Strumfi de iulie-august 2007 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucapio spune:

buna seara mamici de strumfi

in primul rand doresc sa va multumesc tuturor pentru felicitarile si incurajarile primite la nastere si sa va urez numai "nazdravanii" alaturi de noul(noii) membru al familiei. Noi suntem relativ bine, sper ca in zilele urmatoare sa va am timp sa va povestesc cum a decurs nasterea si ce am facut pana acum.

multi ...multi...pupici

36, deci mai avem intre 2 si 4 saptamani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucapio spune:

am uitat sa-mi modific semnatura ................ scuzati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Asaaaa...in sfarsit a adormit toata casa. profit ca am pus biberoanele la sterilizat sa mai arunc si eu un oki la ce ati mai scris.
Si Horia tine pumnisorii tot timpul stransi si cand plange ii deschide dar ca sa apuce totul din jur, ca atare il tin mai mult cu manusi deoarece cea mai la indemana ii este fata, de care se ciupeste fara mila, ca dupa aceea sa aiba motiv in plus de plans!
Luna, sa-ti traiasca sotul, sa-ti ofere mereu dragoste neconditionata, respect si tot ce-ti mai doresti tu!

Mai vin si eu cu o intrebare: pe scoica de masina a piticului scrie ca neaparat se foloseste cu spatele la directia de mers si ca daca se monteaza pe scaunul din fata, sa se dezactiveze airbagul. De unde sa inteleg ca pot sa montez scaunelul de masina si pe scaunul din fata????? nu de alta dar eu eram ingrozita sa-l las singurel in spate si fara sa-l vad. Doamne fereste recurgiteaza, se ineaca si eu habar nu am. maine chiar am un drum de facut si mi-ar fi foarte usor daca as avea voie sa-l montez pe bancheta din fata, l-as lua si pe el cu mine si nu ar mai trebui sa-l las cu altcineva. Voi ce stiti despre asta si cum procedati?? Va rog mult ajutati-ma cu niste raspunsuri!
Noapte buna tuturor!



Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

www.flickr.com/photos/9835076@N02/" target="_blank">Album poze cu Horia, Dragos si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

ei, ma bucur ca v-am intors un pic in copilarie. of, de-as fi stiut atunci ca vremurile alea nu se mai intorc...hai ca iar ma ia cu plans...si pierd laptele

hai sa va povestesc cum e cu ccc conjunctivita la bebelusi, ca sa revin cu picioarele pe pamant.

conjunctivita acuta purulenta este o infectie oculara care poate afecta initial un singur ochisor, dar se intinde rapid si la celalalt, prin atingere cu secretii, maini murdare, obiecte nedezinfectate etc.

ea poate aparea pe fondul sensibilitatii crescute la infectii a sugarilor cu imunitate inca insuficient dezvoltata, cel mai frecvent secundar unei infectii virale care se suprainfecteaza cu bacterii sau in urma unor afectiuni oculare preexistente (imperforatia de canal lacrimal). infectia se poate lua frecvent si din maternitate.

simptomele sunt evidente: ochi rosu, lacrimos, "lipit", cu multe secretii galben-verzui.

tratamentul corect se face dupa o cultura din secretie, ca sa stim despre ce microb este vorba. un control oftalmologic va pune diagnosticul de certitudine.
regula de baza este urmatoarea: NU se pun in ochi decat solutii sterile!!! nu lapte, ceai de musetel si alte minuni. (mare grija, ca ceaiul de musetel pe mucoase poate fi alergen la varsta asta).mare grija cu spalatul pe maini inainte de orice operatiune.
asadar, se sterg ambii ochi cu ser fiziolog steril sau apa distilata sterila, cu compresa sterila, dinspre coltul extern spre cel intern, pentru a nu imprastia infectia. este foarte important ca ochiul sa fie curatat de secretii cat mai des, sa nu stagneze. apoi se pun picaturile cu antibiotic in sacul conjunctival, bilateral, fara a atinge ochiul cu picuratorul sticlutei.

in cazul in care exista o imperforatie de canal lacrimal, lacrimile se scurg pe obraz si cel mai frecvent se infecteaza si apare conjunctivita acuta purulenta. se face masaj sub coltul intern al ochiului, se sterg bine secretiile si apoi se pun picaturile, daca acestea au fost recomandate de medic.

in conjunctivita acuta purulenta nu se indica unguente oculare, pentru a nu stagna secretiile.

este f important ca bebelusul sa fie asezat cu capul pe un scutec curat de bumbac, fiert si calcat.

luxatia de sold...la varsta de sugar, in primele luni, se cheama displazie luxanta de sold, pentru ca ligamentele de la nivelul articulatiei sunt inca laxe si permit reducerea si prevenirea unei eventuale luxatii, daca este tratata la timp.

articulatia soldului este insuficient maturata la aceasta varsta, ceea ce poate fi considerat un mare avantaj, caci afectiunea poate fi prevenita cu succes. diagnosticul se face dupa un consult atent al unui ortoped pediatric. clinic, asimetria pliurilor coapsei sau limitarea abductiei (mai pe romaneste "cracanarea" insuficienta a picioarelor pana la planul orizontal), insotita sau nu de cracmente, pot ridica suspiciunea de displazie, dar nu pot pune un diagnostic, in nici un caz. de aceea se indica ecografia de sold, facuta de un medic experimentat. inainte era la moda radiografia de sold. si acum se mai recomanda (la noi), ca si screening, pentru toate fetitele, la varsta de 3 luni. iradierea nu este foarte importanta si nu creeaza probleme - asta este in general temerea mamelor, si este foarte utila atunci cand nu exista alternativa unei ecografii.
tratamentul corect se face cat mai precoce, prin mentinerea unei pozitii cat mai "cracanate" a sugarului, cu ajutorul unui ham special sau chiar punandu-i bblusului 2 pampersi unul peste altul.

curatarea nasucului - se va face de cate ori este nevoie, cu ser sau cu apa de mare si eventual cu pompita. nu zilnic, daca bb nu este deranjat de secretii. "cojitele" din nas se pot scoate cu betisoare inmuiate in ser fiziologic. batista bebelusului este indicata in cazuri serioase, cand obstructia nazala este importanta si copilasul respira f greu din cauza secretiilor. nu este indicata traumatizarea zilnica si fara rost a mucoasei nazale.


dezvoltarea neurologica a bebelusului, ca si cea motorie si psihica, se face in functie de varsta. la varste atat de mici , conteaza si cateva zile in plus. evitati sa faceti comparatii intre copilasul vostru si un altul nascut la o luna dupa. chiar si la copii nascuti in aceeasi zi, dezvoltarea se face diferit, in functie de fiecare.

asta apropo de pumnisorii stransi ai bbilor (este firesc ca un nou-nascut sa tina pumnii stransi aproape permanent, fata de un "coleg" de 2 luni si jumatate). nou-nascutii au o hipertonie fiziologica la nivelul membrelor, sunt mai "incordati", tin pumnii stransi, piciorusele si mainile in flexie si o hipotonie la nivel axial (nu isi sustin capul). cu timpul, caile nervoase se matureaza si devin mai relaxati: incep sa desfaca pumnii, isi sustin capul, urmaresc cu privirea, zambesc etc. exista niste repere orientative, cu niste limite de varsta, insa veti vedea ca fiecare are ritmul lui. unii vor avansa mai degraba pe partea de limbaj, gangurit si expresivitate, altii pe latura motorie. ceea ce este normal.

vorbeati despre cantitatea de pipi si despre deshidratare.
evident, cantitatea de pipi trebuie sa fie concordanta cu aportul alimentar. si asta depinde din nou de fiecare copil.
deshidratarea apare numai daca bebelusul are probleme: nu mananca suficient (asta e interpretabil...la varsta de sugar trebuie sa ingere minim 90-100ml/kgcorp/zi), are tulburari de metabolism (diabet), tulburari ale functiei renale, endocrine, pierderi masive de lichide prin scaun sau varsaturi(in tulburari intestinale) etc. insa deshidraterea se insoteste de semne clinice: copil apatic, somnolent, cu fontanela deprimata fata de planul osos, cu tegumentele flasce, buze uscate, ochi infundati in orbite, cearcane.

andutzy, legislatia rutiera nu permite montarea scaunului de masina pe scaunul din fata, de langa sofer. eu l-am avut la anya montat cu spatele la sensul de mers, pe bancheta aflata in diagonala fata de sofer, pana la varsta de un an. am mers cu ea asa o gramada si nu mi-a fost teama de nimic, ca nu are ce sa i se intample. e adevarat ca eu nu sunt deloc panicata cu copiii. daca vrei, poti pune o oglinda in fata lui, ca sa-l vezi eventual in oglinda retrovizoare.


am o mare rugaminte...haideti sa salvam undeva raspunsurile pe care le-am dat aici. vor aparea mereu si mereu aceleasi intrebari si e destul de dificil pentru mine sau pentru fetele care citesc mereu sa raspundem in permanenta la aceleasi probleme. stiu ca deni avea un proiect in acest sens si chiar se apucase de scris. poate imi dai o mana de ajutor, ca nu stiu unde si cum sa le pun mai "la vedere".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Anya, multumim frumos pentru raspunsuri .

Fetelor, eu imi cer scuze ca am scris haotic azi, sunt inca racita si nu in cea mai mare forma.

Nikole, felicitari pentru cununie, sa fiti sanatosi, casa de piatra. Bine ca ai rezolvat cu mastita aia, ai prins-o "in fasa", sanatate si lui Kevinutz micutz dragutz vampirutz.

Andra, mersi frumos, .

Andutzy, pune scaunul in spate, e mai safe asa. In nici un caz nu-l pune in fata daca ai airbag-uri la masina, e fff periculos.

Va pup fetelor, somn usor,




Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Nikole- CAsa de piatra,fericire si numai bucurii alaturi de Kevinutz.

Andutzy-nici aici nu e voie sa montezi scaunul in fatza.La mashina noastra,Toyota,scrie ca poate fi pus bb pe scaunul din fatza,cand ai airbag,de la 16 kg.Kenta are deja vro 19 kg si sta in scaunul lui pt.juniori langa tati.

Fetele,vreau sa va intreb daca sunt in tara plase de tantari speciale pentru carut.Vreau sa trimit o atentie la o prietena care a naskut recent si sa stiu de sunt sau nu.Dar aparatoare de ploaie pt.carutz ?

Mercik o zi bunaaaaaaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Nici o nimic?
unde-s moldovencele noastre harnice? calca rufe? fac mancare? sau pur si simplu dorm?

Deci buna dimineata!

quote:
Originally posted by i_ulia
karli, ce culoare te-ai vopsit?

Iulia, mama lui Iris Maria (7.8.2007)


Rosu-ciocolata! Gene si sprancene negre, ehhh, ce sa mai.. fac poze altfel n-am cum sa va demonstrez cat is de frumoasa acum! ... frumoasa ca frumoasa, dar imi scoate in evidenta fata ceva de speriat: sunt asa alba la fata cu culoarea asta-n par....... da' mie-mi place, ehh

Si apropo Iulia vino'ncoa si da-ne raportul repejor! Ai platit intretinerea au ba?


Luna domnului LUN!
Anya asa e: sa nu mai plangem la povestea scrisa de tine ca pierdem laptele , dar oricum placute amintiri... offfffff
Simo tu chiar esti supi!
Nikole deci aveti actele-n regula acum?! Felicitari!!! si CASA DE PIATRA! si tot ce va doriti... banuiesc ca urmeaza NUNTA ca-n povesti... oricum vei fi o mireasa ca-n povesti la cat esti de frumoasa!

Nico (nma), Mioara de la Cluj pe unde mai umblati... cam rarut pe aici... la fel si nasica de moflea!!!!!! la raport va rog! scuze au doar mamicile ocupate cu botezul in acest weekend! vis-a-vis de asta, felicitam de pe acum mamica AndraZ pentru botezul fititei ei gingase! si sa-i facem nitica galerie strumfitei ca nu se stie ce reactie va avea la interactiunea cu apa!!!!!!!!!
Deci? Haaiiiaideeee MARAAAAAA



mami karligutza

www.flickr.com/photos/12885744@N04/sets/" target="_blank">Adela Patricia cea mai frumoasa fetita!

13 iulie 2007, ora 19.00, Apgar 10, 3270g, 51 cm, deci perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Anya

Buchetul asta de flori pentru Anya il dau inaintea cafelei, ca tare il mai merita. Si o multime de .

Asa, si acum sa dau cafeaua. Ca tot sunt matinala. Mi-am condus copilul la gradinita. Si nu a plans. De bucurie pun si lapte la cafea. Si o ciocolatica.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Neata si de la noi, nu am baut cafeaua dar sa mananc mai inainte!

La Multi Ani pentru Jaime, sa te bucuri de copiii si nevasta tanara si frumoasa!

Nikole, casa de piatra si numai bucurii! Cu riscul de a ma repeta, nu uita : casatoria e ca un butoi de rahat acoperit cu miere, daca mananci mierea toata ramai cu rahatul, asa ca incearca sa amesteci cele 2 ingrediente .

Anya, am citit si eu din scrisoare generatiei trecute dar o sa mai aprofundez! Am salvat ceva informatii, nu foarte multe, stiu ca si Nico mai are ceva salvat, nu am idee cum sa facem sa le punem undeva la indemana. Astept pareri si de la celelalte fete!

Karligutza , esti simpatica tare! Mai nu ma intrebai tu de constipatie acum 2 saptamani si te consolam ca e normal sa faca kk si dupa mai multe zile? Cand apareti in oras?

Am si eu o intrebare? De ce puneti manusi copilului in loc ca sa le taiati frumos unghiutele? Ganditi-va la voi cum v-ar sta sa aveti niste manusi cu un deget toata ziua in mana!

Danagh, ce faci? Daca nu raspunzi, sa stii ca te sun!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Multumiri pt. cafea Oana.

Karliguta,moldovencele au pregatit copii pt. camin.
Si cum altfel sa-mi incep ziua decit cu voi la o cafea.
Rufele cum au asteptat pina acum mai pot astepta.Eu tot astept masina aia automata de calcat rufe. Dar nici un inventator nu-si face mila de mine.
o zi excelenta tuturor.



http://community.webshots.com/user/Nonna0223

Monica ,mami fericita de Andrei (17 iulie 2007)si Vlad (8 martie 2003)

Mergi la inceput