Epilepsie, convulsii neonatale (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Multumesc fetele pentru sustinere!!

ELLA, ce diagnostic vi s a pus? De ce nu crezi ca i bine?
Ella, esti sigura ca a fost facut cum trebuie EEG ul ala? Daca copilul n are nimic si tresaririle astea sunt fiziologice? N ai vrea sa vii la Buc pt investigatii mai amanuntite? N ar trebui sa mai fie si alte semne?

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Hai mai Adi , ca nu ai mai scris nimic de cateva zile.

Sper sa fie din cauza ca va mutati.
Va




Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Lalilu, multumim ca iti faci griji pentru noi. Diagnosticul a fost clar: EPILEPSIE MIOCLONICA. Dr. zice ca aproape sigur se va vindeca, daca respectam tratamentul cu strictete,avem rabdare si nu intervin alte complicatii. Pentru moment avem 12 zile de cand nu mai tresare, nu mai are nici un simptom. Am sunat-o pe dr. de la Tg. Mures. Ea zice sa avem grija cu tratamentul si sa o anuntam urgent daca intervin schimbari. Sper sa reusim sa ajungem si la Bucuresti, daca nu pentru altceva, macar sa mai cerem si o a doua opinie. Ce fac micutii tai?
Va pupam dulce.

Adi, ce e cu voi? Macar un semn de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Adi, ce mai faceti?

ra_mi_ella, vestile sunt bune! Daca dr. spune ca se va vindeca asa e. Totul e sa respectati tratamentul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Adi ai intrecut orice masura. Sper ca nu ai net si asta sa fie toata tevatura.




Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

ELLA, ce mai faceti? Ce face David? Mai are crize?

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Adi, astept vesti de la tine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amatabi spune:

Buna Adrina!
Acum inteleg de ce nu mi-ai raspuns la e-mail. Esti ocupata cu mutatul! Sper sa fie doar atat. Probabil ai citit povestea noastra si aici, se numeste "Epilepsie?!?" si o sa mai gasesti parti din ea, continuari,si pe Roportal.
Cum spunea o mamica mai sus, dna dr Mataranga este o mare "habarnista", desi merge la o mie si una de specializari, pentru ca mai mult este plecata pe afara decat in tara. Acum a obtinut o specializare la Harvard. Nu stiu pe ce baza pentru ca eu nu am auzit si nu am citit pe forumuri nici un cuvant bun decat doctorita asta. E buna doar in teorie si atat pentru ca nu mai are timp de pacienti. Asta este parerea mea pentru ca altfel nu-mi pot da seama cum un om care studiaza atata nu poate avea decat insuccese.Acum suntem la dl dr Rasanu, tanar, cu consultatia de 5 ori mai mica decat a doamnei dr Mataranga, probabil pentru ca este nou si vrea sa se afirme. Ideea este ca tratamentul pe care la precsris acest domn doctor baietelului meu imediat a dat rezultate, Andrei are cea mai lunga perioada de bine, aproape 2 luni.Si, mai mult, este mult mai activ.
As vrea sa-l intreb pe Ulpiatraiana, am inteles ca-l cheama Cristian, daca unui bebelus (al meu, de fapt) tratamentul de 3 pastile de Topamax/zi de 25 mg si 2 pastile Keppra/zi de 250 mg, ii indeseste crizele de la 1 luna jumatate la 2 saptamani si tratamentul cu Cebrebrolisin I(am apucat sa facem doar 3 injectii din 15 recomandate) i-a provocat 3 crize, dintre care ultima foarte puternica, iar in urma schimbarii doctorului si a tratamentului (1 pastila topamax/zi si 5 ml Depakine/zi) nu mai are crize de 2 luni, este posibil sa nu fi fost diagnosticat corect.
Aici am citit pentru prima oara de WS, asa a inceput totul si la Andrei, in a treia zi de viata, cand inca eram in maternitate, dar nu ne-a zis nimeni nimic de asa ceva. Andrei are diagnosticul de epilepsie generalizata criptogenica-spasme infantile. Mai vreau sa adaug ca Andrei de pe la 5-6 luni a avut probleme cu febra, timp de vreo 3 luni, iar in aceasta perioada toate crizele pe care le-a facut au fost pe fond febril. Pana la Cerebrolysin care este contraindicat in cazul epilepsiilor!Scrie clar in prospect.Si mai vreau sa spun ca si tatal lui in prima copilarie a avut probleme cu convulsiile febrile, care au disparut de la sine la 10 luni, fara nici un tratament. Convulsiile febrile sunt tot epilepsie? De ce toti doctorii pediatri cu care stau de vorba cand le spun ca Andrei este epileptic si cand il si vad (este foarte bine dezvoltat din p-unct de vedere psihic, doar motor este putin in urma pentru ca este foarte puturos si mai e si grasunel)imi spus ca copiilor pana la 3 ani nu li se da acest diagnostic pentru ca creierul nu este inca maturat. Doctorita noastra pediatra, fosta sefa de sectia la neonatologie in spitalul mare nici n-a vrut sa auda de acest diagnostic. L-a vazut dormind pe Andrei si a spus ca psihic este perfect sanatos din cauza ca doarme (si acum la 10 luni) cu manutele in sus, ceea ce indica stare de bine. Ne-a spus ca copii cu probleme nu dorm asa, dorm mai chinuiti si mi-am dat seama ce vrea sa spuna cand am fost o data internata in spital si era acolo un salon de copii abandonati dintre care unul cu probleme si se vedea ca are "ceva", pozitia lui era chinuita.
Mai vreau sa intreb pe domnul doctor daca lesinul are vreo legatura cu epilepsia. Sotul meu la un moment dat, fiind foarte surmenat, frustat din cauza ca nu a putut sa-si refuleze sentimentele, a lesinat. Poate sa aiba asta vreo legatura cu crizele febrile din copilarie? Poate fi vreun semn de boala.
Va urez week-end placut si multa sanatate puiutilor vostri si voua multa putere! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Amatabi, ma bucur ca Andu a raspuns bine la tratament. Desi nu am nicio pregatire tind sa cred ca reaparita crizelor s-a datorat tratamentului neadecvat prescris de acea dna dr.
Sa dea Dumnezeu sa uitati aceasta perioada si sa nu mai stiti ce e aceea criza.
Am cautat subiectul tau pe roportal dar n-am reusit sa-l gasesc.
Ai putea sa imi scri eventual pe PM la ce dr. constanteni ai fost?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Amatabi Andu e bine acum?

Am zis ca e habarnista ca nu a vazut probleme elementare la fetita mea , dupa ce in Timisoara 3 dr NPI au pus acelasi diagnostic ... si i-am dat peste nas , iar la sora mea nu a recunoscut elementele de panica ... au fost niste episoade urate in familie ... eu ii spuneam lu mama sa o duca la dr , iar mama spunea NU ca M... a zis ca nu are nimic ... si asta pana in momentul in care sora mea a rabufnit , ... ca sa nu mai zic de tratament ... no coment.

Disparitia ei din comunitatea medicala constanteana , ar aduce mari foloase ... cred eu ... pt ca alt medic care vrea sa faca ceva i-ar lua locul.

Multa sanatate si sa auzim de bine!



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput