Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (229)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

neata si de la mine...
Prima zi de cresa....Dani parca a simtit ca ii pregatesc ceva si s-a trezit la ora 6.55 strigand "a no- a no" adica hai no...in varianta ardeleneste. A baut laptele si a ramas la mine in pat cand cand m-am echipat si eu. La 7.50 am iesit din casa, am mers frumos de manutza si la 7.55 eram la cresa. A vazut copiii si nu mai avea stare sa mearga la ei. l-am schimbat rapid si i-am dat drumul. Toti copii stateau pe scaunel la masuta. El se uita...Eu stateam in usa si vb cu educatoarea (asta e sticla lui, asta e punga cu serv umede si scutece...) I-am spus ca nu prea sta pe olita mi-a spus ca se va obisnui. M-a intrebat daca am adus servetele am spus Da si m-am dus sa le iau. In timpul asta Dani a mers la un copil care avea o carte si cred ca a vrut sa ii ia cartea...eu m-am intors si nu stiu ce s-a intamplat cert e ca a inceput sa planga. L-a luat infirmiera in brate si l-a dus mai in spatele salii dar degeaba...el . Am stat 30 min la usa si l-am lasat plangand. Intre timp a venit si directoarea, am discutat cu ea si ne-a dat dulapior. Cristina (educatoarea) m-a intrebat : E al doilea? Eu zic...Da... Dar cand ati fost gravida ca eu nu v-am vazut...? Eu pauza...ce sa ii raspund... La care ma intreaba: Ce face Alex?,,,Mi-am dat seama ca vb de sora-mea, semanam f bine si m-a confundat. I-am spus ca e sora mea dar ca am si o fetita de 10 ani la care ea imi spune...: O...atunci stiti cum e la cresa, ca e perioada de acomodare, de boala la inceput...
Acum regret ca am stat sa vb cu educatoarea, daca plecam mai repede poate nu plangea Dani. Dar asha...o sa imi reprosez mereu ca eu am fost de vina ca m-a vazut in usa si el era printre straini.
Eu nu am plans dar imi era inima cat puricele...vai ce plangea Dani.... saracul...
La 10 merg dupa el sa vedem daca a mancat , la 8.15 le-a adus paine in ou dar il auzeam ca plange...face pauza, plange si tot asha.
Le-a pus si muzica de gradinita dar se auzea f incet printre plansete, mai era un copil care plangea si mai rar plangeau si altii.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni interesante studiile, dar in cazul meu nu am unde sa il incadrez pe Dani. Mai incolo...voi avea. Sandra face parte din mai multe categorii...deci sa inteleg ca are mai multe tipuri de inteligenta? . Din ce ai scris asha reiese...

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu n-as fi procedat asa,in mod sigur as fi inceput cu vreo 2 saptamani inainte sa ii povestesc cum am sa o duc la copii si tanti sa se joace si ca eu o sa plec la lucru,dar o sa vin dupa ea etc. Adica o obisnuiam cu ideea,eventual in prima si a doua zi m-as fi intors dupa vreo ora-doua,sa vada ca revin si nu-i abandonata si as fi plecat din nou ... stiu ca e bine sa fie obisnuiti treptat.Probabil depinde si de sensibilitatea fiecaruia.Eu am zplans en gros si la 4 ani,asa ca ...
Acum asta e,se obisnueste el si asa.
Normal ca exista rar doar un singur tip de inteligenta,in general fiecare are cel putin 2-3 tipuri.
Va las ca am ceva urgent de facut.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni, la 10 merg dupa el. I-am spus azi dimineata ca mergem la copii,si sa stea frumos sa se joace cu copii... i-a facut tai Sandrei si i-am spus ca ea merge la scoala iar noi am trecut pe partea cealalta mergand catre cresa. Cat despre explicatii ca vin mai tarziu dupa tine...ca mami merge la servici...mda...fiecare face cum crede.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai; Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait, Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca... Iubeste-ti viata parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru. Este luna internationala a prieteniei.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata
noi suntem ok , stefan e la mine o sa vina mama sa l ia , acum se joaca cu o tabla magnetica e tare incantat de ea

BIANCA l a cusut dr pe stef ptr ca era adanca taietura...cat despre DANI , adaptarea se face intre 2- 4 saptamani , dar sigur o sa fie foarte bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mi-a povestit ieri mami o faza.Intr-o zi mai demult,i-a zis Dianei despre o masinutza din aia mare pe care se pot catzara,aflata intr-un magazin din zona in vitrina,ca atunci cand va creste mai mare ,i-o va cumpara tati.Si de atunci,de cate ori trece prin fatza vitrinei si o vede,Diana zice DIA MAAALE ... TATI CUMPALA.
Copiii inteleg mult mai multe decat va puteti imagina si au o memorie ... vai mie!


MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Monica, de ce mai insisti cu explicatiile? Nu vezi ca e fara rost?
Cosmi, tare rau imi pare de Stef ce a patit . Trebuie avut multa grija cu ei...
Giova, asa m-am gandit si eu, ca sotul tau va trage acum pt familie, dar lasa ca va avea si timp pt voi...
Bee, ma bucur pt masina. Stiu ca e doar temporar, dar e bine si asa. Zici ca fratello a plecat in Himalaya? Ce frumos trebuie sa fie, iaca visez si eu pe aici unde as merge..Egipt, Norvegia...
Plange Diana, nu apuc sa respir o secunda..

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Cosmi, saracutul Stefan! Si a fost si cuminte in conditiile astea. Sanatate!
Bianca, adaptare usoara pentru Dani la cresha!
Fetele cu copii la cresa, cum e cu olita? Moni, dar Diana ta cum mai presteaza in actiune? CA eu sunt cam bulversata si am tendinta sa renuntz pe moment. Dar nu ma mai lasa ea, desi nu vad nimic interesant la orizont! Mi se pare ca s-a constipat rau de tot de cateva saptamani de cand o pun pe olitza. Sta pe olita, are bunavointa, dar cand e de facut, cere scutecul.. De ce spun ca e o constipatie de natura psihologica? Pentru ca simte ca tb sa faca, cere olita, spune ce face, o pun pe olitza si se inhiba total. Apoi cere scutecul, se ascunde, plange daca ne vede in apropiere si face ce are de facut (eventual, daca nu cumva mana vreo 2 zile ). Asta noapte la 5 mi-a spus mama ca s-a sculat si a spus "burta" si a cerut pe olita. Ciudat.
In alta ordine de idei, desi n-am vazut cu ochii mei (n-am vazut-o pe Ana de sambata seara), mama mi-a spus ca numara de nu se mai opreste. . Pana la 10. Pai sambata numara doar pana la 3 si asta m-a mirat oricum foarte tare, ca eu una n-am invatat-o sa numere. Dar are ea niste tabieturi cand iesim la plimbare. Vrea sa puna mana pe niste stalpisori de fier sau plastic de se monteaza in dreptul parcarilor. SI ca sa nu fac 100 de ani pe drum, o las sa puna mana pe primul, dupa care o pacalesc spunandu-i," hai ca acum pui mana numai pe nr.10". Si numar stalpii pana la 10, ea numara dupa mine si la 10 evident ca pune mana.. O fi si aici samanta de inginer? .


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Sa va mai zic de un dialog de aseara.M-am enervat pe husband si am facut o proba ,am intrebat-o pe Diana daca vrea sa plece tati de acasa si sa ramana doar cu mine sa ne jucam .Mi-a raspuns da ,du-te tati colo bunu (deci stia ca pleaca la socru-meu ) Merita sa vedeti moaca lu' Ghitza Pe urma am intrebat-o ca daca plec la lucru vrea sa mearga la buni? Mi-a zis un nu buni categoric,pai da ca doar o ademenisem ca stau io si ma joc cu ea Atunci am intrebat-o ca unde vrea sa mearga si mi-a raspuns ... acolo male ! Na' ca s-ar reintoarce la mare gagica (La "DABI"? )

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

Mergi la inceput