Retete cu bame?

Retete cu bame? | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Cu brocolli m-am lamurit,am facut cateva retete,dar ia sa vedem,cu bamele? Chiar sunt paralela in ce priveste bamele....nici nu stiu daca imi plac,caci n-am mancat never....dar nici nu stiu de ce le-am ocolit pana acum.......

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PUI CU MANCAREDE BAME

Ingrediente

500 g bame
1 ceapa
50 g unt
3 rosii
100 ml vin alb
1 pui
50 ml ulei de masline
50 ml otet
patrunjel verde
sare si piper dupa gust


Mod de preparare

Se spala bamele, se oparesc intr-un litru de apa clocotita, in care s-a adaugat otet. Se lasa 15 minute si apoi se limpezesc cu multa apa rece;

Se taie carnea de pui in bucati potrivite, care se pun intr-o cratita cu ulei, se acopera si se lasa la foc mic, pana se rumeneste frumos, intorcandu-se de pe o parte pe alta;

Se adauga apa cat sa acopere carnea, se lasa sa fiarba la foc domol, cand carnea e aproape fiarta, se adauga bamele, rosiile taiate, sarea, piperul, vinul;

Se mai pune la cuptor pana scade sosul si cand este gata se adauga patrunjelul.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MANCARE DE BAME

Ingrediente:

1/2 kg bame tinere,
o ceapa de marime mijlocie (50 g),
4 - 5 linguri untdelemn (50 - 60 ml),
1/4 l suc de rosii,
50 ml vin,
patrunjel sau marar,
piper, sare.

Mod de preparare:

De la bame se consuma pastaile care au o forma speciala, scurta (3-4 cm) si bombata. Bamele sint bune pentru gatit numai cind sint tinere, cu pastaia frageda; cele batrine au invelisul tare (fibros, cu multa celuloza).Cind se fierb, coaja lor elimina un suc cleios, mucilaginos; cele tinere, mai putin.Pentru a inlatura acest neajuns, 1 kg de bame se fierbe numai 5 minute in 1/2 l apa clocotita cu 1/2 l bors sau in 1 l apa, cu 50 ml otet si o lingurita rasa de sare.Se iau de pe foc, se lasa in apa acoperite inca 15-20 minute, se limpezesc in mai multe ape reci, pina cind se curata de substanta mucilaginoasa siapoi se pregatesc dupa reteta.Ceapa, taiata marunt, se caleste intr-o cratita, un minut, in tot untdelemnul, la foc mic, amestecindu-se mereu.Totul se stinge cu sucul de rosii, vinul, foaia de dafin, 10 boabe de piper sau un virf de cutit cu piper macinat si 1/2 lingurita cu sare.Se amesteca si cratita se introduce in cuptor, descoperita, unde se lasa 30 minute,ca bamele sa fiarba pina cind se moaie si sa se ridice untdelemnul.Daca sosul scade prea mult,semai completeaza cu putina apa.Sosul nu se leaga cu faina si nu trebuie sa fie in cantitate prea mare.Se potriveste gustul cu putina sare si se presara cu patrunjel sau marar taiat marunt.Se serveste calda sau rece, ca si mincarea de praz.






Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BAME GRECESTI


Ingrediente:

750 g bame,
125 g ulei,
2 buc. ceapa,
1/2 kg rosii
otet,
piper,
1/2 lingurita faina,
1 ardei,
1/4 lamiie,
zahar, sare.

Mod de preparare:

Se aleg bame tinere, se taie coditele, se oparesc cu bors clocotit, sarat sau cu otet indoit in apa. Se scurg si se prajesc in ulei. Se adauga ardei gras, taiat subtire. Separat, se caleste ceapa, se stinge cu apa, se trece prin sita si se pune peste bame. Tot separat se rumenesc rosiile, lasindu-le sa fiarba in ulei si in zeama lor, apoi se strecoara si se toarna peste bame. Se lasa sa fiarba descoperit, se potriveste de sare si daca nu este destul de acra se adauga zeama de lamiie. Dupa ce se racoreste, se adauga putin ulei crud amestecat cu otet dupa gust. Se serveste imediat.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

SALATA DE BAME CONSERVATA


Ingrediente:

Bame,
ceapa rosie sau dulce,
ardei gras jalapeno,
boabe de mustar,
cuisoare,
piper,
coriandru,
foi de dafin,
catei de usturoi,
muguri de capere,
miere de albine salbatice,
ulei de masline stors la rece,
sare de mare,
otet de vin din orez,
alge marine.

Mod de preparare:

Bamele intregi se spala si se scurg. Ceapa si restul se taie julien (pestisori). Se pune la fiert otet (o parte la 2-3 de apa) si condimentele, mierea, etc. Cind clocoteste, se pune la oparit bamele si zarzavatul, 2-3 minute apoi se scoate afara si se pune in borcane, dupa care cu grija turnam otet fierbinte pina se umple borcanul. Se pun imediat capacele si se rastoarna cu fundul in sus, asa le pastram in camara. Pentru cele cu celofan, trebuie refierte 20 minute la bain-marie (un vas cu apa in care punem borcanele la sterilizat) apoi racite treptat bine invelite in plapuma, etc. Se poate consuma dupa minim 7-10 zile de murat.
Se poate servi ca adaos la salate si compozitiile culinare din orice fel de carne sau ca gustare la scobitoare, alaturi de mezeluri.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PUI CU BAME SI BORS

Ingrediente:

500 g carne de pasare,
100 g ceapa,
1 buc. ardei gras,
5-6 buc. rosii,
50 ml de ulei,
50 ml de vin alb,
1/2 l de bors sau 50 ml de otet,
800 g bame,
sare, patrunjel si marar verde.

Mod de preparare:

Se taie carnea in bucati si se prajeste in grasime. Se fierb in apa clocotita 5 minute bamele, care se limpezesc apoi cu multa apa rece. Peste carne se adauga bamele, apoi rosiile si ardeiul taiate marunt. Se pune verdeata, se acopera vasul si se lasa sa fiarba incet pe foc domol. Sosul nu se leaga cu faina si se fierbe sa scada potrivit, in cuptor, pina cind grasimea se ridica deasupra ca la zacusca.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BAME CU CARNE DE PORC


Ingrediente:

1/2 kg carne de porc,
1 kg. bame conservate in bulion,
2 cepe,
1 lingura de untura,
1 paharel de vin.

Mod de preparare:

Se taie carnea in bucati potrivite care se pun sa se rumeneasca cu untura si cu ceapa taiata marunt. Se amesteca din cind in cind ca sa nu se arda. Cind ceapa incepe sa se ingalbeneasca se pune sare si apa calda. Se lasa sa fiarba inabusit cam un ceas, turnind din cind in cind cite putina apa calda. Cind carnea este fiarta se adauga bamele cu bulion cu tot. Dupa un clocot se adauga vinul si se dau la cuptor.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BAME CU CARNE DE VACA


Ingrediente:

1/2 kg carne,
1/2 kg bame,
1 ceapa,
2 linguri untura,
4-5 rosii,
1 lingura otet,
sare,
putin zahar,
verdeata tocata.

Mod de preparare:

Se taie carnea bucati potrivite, se prajeste in untura, apoi se adauga apa calda (ca sa cuprinda carnea) si o ceapa marunt tocata. Se acopera si se lasa sa fiarba incet, inabusit, pina cind carnea este aproape fiarta. Se adauga bamele, care au fost spalate dupa ce au stat un timp in apa cu sare si 2 linguri de otet, sarea, zaharul, rosiile curatate de pielite si seminte si taiate in patru, o lingura de otet si verdeata tocata. Se lasa sa fiarba pina cind bamele sint aproape fierte, apoi se da la cuptor pentru 10-15 minute.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

am reusit sa fac si eu bame cu pui, dar am o nedumerire : asa sunt ele cleioase sau nu le-am fiert eu cat trebuie?
merci pentru retete!


capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

am facut si eu bame pentru prima data acum cateva zile si au iesit absolut delicioase...dupa o reteta arabeasca data de Luna 75
eu am fiert bamele separat si apa aceea nu am pus-o si nu au iesit cleioase/baloase asa cum le faceau ai mei
dau copy la mesajul ei.

pt bame:500 g bame,250 gr carne de vita tocata,2 rosii,2 cepe medii,8 catei usturoi,1 legatura de coriandru,2-3 linguri pasta de rosii, ulei,sare,piper,boia,scortisoara,chimen pisat.

pt orez:2 cani orez,3 lg ulei,2 lg unt,1/4 ceasca taitei subtiri,sare.


Pregatirea bamelor

-se taie ceapa + usturoiul marunt si se caleste impreuna cu carnea pana ceapa devine sticloasa,intre timp se adauga si condimentele
-se adauga rosiile curatate de coasa si taiate cubulete,apoi coriandrul taiat si se lasa sa fiarba la foc mic
- cand bamele sunt aproape moi se adauga pasta de rosii si se mai lasa la fiert 10 minute.

Pregatirea orezului:
-Se pune uleiul intr-o cratita si se rumenesc putin taitetii
-Se adauga orezul spalat si se caleste putin , 2-3 minute
-Se adauga apa,sare,piper si se lasa sa fiarba la foc mic.Cand e aproape gata se adauga 2 linguri unt .


si aici aveti poza
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5113898375937669074


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Tocmai am terminat reteta de mancare de bame a cristinei.....delicioasa,nu a iesit nimic balos.....doar ele,inauntru sunt baloase.....cand le mananci ai senzatia ca mananci ceva cleios.....brrrr.....nush daca o sa pot trece peste asta.......

Mergi la inceput