Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (230)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ralu (nu stiu de ce, dar imi amintesti de Domnita Ralu si de Florin Piersic, cu care vroiam sa ma marit cand aveam 4 ani ) daaa, Razvan s-a obisnuit super bine la cresha. Doamne, si cand ma vede, e teroare: vine alergand spre mine, mai mult zici ca zboara, si uneori plange cu lacrimi, alteori nu, dar se preface a plange... si sigur ca-mi da si mie o lacrima in coltul ochiului, nevazuta ....

Pozele in roz... eu mi-am dorit BAIAT si al doilea copil, de-o vrea cel de sus, tot BAIAT va fi. In roz pur si simplu imi place sa-l imbrac, sa incalcam putin prejudecatile legate de culori.

Prietena mea spunea ca in Italia pediatrii recomanda biberon pana la varsta scolara, adica pana merg la scoala. Fetita ei de 4,4 ani bea laptele tot din bibe. Si face kk si pishu la olitza si uneori la wc, cu reductor. Deci nu te ia nimeni pe sus, ca la noi, unde toate babaciunile isi baga nasul, ca de ce asa, ca de ce ailalta.

Da mai Irina, l-am bagat in sac. Io vreau sa-l aud mai repede cum injura, nah .

Cristina, mami de Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Cristinuca, sa nu te superi pe mine dar rad de 5 minute de faza cu gansacu-n sac.....desi daca merje o aplic si io cu spiridusul din dotare!
Ralu, efectiv nu i-am mai dat suzeta! Am mai zis eu, exista si un avantaj la astia care nu vorbesc, nu stiu sa ceara suzi. Oricum, Razvan avea suzi doar la somn, mai ales la ala de pranz ca seara pica lat de multe ori fara suzeta. In prima zi a adormit de pranz dupa vreo 2 ore jumate dupa ce l-am pus in patut. Si acum, dupa o saptamana adoarme cam greu la pranz, dar adoarme. Am avut grija sa dosesc suzetele sa nu dea peste vreuna intamplator. Se mai intinde el la bebei pe strada dar il iau cu vrajeala si plecam......
Irino, te tot plangi de baiat ca nu papa si el e ditamai flacaul..ca doar nu a baut apa din mare si a crescut
Noi mancam cam asa:

7.10 - 330 ml lapte (atata are sticla ca el ar bea mai mult)
9.30-10.00 (depinde la cat se trezeste)- 250-300 gr fructe blenduite sau 2 feliute de paine unse cu unt/branza topita ffff rar pateu
13.30-14.00 - supa+felul 2, uneori doar unul dintre ele, cam 250-350 gr, depinde cat demult ii place
18.30-19.00 - 3 clatite cu gem/ 300 gr iaurt/ gris cu lapte/paste cu lapte/ budinca de macaroane cu branza de vaci etc
21.30 - 150-200 ml lapte
Printre randuri mai baga pufuleti, biscuiti, castane dar numai dupa ce a mancat mancare si nu aproape de masa urmatoare.
Stiu ca pare mult dar nu e batut in cuie meniul, are zile cand papa mai bine si zile cand papa mai prost.....asta era descrierea unei zile in care papa bine!

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)

www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2


"Nu plange ca s-a terminat,zambeste ca s-a petrecut !"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Noi papam asa:
1. ora 6:30 - 250 lapte, tot in bibe, cu 3 lingurite rase de cereale cu cacao,
2. ora 10:00 - 3 danonino mici,
3. ora 14: 30 - cam 250 - 300 piureu de ce e cu carne si dupa chef, 100 de zeama in bibe si pe la 16:00 nitel suc de morcov si mar
4. ora 17:30 - 18:00 ciuguleste ce vrea: macaroane, fruct, biscuiti,mincare de a noastra, direct din farfurie de la noi...daca e vorba de macaroane masa e semnifuicativa, daca nu insignifianta
5. ora 19:30 - 20:00 - cam 270 de lapte cu 3 lingurite de cereale.
Nu stiu daca e mult sau putin, dar cred ca daca nu si-ar risipi asa energia fugind toata ziua, probabil ca s-ar depunde pe ea, dar asa, putem sa ne laudam ca de la 1 an pina acum, in 9 luni de zile a luat 400 gr.
Ioana, cind statea mult afara bea laptele de dimineata si papa pe la 10 masa de mai sus sau o banana, biscuiti si prinzul cind intra pe usa abia..atunci rupea tot!
Irina, Bia prefera strugurii, mai putin bananele si piersicile...lui Mario nu-i place niciun fruct?
Astery super tare cu descintecul...si Bia a fost o data descintata si cascam pe linga ea de nu mai puteam cu totii!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Vad ca si Anastasia si Razvan papa si ei bine...dar Mario inseamna ca asimileaza chiar daca nu papa mult ca totusi are 14 kg.

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Faceti abstractie de tastatura mea ca nu ma bag la corectat!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

A pai toti papa bine...auzi 3Danonino...noi unu...3 clatite cu gem...noi doar sa o aruncam pe pereti...deci trebuie sa luam masuri.
Cata de fructe ce sa zic numai vrea mai deloc ...rar mar ras...strugurii ii ia si ii arunca in orice ...boaba cu boaba...ia ca m -am suparat si il trec pe borcane.
Rali nu stiu ce asimileaza ca are de mul;t greutatea asta. In schimb este foarte energic...alearga de iti amesteca creierii fugind dupa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

A mi-am adus aminte ce ii place lui Mario cel mai mult: semintele si cola...cola pupa rar un deget de cola si 15 degete de apa amestecate dar seminte e jale...toti copii papa afara si el dupa ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

am uitat de bona...deci nu scapa ciupita de si muscata sau palmuita peste ...
hahaha Irina, tare tare seminte si cola....

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Neata si de la noi.....
De cand m-am intors din concediu nu-mi vad capul de treburi la servici....abia daca mai apuc sa citesc un pic din ce scrieti.
Va scriam zilele trecute ca am trecut pe lapte de vaca;
Nu am avut nicio problema cu el; nu l-a durut burtica, a fost ok.
Cel mai mare avantaj obtinut in concediu a fost faptul ca am renuntat in totalitate la blender; nu mai mancam nimic blenduit.
Ca meniu stam cam asa:
- dimineata in jur de ora 7 – lapte: cam 250 ml.;
- in jur de 10 – fructe, covrigei, baton, etc;
- in jur de ora 13 – mancare gatita: ciorbita sau tocanita, etc+ fructe;
- cand se trezeste (in jur de 16): un Mini Martinel (de la Reinert – mezel in forma de ursulet cu curcan) cu paine + banza feliata sau acascaval sau branza almette;
- pe la 18.30 – un iaurt de la Nestle;
- ciuguleste de la noi din farfurie cate ceva, pufuleti, grisine;
- seara in jur de 22 – lapte: cam 230-240 ml.


Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

deci
ora 6 30- 7 300 ;apte
ora 10 30 cereale cu lapte, un mar o banana o para amestecate date pe razatoare, ou cu branzica de vaci si iaurt, 4 danonino , branza tpoita vreo 5 triunghiuri sau pate de ficat pui
ora 14 ciorba multaaaa cu carne, supa
ORA 18 piure , pilaf ......
ora 20 daca ne asezam la masa hop si el si baga
ora 22 lapte un bibe(si mai cere peste noapte)

intre timp; pufuleti, biscuiti, stiksuri...tot ce i sarat si acru


dulce nu , ca nu vrea , sucuri nu , ca nu vrea dar baga frate la castraveti acrii de m a capiat


kg?peste 13 si ceva si cm?habar n am

Mergi la inceput