aproape dusa... noaptea insa la fel ne chinuim, se trezeste de 2-3 ori si staaaam si staaaaam la fiecare cate o ora cu leganatul in carucior...

importanta pt cele care dormiti cu copilul. vreau si eu sa incerc dar mi-e f frica. niciodata nu am dormit cu copiii in pat, dorm adanc si mi-e teama sa nu-i strivesc (ca am cu ce). deci, cu ce ma acopar sa nu-si bage nasul si sa se sufoce? ma bag si io in sac individual? sunt f friguroasa. cum fac sa nu se ridice la capete (alea cu capul si picioarele) ca de-acolo pica...

teutz, ai fost la bariu, cum e? totul ok? sa fie bine.

miro, kara inca mai varsa? nu inteleg treaba cu greselile de alimentatie. ca doar nu-i bagi lingurita adanc in gat. cred ca e pe fond psihic. tu vrei sa-i dai, ea vrea sa-ti arate ca are controlul. ai incercat sa-i distragi atentia, fie si cu tv-ul, si sa-i dai acum 5 lingurite, peste 10 min inca 5 lingurite, si tot asa, chiar daca te lungesti mult cu masa/ e doar o sugestie, o incercare. tot ar fi mai bine decat sa verse zilnic. parerea mea.

EXPERIENTA NOASTRA CU MANCATUL/VARSATUL - IANIS:
pt cele care aveti probleme cu mancarea/varsaturile. pana spre 2 ani ianis isi facea frecvent scarba si varsa, mai ales cand insistam cu o lingurita in plus. se intampla de 2-3 ori/sapt (si la fiecare rosu in gat, atunci varsa zilnic). portia lui era de max 100 la 1 an si max 200 la 2 ani. ianis a mancat mai mereu la tv, in geam, in balcon, etc, oriunde puteam, numai sa pape. asa a fost de cand s-a ridicat in picioare, de pe la 8 luni. era f. slabut si anemic si in cartier erau numai grasi si eu eram f stresata... mereu i-am dat eu, desi stia sa pape singur, nu vroia singur, ca sa fiu sigura ca papa stateam dupa el si cate 1 ora sa pape, rezultatul conta. mereu a mancat piure sau pasat cu furculita, de la bucatele isi facea scarba si varsa. poate am gresit, in multe chestii legate de alimentatia lui.
DAR, totul s-a incheiat in momentul in care a mers la gradi, la 2.5 ani. si cu happy end. dupa 2 zile de gradi deja manca singur, dupa cateva saptamani a perseverat si a ajuns sa linga farfuria, chiar daca erau bucatele! acasa mananca si acum unde are chef (inclusiv in picioare) dar mananca singur si cam orice (are preferinte ca orice om...) - e mereu grabit la jucarii, n-are rabdare nici pe buda sa stea... deci totul se rezolva, chiar daca abia la gradi! important este ca nu va dura o vesnicie!

asiza, ti-a mai revenit un pic moralul? i-a trecut supararea lui denis dupa experienta aia? sa sti ca ei uita f repede, inca...

cu f mare intarziere, si va rog sa ma credeti ca nu am uitat, dar efectiv nu am apucat, am fost (si sunt toata luna asta) super super busy, spun din suflet un sincer crinutzei, antoniei, karei, lui dmic, si mai ales si cu totul special, bubamarei. si gemenelor stephanie si isabel, si georgiei si sofiei si isei... sa fie sanatosi si papaciosi ziua si somnorosi noaptea. va pup tare si pe voi mamici care i-ati sarbatorit si va rog nu va suparati ca viu la spartul chefului.

marani, acu te-ai trezit, cand io vreau sa-mi las iar cei 4 cm sa se mai lungeasca?
apropo, dandusa, ce marca de vopsea se recomanda daca io vreau sa-mi cresc parul si ma tot vopsesc un fel de blonda, mai degraba iese roscata (eu naturel fiind cat se poate de saten inchis). adica pana cand ma mai pot vopsi si sa mai raman cu 3 fire in cap? in diagonala mea s-a nimerit messajul ala al tau de suflet, si m-a emotionat tare rau...

s-a trezit marc - asta e a 4-a pe noaptea asta si e finala.

o zi cat mai usoara celor bolnaviori sa treaca mai repede...




Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia / www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Pentru Darius, acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

am uitat ceva:

chinico, nu am primit contul, deci avantul meu nu te-a convins dar am obtinut contul lui flore si ii trimit ei banii si ii da ea mai departe mamei tale. ok asa?

editez:




chinico, cum se da sabadila?






Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia / www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Pentru Darius, acum!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna fetelor

am fost aseara la sedinta si totul e ok. ma simteam cand am intrat ca parca eram iar copil si cand m-am asezat pe bancuta parca era prima zi a mea acolo si nu ma simteam in nici un fel parinte. e da a trecut repede.totul e bine si frumos pentru noi, pt altii mai putin. am aflat noile norme ale sanepidului cf reglementarilor europene si mi se pare ok. tr sa ii mai i-au o pereche de ghetute pt ca zilnic ies afara si o pun si pe ea si pe jos nu doar in carut. saculet din bumbac alb pt hainute, al nostru e colorat acum, da mesteresc eu si unul alb astazi. o alta prob ridicata a fost ca multi copii vin mult prea gros imbracati - ne-a spus ca e suficient cu maieu si tricou si o pereche de pantalonasi ca acolo e cald. si mai zice ca sunt 2 fetite care vin asa imbracate si care sunt singurele care nu au avut nici un simptom de raceala pana acum. una din ele e Adina bineinteles care e in pantaloni scurti si tricou imbracata. ieri mi-au spus ca au incercat si pe adina sa o lase sa incerce sa duca singura la gurita si a reusit de cateva ori dupa care castronelul cu mancare era prea interesant si si-a facut de lucru cu el si la rasturnat pe tot pe jos.
dar educatoarea era optimista pt ca adina duce lingurita la gurita chiar daca mare parte din mancare o pierde pe drum.
fug sa fac ceva shopping ca de luni ma duc sa muncesc la birou si de ar fi cazul sa mai cheltui niste bani.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza, haideti la cafea mamicilor... pe unde umblati?????
Pentru cine are chef si stare, poze noi www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> Luca 9 luni; incepeti cu 19 septembrie.. ca stiu ca e destul de greu de vizualizat pe dropshots....
Azi noapte a dormit toata noaptea si fara suzeta.... URA!!! Daca o tine tot asa poate imi revin si eu.....
Ieri iarasi am uitat sa urez La Multi Ani sarbatoritilor... Dmic, Kara si Isa...
Seful e plecat, eu nu am terminat ce aveam de facut... cred ca s-a cam suparat pe mine, dar ce sa fac daca trebuie sa alerg si pe teren... asa ca ma apuc de munca...
Revin mai incoloYagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Tot eu... multa bafta la doctor Mirona....
Si sanatate maxima celor bolnavi... vai, ce greu ma las eu dusa de pe forum... [

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Yagmur vazut poze cu baiatul frumos. Luca are asa o fata de strengar...


Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

ha!! pai cum sa trimit io pm la fata cu contul daca forumul nu merea aseara???
trimis. citit prea tarziu de solutia cu flore. nu-i bai. sanatosi sa fim.:)

dianarus sunt la birou. nu pot decat sa sper ca forumul va functiona macar diseara sa pot sa-ti trimit instructiunile de utilizare ale sapadillei.
din cate tin eu minte, o treime din doza pentru adulti, adica o treime din 10 globuli (eu ii dadeam beei parca 3..) 1-3 ori pe zi. asta e valabil pentru marc. pentru ianis tre sa citesc neaparat, ca nu era deloc interesant pentru mine..

trimit si revin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

minunato :

Norocul trebuie sa-ti zambeasca. Nu sa-ti rada in nas.


o zi buna
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

raluca super sedinta cu parintii!! daca asa ar ramane pana iese din scoli :)) adina duce singura lingurita la gura?? cu scop precis sau sa o roada, ca din astea cu rosul face si bea..

aha, tadaaam...am revenit..donia calculeaza repede sa vezi cat e ceasul la tine, noteaza si fii atenta..daca maraie cristinel e de rau...iö sunt de vina...o...ooo...

Teutz si Miro va tin pumnii sa treaca repede testul cu bariu..sa nu fie chinuitor pentru pitice...

Yagmur..once again :))..la muncaaa!!!
nu pot sa ma uit la poze. ...biroul..stii tu..

Dolores cum mai e David?


..iar revin acusica..








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki04 spune:



Azi schimb prefixul si ma simt asa bine, va invit si pe voi la distractie.



Mihaela Cristi 17.12.2006 si Adi 31.07.2000
poze noi
poze
varsta Cristian

Mergi la inceput