PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salutare, salutare,

Mai intai de toat multumesc Nicolica, Genie, fetelor care mi-au raspuns si scuze ca nu am mai dat semn de viata.

Mada-mxm bine ai revenit cu forte proaspete! Ti-am admirat si eu pirsicuta din poze, ptiu, ptiu , o bombonica dulce de tot , si multumim pentru efortul de a ne pune si poze cu casa, ca te zapacisem de cap .

Am revenit la stilul de a scrie din suta in suta de ani din cauza celor doi maimuti ai mei care imi mananca zilele, de fapt unul zilele, altul noptile.
Ali a inceput de ieri scoala si... suntem la teme .
Nour face parte clar tot din grupa "nectarine", doarme la fel de aiuristic, insa mananca din ce in ce mai bine (fara lapte la bibe, cred ca nu stie ce e chestia aiai alba, cchh)ceea ce ma mai linisteste un pic (mananca iaurt, paste cu lapte, branza).

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Mai fetelor, grea e viata de mamica!Uitasem cum e sa stai non-stop cu bebele!Poa'sa zica cine ce-o zice, dar activitatea pe care o implica ingrijitul copiilor este cea mai solicitanta!Da!
Azi am avut inca o surpriza destul de neplacuta- cand sa plecam din parc Busra a inceput sa planga- de! nu vroia sa se duca acasa!Cred ca o sa am probleme cu leoaica asta mic
Plus ca acum seara dupa ce a baut 360 ml de lapte(i-am facut I 260, a mancat tot si mi-a aratat biberonul ca mai vrea; apoi i-am facut inca 100) si era cu burtica plina nu a vrut sa doarma decat la mine in brate si daca incercam s-o las incetisor jos deschidea ochii si dadea sa planga. Cred ca o sa-mi iau papara de la maica-mea ca de fiecare data cand o luam la noi se alinta- da asta numai pentru ca ne este dor de ea si ei de noi.

Mersi pentru felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

buna, mamici de piersicute!

am trecut sa va anunt oficial ca lenesa noastra a inceput sa mearga! adica singura si fara sprijin, intelegeti voi ce vreau sa spun , gata s-a linistit tati!

felicitari viitoarelor mamici, sunteti super tari!

IULENCA, tu ne-ai promis un pont despre un magazin de incaltari, ne-ai uitat?

Genie, cred ca nu am reusit sa te lamuresc cu vaccinul componenta despre care vorbeam eu NU este in schema de vaccinare nationala, nu apare in carnetelul de vaccinuri dar este in infarix si trebuie facut un rapel. nu stiu ce se intampla daca nu-l faci, adica daca face rau sau doar devine ineficient.

vad ca mai sunt si alte mamici cu parerea ca e bine antipolio pe gurita din motivul ca tulpinile de virus sunt specifice romaniei, interesant!

nu stiu daca am intrebat deja dar as vrea sa stiu daca sunt bebei care beau alt fel de lapte dacat cel praf si cum il accepta


gata, va pup!


dandana mamica de bebelusa iubita 17.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Mai fetelor, am si eu o neliniste. Daria are mai mereu ochii umflati. Adica sub ochisori, stiti voi, cum ni se intampla uneori dupa somn. Aveti idee de la ce poate fi? O sa intreb si pediatra, dar e cam acra si nu imi vine inca.

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si cu Victor

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

buna dimineata! Suntem "calare" pe calculator si eu si Busra!
Dandana vorbesti de componenta antiHaemophilus?
Roxana ai inceput sa-i dai sarat?Ca de obicei de la rinichi se umfla sub ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

quote:
Originally posted by Bysko

Roxana ai inceput sa-i dai sarat?Ca de obicei de la rinichi se umfla sub ochisori.



S-ar putea sa fie asta, pt ca ii pun sare in mancarica. E drept ca nu multa, dar oricum... poate e prea devreme. Chiar o sa incerc sa o elimin detot. Mersi mult de raspuns.

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si cu Victor

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Julax legat de timp liber sa stau la calc noi avem un program bine stabilit si de ex dim cand ne trezim fata se plimba pe langa mine si eu ii explic ce fac ordine, paturile mai spal ce e nevoie pe la bucatarie etc. Apoi mergem in sufragerie unde ea are jucariile si daca vrea ma joc cu ea daca nu o las sa isi vada de treburile ei, ei ii place sa te joci cu ea dar numai cand are ea chef in rest ea vres sa le faca pe toate si in parc daca mergem si zic hai tine-ma de manutza sau ceva nu ea vrea sa mearga sg si nu de duce departe sau ceva vine cu noi. Mai merge aiurea numai cand vede baietii ca joaca fotbal ca ii place mingea. Dar asa e dstul de independenta.
Si laptopul e in sufragerie si mai vb cu ea mai merg sa mai ii arat cum se face una cum se face alta, mai jucam prinsa o mai fugaresc prin casa si rade de numa si cand vrea lasata in pace o las sa isi vada de jucariile ei.
Apoi cand ea face nani prima tura profit sa ma uit la tv la o emisiune ceva care ma intereseaza sau sa caut ceva pe net etc si a doua tura ma ocupa de mancarea pt ziua respectiva, in genere imi pregatesc toate celea de seara cand fata doarme si Flo e la tv eu strang ce mai am prin bucatarie si imi pregatesc toate pt ziua urm.
Daca nu am de iesit din casa am destul timp sa le fac pe toate, bine sunt si zile cand chiar nu apuc dar de celke mai multe ori reusesc sa ma impart destul de bine intre toate.
Curatenia generala prin casa o fac in fiecare weekend cand Flo poate sa stea cu fata si eu sa imi vad de treburi si in rest in fiecare zi mai ster praful mai fac oridne la hartii la jucarii, maruntisuri din astea.
Si de iesit in parc noi iesim seara cand vine Flo de la munca mergem toti trei ne plimbam ne dam in leagane ne jucam etc si apoi cand ajungem acasa ne pregatim de baitza si somnic, ca parcul e efectiv in spatele casei.
Julax, Norocuta multumim de complimente. Ma bucur ca v-au placut pozele.
Dandana eu am incercat sa ii dau la fetita lapte din ala in sticlutza care e de la 12 luni in sus si cica e superior laptelui de vaca in continutul de vitamine si fier. Este bun la gust ii place dar daca ea nu papa mancare asa cum trebuie lapticul nu i tine burtica plina si atunci ne-am intors iar la lapte praf.
Julax eu ii fac la fata mancare cat cred eu si ii dau sa pape daca vrea tot ii dau cand ea refuza si inchide gurita nu mai oblig ca altfel ea isi face greata, e tare sensibila la chestia asta eu cu ea tre sa am mare grija ca de multe ori daca isi baga oleaca mana in gura imediat vomita si nu asa oleaca ci in jeturi am patit de vreo cateva ori pe metrou si se uitau toti la mine ca la felul 7 ca ma chinuiam sa schimb fata ca era vomata din cap pana in picioare si sa sterg caruciorul si sa imi mentin si echilibrul ca la viteza cu care merge metroul... Deci eu de aia nu o fortez si ea abia acuma de la 1 an mananca efectiv pana acuma nu vroia decat sa guste si nu vreau sa fortez nota ca sa ma trezesc ca ma refuza ca ar fi dezastru.


---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Hola, gagici!

Io-s mereu prezenta la citit, dar cu scrisul... Hmmmm... no time at all...
Mada cum poate femeia lu' Dumnezeu sa-ti dea prin cap ca nu mai scrie lumea din cauza ca-i aparut tu??? I mean, my Goood!!!! u a lot! Vazut si placut mult pozele. Sa stapaniti totul sanatosi!

Miruna v-am admirat si pe voi. Vorba lu' fiica-mea: yumm, yumm.

Emilia, Doniro bravo voua ca va iesit schema cu perechea!

Consi, Sarilla pupicei apasati!

Despre Clarutza pushtiulutza ce sa va zic? Stie sa cante si sa danseze in stil propriu, sa imite mieunatul pisicii si latratul cainelui, calul la trap, ragetul leului si al tigrului si locomotiva, sa isi strige prietena Lara "Lala" sau "Iaia", sama strige pe mine "mami" si pe taica-su "tati", sa spuna "apa" cand i-e sete si "yum-yum" cand i-e foame, "nani-nani" cand i-e somn, "au" cand se loveste, "uf" la aragaz si cand vede abur sau simte caldut, sa duca degetelul la gura ai sa faca "shhhh" cand doarme cineva, sa ridice mainile si sa spuna "maie" (adica "mare") cand o intreb "cum e copacul?", sa traga jucarii dupa ea si sa le impinga, sa bage in locul potrivit cercurile de la jocurile alea cu introdus forme geometrice, sa pupe si sa ia in brate toti copiii din parc. Si tot despre vorbit, vreau sa va spun ca incearca in permanenta sa articuleze ce-i cer eu. Din pacate, multe nu-i ies, dar imi place ca e perseverenta. GAta, hai ca v-am pupacit ca trebuie sa merg sa-mi caut de lucru. De la 1 octombrie vine bona. Stau cu ele 2 saptamani, dupa care tzup la serviciu (da Doamne sa-mi gasesc).Am uitat sa va spun ca intelege foarte multe lucruri si ca "nu" e cuvantul ei favorit de e la 11 luni.

la forumiste si piersicutzele lor!!!

www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei
Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Tweety pai na ma gandesc si eu pana acuma toti scriau am aparut eu si scriu au disparut toti...
Ma bucur ca sunteti bine si ma bucur sa aud vesti asa bune despre fetita ce fain ca stie atatea. A noastra zice mami, tati, ham ham stie de bye bye si afce din manutza, stie de nani uneori zice nani uneori nana si se pune cu capul pe canapea sau pe paturitza ei, tot asa incearca sa repete ce zicem noi ca ii mai zis eu cuvinte nu prea ii iese dar macar se straduie.
Spor la hunting down a job ca stiu ca nu e usor!
Pupici multi de la noi.

---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Mada saru'mana de complimente si urari. Cand ai zis tu de "bye-bye", mi-am dat seama ca am omis multe. Stie si ea sa faca si sa zica "Pa-pa", mai stie sa miroasa floricele si sa imita stranutul si tusea, sa-l puna pe bebe in balasoar, sa-l legene si sa-i cante "nani-nani" sa-l adoarma, mai stie sa-mi arate unde are urechile, nasul, gurita, ochii si buricul, imi da manuta sau un degetel cand i le cer la pupat. Cred ca mai sunt, dar eu mereu le uit cand vine vorba sa le enumar. Acu chiar fug.

www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei
Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput