McDonalds!!! Credeti asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Cand eram in Ro si eu mancam uneori de la Mac. Cand eram prin oras si mi-era foame intram la Macul de la Romana sau de la Unirii si-mi luam un FishMac. Imi placea, de sa mint, ca altfel nu-l cumparam. Dar in Ro multa lume face asta. De fapt, in Ro Macul are o alta imagine decat in USA. In RO pentru multi e un lux sa manance la MD, pentru ca preturile sunt mari in comparatie cu salariul mediu. Asa ca atunci cand mama isi duce copilul la MD e sarbatoare! Asta are si parti bune: fereste romanul de excese!
In USA, MD este un restaurant ridicol de ieftin! Aici orice amarat isi permite sa manance la MD de 3 ori pe zi in fiecare zi daca vrea. Asta e motivul pentru care americanii sunt obezi (parinti, copii, pur si simplu te ingrozesti), iar romanii doar savureaza cate ceva de la MacD o data sau de doua ori pe luna si cred ca "au mancat in oras". Dar eu ma bucur ca e asa si ma rog ca preturile de la MD si alte restaurante asemenea sa fie singurele din Ro care nu vor scadea niciodata, dimpotriva, sper sa fie atat de mari incat oamenii sa nu-si permita sa cumpere, ca altfel se ajunge ca in US... cu 65% din populatie grasi. Ingroziti-va citind aici 2 minute:
http://www.obesityinamerica.org/bythenumbers.html

Credeti ca s-au ingrasat cu ciorba de vacuta sau cu mancare de fasole verde????
Nu, s-au obezit cu hamburgeri, cartofi prajiti, aripioare si cola de la fast-food. Nu vorbesc doar de MD, ci de sistemul asta de alimentatie in general. Mai grav e cand parintii incurajeaza copii sa urmeze acelasi drum in ceea ce priveste hrana. Aici sunt copii care nu pun gura pe legume crude. Nu stiu ce gust are ardeiul gras crud! Pentru ca parintii le ofera fast-food. Din lipsa de timp, comoditate sau lipsa de bani.

Nu zice nimeni ca daca mananci accidental de la MD o sa mori sau te ingrasi subit. Dar daca poti sa ocolesti, nu gresesti. Eu una am un fix, nu stiu cat de sanatos este, cat de mult ma fereste de alimente "ucigatoare" dar eu daca nu pot sa identific ce am in farfurie, nu pot sa mananc. Prefer un sandvis cu sunca si cascaval decat sa cumpar ceva cu carne tocata in care nu stiu ce s-a amestecat. Cat de organice sunt sunca si cascavalul...deja e alta discutie pe care nu o vom termina niciodata, pentru ca si vaca si porcul respira aer poluat sau mananca iarba pe care a cazut ploaia poluata, oricat de mult efort s-ar face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

nu ai imediat ...dar in timp de la regim MD e imposibil sa nu patesti minic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu sint impotriva McD, dar nu sint ei vinovati de toate.
Pe forumul de mamici de unde locuiesc se lauda o tipa ca a cheltuit $100 pentru mincare intr-o luna. Am uitat citi copii are, mai mult de unul. A adunat cupoane, etc. Dar pentru fructe sau legume eu nu vad cupoane niciodata. Deci ce maninca oare familia aia? Ca mie mi s-a intimplat sa las dublu cit zice ea la o singura vizita la alimentara.
Poti sa maninci prost si acasa. In situatia asta nu conteaza daca faci vizite la McD, ca tot aia e.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ceva amuzant legat de McD si de acest subiect impotriva sa: in timpul primei saricni, cind mi-era asa de rau ca am vomat 8 luni din 9, in zilele cind mi-era extrem de rau nu puteam minca decit... McD. Si nu-mi era deloc rau dupa el. Nici nu pot spune ca baietelul meu este mort fara McD (cu el eram insarcinata atunci).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Off-topic: Ce mi-ai facut Andrada cu panera, de cand ti-am citit postul salivez nonstop. Nici nu ma uit la link, nu vreau sa-mi aduc aminte mai mult
On-topic: unele lucruri scrise in postul Torei le cred, altele nu.

Nu mananc la mac sau kfc, dar cand eram gravida cu greturi am poftit de cateva ori la puiul kfc.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

stau si citesc postarile si ma mir;cred ca este f. ciudat!
familia mea(sot,copii) a mancat la mcd inainte de a veni acesta in Ro.am fost f. deceptionati:sotul:"pai soacra-mea face chiftele de 100 de ori mai bune si cand iau sand. in mana se strange de mi se intalnesc degetele"!
pt. noi mcd si ps-co insemna America.
acum suntem fff.obisnuiti cu ele!
nu m-as duce sa mananc la mcd, decat vorba unora, daca imi este f. foame,sunt la Romana si nu prea am bani(s-a intamplat,dar am preferat salata si inghetata).
daca vreau sa mananc repede(fast) si bine aleg shaorma(foooooooood bun)!
acum stau sa ma intreb nu cumva noi romanii am ramas cu impresia ca mcd inseamna sa fim putin in America?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croitorualin spune:

Sotul meu a lucrat la un MCD vreo 2 ani. Nu a auzit niciodata asa povesti fabuloase cu animale moarte, in putrefactie si alte mizerii de astea. El e o persoana foarte-foarte gretoasa, sensibila, iar daca s-ar fi pus problema de chestii dubioase, in nici un caz n-ar mai fi consumat.
Ce stiu eu de la el e ca sunt excesivi cu(,)curatenia, uleiul este schimbat in fiecare seara, nu avea voie sa atinga produsul cu mina etc.

Sa ma apuc sa-i arat copilului poze cu persoane obeze, incercand sa-l motivez astfel sa nu manance la MCD mi se pare deplasat. De unde stiu eu ca aia din poze nu s-or fi ingrasat de la sarmalute cu smanatana, de la sunca afumata, de la o alimentatie dezechilibrata, mincat seara la ora 9-10 sau la 2-3 noaptea??

Mai bine invatam copii ce inseamna echilibrul si sa-i invatam sa aleaga produsele cele mai sanatoase si mai potrivite pt. o viata sanatoasa.

MI SE PARE FOARTE CIUDAT CA TORA A ARUNCAT PASTILA, DUPA CARE NU A MAI AVUT BUNUL SIMT SA PARTICIPE LA DISCUTIA DESCHISA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu sunt de acord ca sunt multe E-uri, multe grasimi, alimentatie dezechilibrata, dar nu pot sa cred ca e vorba de carne stricata: s-ar face toxiinfectii alimentare, nu si-ar permite asa ceva.

Cat despre faptul ca in carnea tocata (si la Mac si in alte parti) nu intra cele mai frumoase bucati de carne, o cred.
Citat dintr-un magazin in Crangasi, auzit cu urechile mele:
-"Doamna, aveti ceva pentru caini?"
-"Nu, la noi totul merge la tocat."

Despre faptul ca Fanta, Cola, etc se fac din concentrat, la fel e si la fabrica: se aduce concentratul din afara iar la fabrica din Ro se dilueaza cu apa si zahar, se introduce dioxid de carbon si se ambaleaza in pet-uri, sticle, etc.

Faptul ca alimentele trec de la congelat direct la 100 si ceva de grade e foarte bine; in procesul de decongelare se multiplica bacteriile foarte rapid. Asa trebuie sa facem si noi acasa, de la congelator direct in oala/cuptor/grill.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by lavi02
Citat dintr-un magazin in Crangasi, auzit cu urechile mele:
-"Doamna, aveti ceva pentru caini?"
-"Nu, la noi totul merge la tocat."
In prima clipa m-a pufnit rasul, dar ma tem ca e de plans.

Cola, Fanta etc sunt niste porcarii indiferent cum sunt facute, din concentrat sau altfel. Recunosc, mai beau si eu din cand in cand Cola.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Se exagereaza la greu! Anti-reclama si nimic altceva!
Deci nu sunt bune, nici un fast food nu are mancare sanatoasa, dar de aici pana la aberatiile din articolul ala...Au E-uri, da, multe, si e bine sa evitam, pe cat posibil, produsele de fast-food...dar nu e foc daca mancam ocazional! Noi mancam la Mc cam o data la 2 luni. Copiii nu sunt disperati dupa produsele lor....Dar eu sunt! Mie, sincera sa fiu...imi cam plac! In studentie eram client fildel! Cum primeam bani de acasa...direct la Mc ma opream! Acum insa tre' sa ma abtin....pentru copii! Nu e bine sa facem un obicei din a merge la Mc! Au ei timp mai tarziu sa se indoape cu tampenii...si, vrem, nu vrem...atunci nu mai putem controla totul!


Mergi la inceput