McDonalds!!! Credeti asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Dragii mei: exercise, eat right, die anyway





... eu personal nu cred in ce a scris tora la inceput ...

O viata buna!

Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit undeva ca mincarea sarata, de exemplu, activeaza niste centri ai placerii, si ca pentru asta sticks-urile si chips-urile plac la multa lume. Nu sint sanatoase dar plac.

O fi ceva similar si pentru McDo. Eu personal recunosc ca imi place mincarea de la McDo (ma astept sa ma dezaprobe toata lumea ) desi stiu ca nu e sanatos si nici nu practic mai mult de o data la citeva luni.

Cit despre experimentele cu oamenii care au mincat doar la McDonald si nu sint sanatosi, mi se par pur si simplu timpite. Orice studiu despre o nutritie sanatoasa spune ca trebuie sa maninci intr-o zi cereale, legume, fructe, carne (daca vrei) sau alte surse de proteine, ca sa fii sanatos. Unde gasesti fructe si cereale si legume la McDo? Daca maninci doar ma McDo nu e de vina restaurantul ca nu maninci sanatos, ci tu ca astepti sa fii sanatos daca nu maninci ce trebuie. Sper ca e de inteles ce am scris eu aici.

Concluzia mea este: nu trebuie in exces. Restul e permis (mai ales daca activeaza centri ai placerii daca nu este contraindicat de catre doctori.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si eu zic la fel, moderatie in tot. Nici sa torni in tine la paine cu chiftele si cartofi prajiti cu nemiluita, nici sa devii obsesive-compulsive citind etichetele in disperare, incercand sa iti salvezi viata. Monstrul ingerdientelor nesanatoase te va ajunge din urma oricum Doar dc. nu te muti undeva in niste tinuturi virgine si faci agricultura de subzistenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu nu pot sa spun decat atat

Sunt gravida si am evitat pe cat posibil mancarea fast food -am mancat de vre-o 5 ori la Pizza hut salate si de vre-o 5-6 ori de la Mc si KFC din lipsa de altceva (inclusiv timp )
De cate ori am mancat de la numitii, am facut edeme la picioare , in rest desi m-am ingrasat vre-o 15 kg ( sunt in 34-35sapt)nu am avut nimic

E clar ca e ceva in neregula cu mancarea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fast foods contin mult sodiu, de aia ai facut edeme.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Si eu zic la fel, moderatie in tot. Nici sa torni in tine la paine cu chiftele si cartofi prajiti cu nemiluita, nici sa devii obsesive-compulsive citind etichetele in disperare, incercand sa iti salvezi viata. Monstrul ingerdientelor nesanatoase te va ajunge din urma oricum Doar dc. nu te muti undeva in niste tinuturi virgine si faci agricultura de subzistenta



Eu zic ca maninci in moderatie grasime si sarat, bei in moderatie vin sau bere. Dar e bine sa eviti (daca poti) propylene glycol alginate sau sodium aluminum sulfate, mai ales cind au gust de azodicarbonamide si dimethylpolysiloxane.

Si nu trebuie sa fii maniaco-depresiv cu accente bipolare ca sa alegi alternative un pic mai sanatoase (asa mai taie un tocoferol)cum sint Panera http://www.panerabread.com/pdf/menu.pdf
sau bear rock cafe
http://www.bearrockfoods.com/menu/cafe_menu.pdf.


Si pentru mine colectia de 14 ani de jucarii BK a colegului de serv mi se pare jalnica si nu-mi trezeste spirit competitiv, la fel cum sansele ca ciocolata pe care o elimina Spongebob de la walmart de Paste prin zone surprinzatoare, sa fie elvetiana, sint f rare.

Prin asta vreau sa zic ca ideal e ca mincarea si jucariile sa fie cumparate din magazine separate

A




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Pai mai bine cum fac mamele nemtzoaice care ocolesc McD si dau la copii cind sunt pe strada, un cirnat la grill in piinica si suc de mere dupa:). Nu fac asa toate, dar garantat cirnatul si sucul de mere au ramas in fruntea pereferintelor. Pai sa nu aiba oare frantzuzul cel nationalist(se zice) dreptate ca varianta americaneasca de a minca, inafara de a fi total fara gust si lipsita de rafinament e si jignitor de plictisitoare si un adevarat ingrasamint chimicPoate traiam intr-o lume mai buna de invadau lumea cirnatii si nu hamburgheriiVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by ruxij

Si eu zic la fel, moderatie in tot. Nici sa torni in tine la paine cu chiftele si cartofi prajiti cu nemiluita, nici sa devii obsesive-compulsive citind etichetele in disperare, incercand sa iti salvezi viata. Monstrul ingerdientelor nesanatoase te va ajunge din urma oricum Doar dc. nu te muti undeva in niste tinuturi virgine si faci agricultura de subzistenta



Eu zic ca maninci in moderatie grasime si sarat, bei in moderatie vin sau bere. Dar e bine sa eviti (daca poti) propylene glycol alginate sau sodium aluminum sulfate, mai ales cind au gust de azodicarbonamide si dimethylpolysiloxane.

Si nu trebuie sa fii maniaco-depresiv cu accente bipolare ca sa alegi alternative un pic mai sanatoase (asa mai taie un tocoferol)cum sint Panera http://www.panerabread.com/pdf/menu.pdf
sau bear rock cafe
http://www.bearrockfoods.com/menu/cafe_menu.pdf.


Si pentru mine colectia de 14 ani de jucarii BK a colegului de serv mi se pare jalnica si nu-mi trezeste spirit competitiv, la fel cum sansele ca ciocolata pe care o elimina Spongebob de la walmart de Paste prin zone surprinzatoare, sa fie elvetiana, sint f rare.

Prin asta vreau sa zic ca ideal e ca mincarea si jucariile sa fie cumparate din magazine separate

A




L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Maniaco-depresiv nu inseamna bipolar disorder? :))Eu mai degraba as zice ca simptomele sunt de obsesive-compulsive cu accente paranoice

Noi nu mancam deloc McDonalds, sincer mie imi face rau la ficat. Doar iarna mai mergem la cate un playdate acolo ca sunt f. putine optiuni pt copii la noi (Doar Mc.Donalds si ChuckECheese si atat) si unde sa te duci sa mai alerge si ei, dar il hranesc intotdeauna pe fi-miu chiar inainte de a merge acolo. Nu, nu pt. ca sunt asa de consitiincioasa incat nu vreau sa atinga niciodata Chicken nuggetts, dar copilul meu dc. e vorba de copii si de joaca, nu mananca nimic de nerabdare sa se joace. Asa ca ii dau o ciorba sau o mancarica inainte de a pleca de acasa si dupa aia mergem la McDonalds, unde nu mananca nimic . Se cam uitau mamicile la mine ciudat ca ii dau voie copilului sa nu se atinga de mancare, ce mama denaturata. Ca de cumparat ii cumpar si o arunc. La Panera mergem si noi cu fi-miu. Mie imi place supa aia de brocoli si branza, da' cica ingrasa. :)) Da' mezelurile lor nu contin blablablauri din alea, coloranti, nustiuceuri? Si la ei salata e din gradinile ursului si rosiile organice? Ma cam indoiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

TORA,este un lucru nemaipomenit ca ai postat acest mesaj.Eu nu mananc la mc....si nu pt ca am auzit ceva rau ....,ci pur si simplu nu-mi place nimic de la ei.Este foarte adevarat ca nici nu am incredere, dat fiind faptul ca la noi in oras au venit cu franciza prin '98 si prietena mea a fost angajata la ei. Nu a avut voie sa " de-a afara din casa" ( cum se spune pe la noi), dar cand i-a ajuns cutitul la os , ata mi-a spus: " niciodata sa nu papi la mc si ma bucur enorm ca nici pana acum nu ai facut-o !!! De aceea nici nu te-am invitat vreodata sa vii, ci am lasat la latitudinea ta ".
Recunosc ca atunci a fost un mare semn de intrebare, m-ar fi interesat detalii, dar nu am fortat nota si m-am multumit cu acel sfat.


PROBLEMA MEA :
Cum le spunem copiilor ca nu e sanatos regimul " fast food"?Ei nu inteleg si sunt, sa recunoastem, influentati de ceilalti copii care frecventeaza mc-ul.Vor la mc...si basta !!!Cum ii convingem?

Va rog, dati-mi un sfat !!!


Si va mai cer unul: " papita de la kfc ...cum o caracterizati?Ca aia , sincer, imi place rauuuuuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by vikinga

Pai mai bine cum fac mamele nemtzoaice care ocolesc McD si dau la copii cind sunt pe strada, un cirnat la grill in piinica si suc de mere dupa:). Nu fac asa toate, dar garantat cirnatul si sucul de mere au ramas in fruntea pereferintelor.
Pai sa nu aiba oare frantzuzul cel nationalist(se zice) dreptate ca varianta americaneasca de a minca, inafara de a fi total fara gust si lipsita de rafinament e si jignitor de plictisitoare si un adevarat ingrasamint chimic
Poate traiam intr-o lume mai buna de invadau lumea cirnatii si nu hamburgherii

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo






HAHA, bine zici, in categoria asta suntem noi.Nu putem merge pe afara fara un pretzel sau fara chifla cu rotte wurst LOL


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput