Dulceata de ardei iuti :) Yammi

Dulceata de ardei iuti :) Yammi | Autor: buggy

Link direct la acest mesaj

Buna,Am o reteta extraordinara pentru voi, este vorba despre dulceata de ardei iuti. Super, super buna...mai ales alaturi de orez, pui, cartofi.Cum se prepara: La un kg de ardei iute (caruia i se taie coditele) maruntit prin masina de tocat ( cu seminte cu tot) se pune 1 l de otet si un 1 kg de zahar. Zaharul se dizolva in otet pe foc, se amesteca bine si apoi se adauga ardeiul maruntit si se tot amesteca pana capata consistenta de dulceata. Pentru cine agreaza specialitatile, acest preparat este pur si simplu delicios.Pofta buna!
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

"sosul" asta dulce-iute este la mare pret in thailanda...si mie imi pace tare mult...am sa incerc si eu sa fac(dar o cantitate muuult mai mica) si nici nu vreau sa-mi inchipui cum o sa ma usutre ochii
multumesc de reteta

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Si eu o fac de ceva vreme...si-mi place de nu mai pot!!

Reteta se afla si pe culinar.ro. Momentan site-ul se odihneste, asa ca voi pune link-ul cand isi va reveni.

Pupici!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Si eu o fac in fiecare toamna! Merge cu sarmalute in foi de varza...!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

nu am mai auzit despre asa ceva....
Va rog, fetele care ati facut asa ceva, explicati-mi si mie va rog, cum adica aceasta dulceata merge cu sarmalute in foi de varza? Pai e totusi o dulceata....nu se consuma la fel ca si celelalte dulceturi? Ce gust are? Eu as incerca, numai ca mi se pare o combinatie ciudata, zahar, otet si ardei iute....

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Fetelor,vin si eu cu un sfat(sper sa nu va suparati ).

Pentru cele care vreti sa faceti dulceata de ardei iuti si nu aveti robot de bucatarie,folositi manusi cand taiati ardeii!Daca ardeii sunt foarte iuti si mainile nu sunt protejate o sa va usture mainile apoi,o sa le simtiti ca urzicate,e tare nasoala senzatia.

Pupici si spor la treaba.

Flori

------------------------
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by roxicucu

nu am mai auzit despre asa ceva....
Va rog, fetele care ati facut asa ceva, explicati-mi si mie va rog, cum adica aceasta dulceata merge cu sarmalute in foi de varza? Pai e totusi o dulceata....nu se consuma la fel ca si celelalte dulceturi? Ce gust are? Eu as incerca, numai ca mi se pare o combinatie ciudata, zahar, otet si ardei iute....

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ






Nu ai auzit de sosuri dulcege dar iuti? Practic e un sos,il poti servi ca garnitura la mancaruri,chiar daca i se spune dulceata.....












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

quote:
Originally posted by roxicucu

nu am mai auzit despre asa ceva....
Va rog, fetele care ati facut asa ceva, explicati-mi si mie va rog, cum adica aceasta dulceata merge cu sarmalute in foi de varza? Pai e totusi o dulceata....nu se consuma la fel ca si celelalte dulceturi? Ce gust are? Eu as incerca, numai ca mi se pare o combinatie ciudata, zahar, otet si ardei iute....

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ






Nu ai auzit de sosuri dulcege dar iuti? Practic e un sos,il poti servi ca garnitura la mancaruri,chiar daca i se spune dulceata.....












BRENDA


FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI


...si daca vi se pare ca este foarte iute, jumatate din cantitatea de ardei curatati-o de seminte!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Si se poate pastra pentru o perioada mai mare de timp? La frigider? La racoare?

, mami de printese
Alexia Ioana si Iulia Antonia

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am gustat un sos dulce-iute, cumparat din magazin. "China Sauce" se cheama. Merge de minune cu pui la rotisor. Si am vazut si ciocolata cu ardei iute, dar n-am incercat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

cred ca e reteta de Thai Sweet and sour sauce. Mama il adora si mereu se plange ca in Ro nu gaseste.
Merci frumos.
Apropo....ardei iute rosu banuiesc...ca sosul cumparat de mine e rosu


Ina

Mergi la inceput