Alaptatul - Help Line (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Pt. Bumpi,si noi am avut probleme cu pofta de mancare dar putin diferit,noaptea nu mai manca nici Casian,iar ziua lasa pauze mari intre mese chiar si 6-7 ore,manca putin(uneori30-40ml),dupa cateva zile,l-am dus la pediatru care i-a dat Pikovit. vitamine pt copii,cate 2ml de doua ori pe zi,dupa vreo saptamana si-a revenit,mananca iar la3-4 ore inclusiv noaptea.Du-l la un medic e prea mic sa-si faca de cap.Te astept cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumpi spune:

Multumesc Siara de raspuns. Nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez intr-atat incat sa merg cu ea la doctor. Am tot cautat info pe tema asta si se pare ca au perioade si perioade. Cred ca totusi pana la urma ea isi ia cat ii trebuie (avand in vedere ca sunt mese scurte si dese); eu sunt mai ingrijorata ca nu goleste sanul si deci va scadea cantitatea de lapte. O sa ma mulg mai des, ce sa fac?

Ma gandesc ca daca ar fi flamanda ar urla, dar ea o face numai cand se trezeste (somnul de peste zi)dupa care mai ia cateva guri si e totul ok; e vesela, gangureste, ne jucam. Cand se trezeste dimineata sta si cate o jumate de ora in patut fara sa zica nimic. Deci nu stiu unde-i problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

bumpi atat timp cat bb e vesel, vioi si cu chef de joaca...eu zic sa nu ti faci griji. e posibil sa treaca printr o perioada in care mananca mai putin, sau a descopeirt ca exista chestii mai interesante decat mancarea, sau pur si simplu atat mananca ea acum. poate vine si dupa un puseu de crestere, in care a supt mai mult...faptul ca dimineata sta si o ora pana sa ceara de mancare nu e neaparat un lucru rau. asta e ritmul ei..

bb deja e mare, nu cred ca mai e cazul sa te mulgi. sanul nu se mai goleste obligayoriu dupa fiecare supt, se poate goli si de 2 ori pe zi si atat. iar fara laptic nu ramai, pt ca atat timp cat ea suge va exista si laptic.

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am si eu o problema asemanatoare cu cea a lui bumpi .Fetita mea are numai 2 luni si trei saptamani si cam de trei saptamani a inceput sa manance tot mai putin.Acum a ajuns la 20-30 ml iar inainte manca in jur de 70 ml la o masa.Iar dupa ce isi ia cantitatea de laptic pe care o doreste ea ,refuza biberonul si se linistete cu suzeta.Daca insist sa mai ia niste laptic varsa tot.Peste zi se trezeste uneori dupa o ora,alteori dupa trei,la aceeasi cantitate de lapte baut.Chiar nu stiu ce sa mai fac?!
Am incercat sa ii dau si Bonnisan cate zece picaturi de trei ori pe zi dar nu a avut nici un efect.Oare trebuie sa ii maresc doza de picaturi?Nu am stiut ce cantitate sa ii dau pentru ca desi avem aproape trei luni,are doar 3,7 kg.
Cea de a doua problema este legata de sani.Fetita mea nu reuseste sa suga de la san si eu ma mulg si ii dau cu biberonul.Problema este ca imi curg foarte tare sanii si imi ud toate hainele in cateva minute.Am incercat sa imi pun sutien si sa stopez in vreun fel laptele.Am reusit si pentru o zi m-am simtit si eu uscata.Dar a doua zi sanii imi erau plini de noduli si aproape mi-am pierdut laptele.A trebuit sa ma masez cateva zile si sa ma tot mulg pentru a ii readuce la normal.De cate ori am incercat sa-mi pun sutien (fie ca am iesit afara,fie ca am stat in casa) mi s-au format nodulii aceia.S-a mai confruntat cineva cu problema asta?Puteti sa imi dati vreun sfat?
Multumesc.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

seherezada probabil sutienul tau nu e unul tocmai bun. sanii trebuie sustinuti dar fara sa te stranga nimic. nici eu nu am putut purta sutien in primele luni. incearca o bustiera sau un maieu mulat. exista si niste tampoane speciale pt sani. de la mai multe firme: chicco, dalin, bella, nuk...o gramada... cumva bb a lasat o mai moale cu mancatul dupa vaccinul de 2 luni? pt ca am mai auzit de aceasta reactie. partea buna e ca va trece. las-o sa manance cat si cand vrea ea si incearca sa o mai pui la san. incearca mai multe pozitii si fii atenta sa apuce sanul bine.

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

As vrea ca acest mesaj sa sune ca o incurajare pentru proapetele mamici. Eu si fetita mea tocmai am incheiat o perioada importanta din viata noastra, 6 luni de alaptare exclusiva, o perioada superba despre care nici nu pot scrie mai mult acum ca ma ia nostalgia...Au fost si mici greutati in cateva momente dar le-am depasit pe toate. Va multumesc fetelor care sustineti acest subiect, si datorita voua am reusit. ( suna cam ca la Oscar dar acum nu-mi iese altceva ). De altfel, atat de bine ne-a reusit alaptarea incat acum intampinam probleme la diversificare, bebe refuzand orice nu e san...dar asta e o alta discutie....

asadar, va tin pumnii sa treceti peste greutati. Se poate!!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eseea, felicitari!
Cand incepi diveersificarea, nu strica sa ai ceva rezerve de laptic de-al tau in congelator, il poti folosi la prepararea pireurilor. La inceput muuult laptic si o lingurita de cartofi, si treptat cresti cantitatea de cartofi, scazi cantitatea de lapte. Asa am introdus fiului meu cartofii.
Cu fta mea a fost mult mai cióomplicat, ea a acceptat doar merele, si ascunzeam pireurile, carnita in mere rase, ca n-a vrut nici ea numai san:)
Oricum, dr a spus ca pana la un an tot sanul e baza, deci sa nu ne facem probleme daca mai refuza mancarea.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Salut fetelor,eu am fost la medic si se pare ca sufar de HIPERLACTATIE, din ce mi-a explicat el,glandele ce produc laptele sunt intr-un numar mai mare decat nr lor in mod normal,si de aici vine curgerea lapticului in jeturi si inecarea bebelui la supt.Vreau sa va intreb daca stiti sa imi spuneti mai multe,poate ati gasit ceva informatii pe net..Multumesc

Cristina + GIULIA 21.09.2007
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Bine v-am gasit , am nascut acum 1 saptamana asa ca ma altur clubului .
Problemele mele sunt un pic mai simple -Bem -Bem face colici de la laptele meu si are si scaun apropape la fiecare supt . Daca i-l pun in biba nu mai am mari probleme -urla dar numai cca 10 minute dupa masa.

Suge bine -masurat cca 40 ml la fiecare masa -adica la cca 3 ore .
Intrebarea e -ce facem cu colicii -biba sau san si ce facem cu diareea -dr. mi-a spus ca e normala la inceput dar mi se pare totusi cam mult.
Daca ii dau lapte formula -am uitat sa va zic ca suntem si mititei-2,7 kg si nascut la 36 saptamani nu sunt probleme , in 3 mese se regleaza si scaunul si colicii dar asa vreau s-i dau eu lapte mai ales ca am suficient si l-am alaptat pe primul copil care a crescut fiarte bine -de la 2,4 kg la 6 kg in 3 luni
Deci , ce fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joji spune:

piticul meu, robert face 4 luni peste cateva zile si inca alaptez exclusiv. prima luna ne-am chinuit si noi cu rani la sani, durere, stateam la fiecare alaptat aproape o ora asa incet manca si ma rugam de el sa pape. el dupa 10 min de supt adormea , dar nu se satura pt ca daca-l puneam sa doarma se trezea peste 15-20 de min si cerea laptic. asa ca statea cate o ora la san, nu-l lasam sa adoarma si incercam sa-l fac sa pape.acum nu mai dureaza mai mult de 10-15 min o masa, dar acum e baiat mare, a luat bine in greutate 1 kg in fiecare luna siare 7 kg.

Mergi la inceput