Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

laura, da, te inteleg perfect... iti recomand sincer chiloteii - up&go de la libero, parerea mea, sunt foarte faini, mai buni decat pampers de o mie de ori, se pun exact ca un chilotel, adica i-i tragi pe craci in sus, poa' sa stea el si-n picioare, si-n cap, si cum doreste... si cand ii scoti, se rup din margini, exact ca la pampersii normali - cu asta m-a lamurit si pe mine daphna, ca pe mine nu m-a dus neuronu' .

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna dimineata, ma primiti ??

s-au trezit domnisoarele, au supt un pic si acum se joaca cuminti...
am fost ieri la doctor (nu mai fusesem de la 6 luni): le-a masurat, cantarit, intrebat ce fac, cat de mult se misca, ce mananca si a zis ca sunt bine; acum mie nu mi se pare ca sunt chiar bine cu greutatea, avand in vedere ca sunt mai lungi decat media: deci Isabelle are 73 cm si 7600g, iar Stephanie are 74cm si 8260g.
dandusa cred ca ne luam la intrecere care are fata mai slaba
nu pricep cum de Isabelle e asa de slaba ca mananca mult, chiar mai mult decat sor'sa, iar in cantitati, dimineata la fructe cu branza cam 120 - 150ml, la pranz cam 200ml, iar cereale 125ml nefacute; in rest sug de la mine, asa ca nu stiu cat
sa le mai maresc portiile nu prea pot pentru ca nu vor mai mult, doar sa le mai bag o masa, dar cu ce??? help

aseara am fost si le-am pus cercei in sfarsit: nu au plans decat un pic, adica au facut o data au si gata ; sper ca de acum in colo sa nu ma mai intrebe lumea pe strada daca am fata si baiat (asta e de fapt a doua intrebare pe care mi-o pun, prima fiind daca sunt gemeni)

ma duc sa ma joc cu ele, intru mai tarziu un pic



Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

laura, eu folosesc chiloteii up&go de la libero, ca aia de la pampers nu-mi plac, parca nu stau bine, si sunt f grosi... dar astia de la libero, sunt beton, stau f bine pe fund, nu a curs niciodata pe langa ei, si, marele avantaj, se imbraca in 2 sec, fara proteste
care e faza cu superstitiile, crucile, etc? ce am pierdut?

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Pai fetelor, haideti sa va povestesc: ma duc ieri la Tutu, imi face eco, zice ca se vede ceva de vreo 2 mm, dar sa ma duc sa-mi fac betahcg ca nu e sigur...ca de ce au iesit testele doar slab poz? Eu zic, pai poate am ovulat mai tarziu, nu mi le-am facut nici dimi...deci...el rasp, nu sa ma duc, ca daca e extrauterina? m-a speriat de nu va imaginati, drept pt care azi am plecat catre giulesti, la moisa, dar bine c-am ajuns la 10.30, ca se inchisese laboratorul asa ca zice moisica "hai sa-ti fac o eco" si ma duc si bb este bine, unde trebuie, in mijlocul uterului, si are 0.36 cm :) va mai aduceti aminte??!!
Aadar si prin urmare m-am lasat iar de fumat, iau utrogestan ca am niste scurgeri maronii, sper sa nu fie nimic cu sarcina...si ma rog la Dumnezeu sa fie sanatos si bb 2 :) si noi 3 pe langa el.

Va multumesc pentru urari si va asteptam si pe voi la odisee iar, ca tare e frumos.

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by mamaana

buna dimineata, ma primiti ??

s-au trezit domnisoarele, au supt un pic si acum se joaca cuminti...
am fost ieri la doctor (nu mai fusesem de la 6 luni): le-a masurat, cantarit, intrebat ce fac, cat de mult se misca, ce mananca si a zis ca sunt bine; acum mie nu mi se pare ca sunt chiar bine cu greutatea, avand in vedere ca sunt mai lungi decat media: deci Isabelle are 73 cm si 7600g, iar Stephanie are 74cm si 8260g.
dandusa cred ca ne luam la intrecere care are fata mai slaba
nu pricep cum de Isabelle e asa de slaba ca mananca mult, chiar mai mult decat sor'sa, iar in cantitati, dimineata la fructe cu branza cam 120 - 150ml, la pranz cam 200ml, iar cereale 125ml nefacute; in rest sug de la mine, asa ca nu stiu cat
sa le mai maresc portiile nu prea pot pentru ca nu vor mai mult, doar sa le mai bag o masa, dar cu ce??? help

aseara am fost si le-am pus cercei in sfarsit: nu au plans decat un pic, adica au facut o data au si gata ; sper ca de acum in colo sa nu ma mai intrebe lumea pe strada daca am fata si baiat (asta e de fapt a doua intrebare pe care mi-o pun, prima fiind daca sunt gemeni)

ma duc sa ma joc cu ele, intru mai tarziu un pic



Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)




ana, si la Oana am aceeasi problema, nu reuseam nicicum sa-i cresc cantitatile de papa... si atunci sfatul pediatrei a fost sa-i fac aceeasi cantitate de papa cu mai multe calorii... si vad ca tine, a inceput sa puna mai bine in greutate .. dc te intere, iti mai pove ce si cum

adeju, fug sa vad poze si sa-mi fac sange rau [:D}

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Ingeras felicitari pentru bb2, tare dor mi s-a facut de burtica si de bebe mic. Sa ai o sarcina usoara si sanatate multa intregii familii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

cu servetelele huggies (dar pure)eu eram aia incantata ... dar din simplul motiv ca sunt singurele de la care Oana nu face reactie alergica... or fi ele ca sugativa si imbibate cu apa si neparfumate, dar se pare ca sunt singurele ok pt Oana ... si m-a pus necuratul ieri sa o sterg cu niste servetele de la chicco si mi s-a umpluit de bube in juma de ora... ce dracu am de le tot incerc??? saptamana asta am incercat si nivea pure, si reactie alergica asa rapida cum face de la gama nivea (de la orice) eu n-am vazut... instant se inroseste si ies bubitele
deci, pt noi traiasca servetele huggies pure!
ps: am incercat: pampers, nivea, sanosan, chicco, happy, johnson, etc... nu cred ca a ramas ceva neincercat... asa ca asta e....

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

of, bine ca mi-am amintit, ca am tot vrut sa-i raspund lui dbunny:eu am fixu' asta: la copil ii duci cadou jucarii, nu haine! sau dc vrei neaprat hgaine, ii duci si o jucarie mica-orice pe laga ..... si eu am prieteni care imi vin la Oana numai cu haine, dar asa, de fiecare data cand vin in vizita! efectiv mooor de ciuda ca nu se straduiesc sa-i ia copilului o jucarie, sa se bucure si ea de ceva, ca de haine, ciu-ciu, cum sa se bucure un copil? si in plus, chiar nu suntem niciodata in pana de haine, si chiar imi permit si-mi face placere sa-i cumpar eu!... aaaa, una e cand un prieten de pe nu stiu unde iti trimite o hainuta, sau cand vine cineva prima data la copil, dar cand vin des cu hainute, sau cand vin la o aniversare sau la ziua copilului cu haine, de-a dreptul ma enervez!

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Laura, eu m-am hotarat sa incerc scutecele chilotel de la Huggies, vorbim peste o zi-doua sa-ti zic concluziile. Si eu sunt disperata ca Rares nu mai sta nicicum sa-l schimbi, iar o mamica mai experimentata si trecuta prim 2 experiente de bebei mi-a dat ideea asta.Tot ea imi aduce maine pt experienta, scutecele respective (ca nu are rost sa cumpar eu un bax doar ca sa vad cum sunt) si vorbim dupa!!! Hai uite niste

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

of, bine ca mi-am amintit, ca am tot vrut sa-i raspund lui dbunny:eu am fixu' asta: la copil ii duci cadou jucarii, nu haine! sau dc vrei neaprat hgaine, ii duci si o jucarie mica-orice pe laga ..... si eu am prieteni care imi vin la Oana numai cu haine, dar asa, de fiecare data cand vin in vizita! efectiv mooor de ciuda ca nu se straduiesc sa-i ia copilului o jucarie, sa se bucure si ea de ceva, ca de haine, ciu-ciu, cum sa se bucure un copil? si in plus, chiar nu suntem niciodata in pana de haine, si chiar imi permit si-mi face placere sa-i cumpar eu!... aaaa, una e cand un prieten de pe nu stiu unde iti trimite o hainuta, sau cand vine cineva prima data la copil, dar cand vin des cu hainute, sau cand vin la o aniversare sau la ziua copilului cu haine, de-a dreptul ma enervez!

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!




auleu, dio, bine ca bagasi faza cu "una e cand vine pretenu' de pe undeva...", ca deja imi venea sa ma impusc :)))) nu mai are rost sa zic ce am adus la toata lumea, da???? :))))))))))))))) dar io am si o scuza, si o iesplicatiune: una la mana, si cea mai importanta, eu am boala cu textilu'. adica...cum sa va explic...mor dupa haine. e boala-boala, adicatelea am dulapuri pline de toale adunate nici nu mai stiu de cand..cam de cand am descoperit ca pot sa mi le aleg si sa-mi cumpar singura (sa fie cam prin liceu...). logic ca nu le mai port si nici nu le voi mai purta vreodata (oi fi fantazand eu la slabit, dar la dimensiunile fantasmagorice din liceu, sau chiar din facultate...sau chiar de acu' doi ani noooo way sa mai ajung vreodata), dar le tin acolo, ca mi-e drag de ele de mor, si-s frumoase, si au si ele sufletu' lor :)) iar pt motanschi jur ca nu cumpar nimic cu aceeasi placere cu care cumpar haine (..hai..fie..poate doar carucioare..:)))) ), cu toate ca sunt perfect constienta ca pt el este egal cu zero daca are un trening la a treia generatie de purtare sau un pulover ultimu' racnet si jeansi nou-nouti.. dar, unde-i boala, nu-i tocmeala :))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput