Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (81)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

felicitari Aelita!![bis] sa dea DD sa ai un bb sanatos, mancacios si la fel de frumos ca Sofia! si o sarcina usoara!

fetelor, io una nu mai pot... numai la 12 noapte mai reusesc sa citesc, pur si simplu nici sa ma duc la WC nu mai apuc, nici sa dau un telefon (diana, tot am vrut sa te sun azi si nu am apucat, sorry, sper ca esti mai bine )... Oana este de-o energie iesita din comun, toata ziua tb sa stau dupa funduletzul ei activ sa nu se loveasca, mai nou nici afara nu mai am liniste, ca nu mai vrea in carucior decat 20 min, in rest ii trebuie sa-l impinga (cred ca ma apuc si eu sa fac bb2, ca are cine sa-l plimbe ) ... cand e ora bde somn, ma culc si eu cu ea, ca sunt terminata... si cand ea se trezeste, eu uan as mai dormi ca sunt franta, nu stiu cum se reface ea asa repede si o ia de la capat... asa ca cred ca o sa iau o pauza de forum pana reusesc sa ma pun pe picioare, ca nu mai apuc nici sa citesc, nici sa scriu... iar help primesc la 21-22 cand vine sotul de la servici... si sa stau la ore din astea pe forum nu mai pot, ca nu-s mai tanara ... sper ca in weekend sa ma mai remontez si sa-mi revin din oboseala, poate reusesc sa pun si niste poze de la vizita alessiei de flore la noi (flore, fain gipanu, da' incape in matiz???) .. gata, va las, [pup[] pe toata lumea, mai putin lupu' , ruxandra, poate imi iexplici odata si mie cum naiba se fac sufleurile, ca am primit si noi liber la ele, da' n-are cine sa le faca .. a trebuit sa editez ca am trimis din grteseala mesajul inainte de a-l termina
na, hai ca fug la o baie inspumata ca aberez fara oprire (e de oboseala, ma scuzati )
sper sa ma obisnuiesc cu noua agitatie si oboseala si sa-mi intru in ritm... ba chiar o sa bag o cura de vitaminizare ca poate ajuta la ceva
v-am again

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Aelita, felicitari mamico!


Fetelor de 2 nopti Ada se trezeste plangand, ceea ce nu a mai facut. Cam din 2 in 2 ore si plange in somn saracuta. Sper sa fie de la dinti si sa treaca repede. Sau poate de la cerealele cu lapte pe care le-am introdus in ultimele 2 seri in speranta sa doarma mai bine? Sau de la mucisori? Oricum nu am dormit mai deloc.

Dianocicacum te mai simti? a trecut durerea de tzitzi? Dar chiar ca au venit toate odata.

Am fost si la medic azi cu ea si nu are rosu in gat, deci continuam cu batista bebelusului si apa de mare. Mi-a recomandat si ea Oscillococcinum. Mi-a spus 6 zile cate un tub si apoi unul pe saptamana, dar fara a-l dilua. Cum vi se pare?

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Aelita, felicitari, multa sanatate!!!

a_deju, daca e sa iau , briefly, asa... dupa descrierea ta, Julia pare si ea ca un copil de un an (si nici nu am fost bolnavi niciodata) ...asa ca imi da aripi sfatul medicului tau ...cum ca ar fi pregatiti pt mai toate cele de mancare....o sa mai introduc si eu una alta, pt fata asta chiar mananca si consuma

roxanica, imi pare bine ca aduci in discutie pe Jojo_miha...nu a nascut inca...urmeaza.

trebuie sa va marturisesc ceva ce am pe suflet legat de jojo_miha: in urma cu ceva timp (sapt) bantuiam pe diverse subiecte ale forumului si am zarit un mesaj de-al ei in care spunea ca s-a simtit izgonita de la Odiseea noastra dupa nasterea/moartea fetitei ei...zicea ca noi am ales sa nu mai vorbim cu ea, ca sa nu ne facem noua rau si bebeilor nostri, ca am fost rele si fara inima.Stupoare. Ceea ce m-a deranjat si mai tare au fost replicile fetelor de pe subiectul respectiv, care ne-au cam "spurcat" pe noi, mamicile de nov-dec, cu diverse apelative, ne-au luat de par (virtual) si ..etc.etc....
am luat intr-o noapte odiseea la frunzarit, am ajuns la capitolul respectiv (cap 55 incepand cu pag 18)...si ...nu mai intru in amanunte, dar chiar nu a fost asa... am citit tot ce s-a scris atunci.i-am trimis lui jojo_miha un mesaj pe privat si am incercat sa ii explic ca s-a inteles gresit (probabil si datorita starilor emotionale prin care treceam atunci toate fetele) si asigurat-o in continuare de gandurile noastre bune...judecand dupa raspunsul ei,insa, nu cred ca am reusit ceva pozitiv ...si mi-a parut atat de rau.....chiar am regretat ca m-am bagat, ca am citit ...am vrut sa apar "minunatele"...pt ca in ciuda micilor impunsaturi , ici-colo , suntem totusi unite ...si, mai mult, incapabile de gesturi atat de urate(de care am fost acuzate) ...ma rog, povestea e incheiata acum, sper ca jojo_miha sa aiba o fetita sanatoasa si cuminte si sa le aduca numai fericire. din tot sufletul.
sper ca nu am suparat pe nimeni cu interventia mea.daca am gresit sa imi spuneti, dar asa am simtit sa fac, atat pt jojo_miha , cat si pt voi/noi. [omuletz care iese din confesional]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

Neata!
Uneori viata nu este dreapta traiesc oamnenii rai care nu merita si DD ii ia pe cei buni. Dumnezeu sa-l odihneasca pe micutul Edy condoleante familiei.


Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Votati pentru Nicole

http://vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Buna dimineata, minunatelor..sunt prima pe ziua de azi..hmm, deci trebuie sa pun de cafeluta..nu gasesc emoticonul, dar hai poftiti..[o tava de cafelute fierbinti si aromate..]

Citit vesti bune si rele..intristat rau pentru cele rele (condoleante pentru edi..), bucurat enorm pentru cele bune..(burtica de aelita)..



eva ioana (08.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

Revin
La multe lunisoare bb nascuti azi!

Ana Mihaela de Panaa
David Mihai de Roxanica2006
Antonio de crykett
Maria Cristina de aka
Rares Bogdan de marinelaf
MODERATORI : O VREM PE AELITA INAPOI
Aelita felicitari pentru bb 2.Ce bucurie mare cand am aflat!Sa fiti sanatosi amandoi.Sarcina usoara!
Dianocica imi pare rau ca esti bolnavioara Multa sanatate!Sper ca azi sa-ti fie mai bine.

Sa va dau o veste buna de ieri Nico a inceput sa merga de-a buselea.Fata mea este mare.
Multumesc inca o data fetelor care mi-au raspuns ieri la intrebarea cu iaurtul, i-am dat ieri si i-a placut enorm.In ultimele zile toata mancarea ii place enorm cred ca din cauza regimului.
Incerc sa mai revin


Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Votati pentru Nicole

http://vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

..noi de 3 zile am declansat operatiunea "nopti mai linistite, parinti mai odihniti"..ne-am inarmat cu rabdare, vointa, cartea lu' tanti Pantley la subrat..rezultat: ieri s-a trezit doar de 3 ori, iar azi noapte de 2....deci i-am dat si noi de cap pana la urma..nu stiu de ce n-am cautat cartea asta mai demult, ca stiam de ea...cred ca-mi pierdusem orice speranta..da' e chiar buna..in cazul nostru e vorba de dependenta de tzatzica in toata regula, de fapt de asocierea adormitului cu suptul..
..prima metoda pe care am aplicat-o a fost sa-i scot usor noaptea tzatza inainte sa adoarma..in prima noapte scos-bagat de vreo 10-12 ori de fiecare data cand se trezea..pana a renuntat si a adormit..n-a plans, a marait putin si doar cauta disperata cu gurita..acum ii mai scot sanul doar de vreo 3 ori si apoi adoarme, iar uneori adoarme singura, fara tzatza..in plus, am creat aceleasi conditii de adormit ca si noaptea..adica eu o adormeam cu lumina aprinsa, acum o sting, si liniste deplina..
..si surpriza..nu mai adoarme nici ziua la san..ceea ce e un mare progres pentru procesul de intarcare....mai cere tzatzica, ma cauta sub tricou si trage de mine, dar suge putin, se ridica si isi continua joaca..acum o adormim leganata pe picioare..

eu zic ccc ca am scapat ieftin..nu credeam ca o sa mearga asa usor si repede..si fara lacrimi, plansete, etc..

eva ioana (08.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

quote:
Originally posted by fatima

..noi de 3 zile am declansat operatiunea "nopti mai linistite, parinti mai odihniti"..ne-am inarmat cu rabdare, vointa, cartea lu' tanti Pantley la subrat..rezultat: ieri s-a trezit doar de 3 ori, iar azi noapte de 2....deci i-am dat si noi de cap pana la urma..nu stiu de ce n-am cautat cartea asta mai demult, ca stiam de ea...cred ca-mi pierdusem orice speranta..da' e chiar buna..in cazul nostru e vorba de dependenta de tzatzica in toata regula, de fapt de asocierea adormitului cu suptul..
..prima metoda pe care am aplicat-o a fost sa-i scot usor noaptea tzatza inainte sa adoarma..in prima noapte scos-bagat de vreo 10-12 ori de fiecare data cand se trezea..pana a renuntat si a adormit..n-a plans, a marait putin si doar cauta disperata cu gurita..acum ii mai scot sanul doar de vreo 3 ori si apoi adoarme, iar uneori adoarme singura, fara tzatza..in plus, am creat aceleasi conditii de adormit ca si noaptea..adica eu o adormeam cu lumina aprinsa, acum o sting, si liniste deplina..
..si surpriza..nu mai adoarme nici ziua la san..ceea ce e un mare progres pentru procesul de intarcare....mai cere tzatzica, ma cauta sub tricou si trage de mine, dar suge putin, se ridica si isi continua joaca..acum o adormim leganata pe picioare..

eu zic ccc ca am scapat ieftin..nu credeam ca o sa mearga asa usor si repede..si fara lacrimi, plansete, etc..

eva ioana (08.11.2006)



Bravo felicitari!
Vrei sa o intarci?



Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Votati pentru Nicole

http://vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Pasi de urmat in caz de:
Febra
Cea mai frecventa problema cu care se confrunta mamicile este febra. Asadar, din casa nu trebuie sa-ti lipseasca un termometru, fie el termometru clasic cu mercur, fie unul modern, cu afisaj electronic, al carui avantaj este ca iti arata instantaneu temperatura, fara sa astepti 3 minute, ca in varianta clasica. Imagineaza-ti ca trebuie sa-i tii termometrul intrarectal, 3 extrem de lungi minute, in timp ce el urla si se agita, nefiind foarte incantat de ideea ta de a-i baga ceva in fundulet, si vei intelege avantajul.

Daca temperatura este intre 37 si 38 grade Celsius, fenomenul poarta numele de stare subfebrila si se poate trata prin:

Obs: eu as numi stare subfebrila temperatura intrarectala > 37,5-37,6 gr C. Caci 37 gr C si putin peste este temperatura normala la copii.

#8226; hidratare corespunzatoare: 10-15 ml de ceai caldut la 15 minute;
#8226; aplicarea de comprese umede pe frunte si sosetele cu otet de mere diluat si,
mai ales acum vara, prin
#8226; adecvarea imbracamintii la temperatura mediului - copilul se poate supraincalzi pentru ca este prea infofolit!

Daca temperatura este de peste 38 de grade Celsius, trebuie sa folosesti antitermice. Regula este sa folosesti alternativ doua antitermice - paracetamol si nurofen - sub forma de siropuri pentru copii, iar, in cazul in care temperatura creste peste 39 grade Celsius, supozitor sau picaturi de algocalmin, preparate speciale pentru copii. Exemple: sirop de paracetamol: Panadol, Calpol, sirop de nurofen: Marcofen, algocalmin supozitoare: Novocalmin, algocalmin picaturi: Novalgin.


Obs: eu n-as sugera sa se inceapa cu administrarea simultana a 2 anti-termice. Ci numai daca unul singur nu face fata si temperatura se mentine mult timp crescuta.

Si ar tb amintite si metodele clasice de scadere a temperaturii mari, peste 39-39,5 gr C: comprese cu prosoape ude, impachetari in cearceaf ud la temperatura camerii, bai caldute racite progresiv.

Apoi lasat copilul imbracat cat mai lejer, in maxim 1 strat de haine si fara caciula pe cap!. Vara, pe cat posibil, se foloseste si AC pt a ajuta la racorirea copilului; iarna nu se supra-incalzeste incaperea.

Si accentuat inca o data necesitatea unei bune hidratari a copilului febril. Mai ales aici si nu la sub-febril. Apa, ceai, orice accepta bb. La nevoie se folosesc si sarurie de rehidratare.

Apoi de cate ori se ia temperatura: cel putin la 8 ore; iar cand bb are febra mare la 4-6 ore si ori de cate ori il simtim ca frige, este apatic si moale. Nu se ia temperatura dupe ce bb plange sau a mancat; poate fi fals crescuta.



Atentie mare la doze: ele se calculeaza in functie de greutatea copilului si sunt trecute pe flacoanele respective. Siropurile sunt aromate: nu le lasati la indemana degustatorilor mititei!

Febra netratata sau tratata incorect poate duce la copilul mic, pana in 4 ani, la convulsii febrile. De aceea, este bine sa aveti in casa diazepam intrarectal, ce va fi folosit doar in caz de asa ceva. El este indispensabil daca micutul a mai facut convulsii la episoadele febrile.

Diaree
Cel mai comun antidiareic ce poate fi folosit inca de la varsta de sugar este praful de diosmectita, adica SMECTA. Se poate folosi si HIDRASEC.
Pentru copiii sub un an, se administeaza 1 plic/zi, pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 2 ani - 1-2 plicuri /zi, iar dupa 2 ani, 2-3 plicuri/zi. Pentru copilul mai mare poti folosi si un chimioterapic cu tropism digestiv, precum Colistinul, Furazolidonul sau Ercefurylul. Nu se folosesc decat cu avizul medicului metoclopramidul ca antiemetic [ nr. antivomitiv ] sau loperamidul ca antipropulsiv, in cazul acestor medicamente efectele adverse la copii fiind mai mari.


Obs:
La diaree primul si cel mai important pas ce tb adoptat inainte de a incepe sa-l indopam cu medicamente este regimul alimentar. Regulile ar fi cam urmatoarele:
- daca si vomita => repaos digestiv; in schimb se insista pe hidratare
- de preferat ca in primele 24 ore bb sa nu primeasca decat morcovi+orez fiert
- apoi reintrodus treptat lapte HN, carne fiarta, banana, paine prajita, mar copt, telemea desarata, etc.

Hidratarea de asemenea este cruciala!

Daca bb are si febra combinata cu diaree nu se folosesc anti-termice supozitoare, ci numai orale.

Si fiindca ele se administreaza numai la sfatul medicului => as scoate din lista acele medicamente. Sa nu se faca abuz, administrandu-se nejustificat.




Observatie generala:
In orice boala conteaza f mult starea generala a copilului si tb urmarit: daca este prezent (nu apatic), este cat de cat vioi, respira bine, are dureri, etc.



.. deocamdata la astea m-am gandit.


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by a_deju
oricum, vroiam sa va spun, mai ales celor care inca nu au introdus nimic cu gluten in alimentatia bebeilor, ca exista si paste din orez, si sunt suuuuuper-gustoase. sunt ceva gen fideluta-taitei, se gasesc la pungi transparente, facuti cocolos (stiti voi, ca fideaua aia ambalata s-o bagi direct la ciorbita..). eu imi cumparam de pe la metro, la raionul ala cu mancare chinezeasca (sau cu mancaruri exotice.. ceva de genul asta).
mda.. deci asta vroiam sa zic, nu c-ar fi intrebat cineva, dar pur si simplu mi-am adus aminte, si-am zis ca o folosi cuiva..la un moment dat.. :))



Da, da! de asta ne-a zis si noua pediatra. Numa ca nu stia pe unde se gasesc de regula. Mersi, ma duc sa tabar pe Metro.

P.S... si sa sti ca a auzit si si-si mai aminteste lumea de Jocelyn. parca am si vazut-o pe un forum de curand. alt forum..



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput