Imprevizibili martie aprie 2004 (85)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Salutare.
Tare dragalase povestioarele cu "provenienta" bebelusilor.
Da Ela, am fost la psihoterapeut si nu prea a avut multe intrebari de pus pt eu intre timp descoperisem 2 cauze ale comportamentului lui. Anume: moartea broscutei (intre timp am inlocuit-o cu niste pestisori) si cearta cu un coleg/prieten de la gradi. Psiho a zis ca pe copii ii afecteaza la fel ca pe adulti o cearta cu cineva drag. Iar despre moartea broscutei ne-a zis ca trebuia sa-l lasam s-o vada atunci si chiar sa facem un ritual de ingropare. Era prea frig atunci sa mergem la mare sa..., ca pamantul era oricum inghetat. Mi-a recomandat ca in caz de decese in familie sau apropiati, sa-l duc acolo pt ca in felul asta o sa-si manifeste supararea atunci si n-o sa tina in el durerea. trebuie respectat doliul psihologic chiar si la copii.
Apoi am pus in practica un tabel pe zile si la fapte bune primeste fete zambitoare, iar la fapte rele, fete triste. Cand aduna 3 fete triste, sta la colt (pe hol cu lumina aprinsa) 5 minute. Si vad ca da roade. cam atat.
Laura graviduta, cum iti e?
Corina, sanatate multa va doresc.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Tocmai sambata viitoarea am prins programare la doctora! Cam prea ....departe ! In rest toate bune.....ar fi perfecte daca n-as avea problemele astea cu colonul.....Dimineata sunt insarcinata intr-o luna....seara sunt insarcinata in 7-8.....Ma doare pielea de cat de intinsa e. UFFFFF, trebuie sa-i dau de capat.


Va pup, ma duc sa mananc. O zi buna si un week end excelent !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Laurica multa sanatate

si eu am avut probleme cu colonul in prima sarcina, am avut diverticuli, gasiti la 3 luni dupa nastere....tzi regim ceva? incearca sa nu mai manaci lucruri care baloneaza in special: varza acra sau fiarta- cruda se accepta, vinete, fructe pt ca fermenteaza sau manancale inainte de masa, dar nu dupa masa ca desert, fasole uscata, muraturi, toata gama se seminte si alune, sucuri acidulate.....orez, paine si paste in cantitai limitate si nu zilnic, daca vrei o sa caut lista toata si tzi-o dau

mie mi-e frica de a doua sarcina, sper sa nu mai am durerile de colon din prima

Pupici pe burtica

nu ne-ai zis ce zice printesa, sau nu ai anuntat-o inca?

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Ce vremuri bune.........ajungeam la serviciu si primul lucru pe care il faceam....deschideam forumul....si ramanea deschis toata ziua si citeam tot de la un capat la altul.....acum.........de abia daca il deschid zilnic....

Corina, ar fi super daca ai putea sa-mi trimiti o lista....mie mi s-a spus sa ma monitorizez....adica sa fac incercari pe mine; deocamdata am eliminat fructele, sau le mananc foarte tarziu fix inainte de culcare ( eu sunt moarta dupa fructe, iti dai seama e crimnal pt mine sa nu pot manca un mar sau o portocala).

Daria e super incantata, mai incantata decat ma asteptam; ma da cu crema seara, daca cumva tipa vine repede si isi cere iertare ca l-a speriat pe BB,.....evident ca prima reactie a fost "SCoate-l afara sa ma joc cu el"...acum se pare ca a inteles ca trebuie sa astepte...ca "e mic si nu are putere"

Va pup. Sa aveti o saptamana excelenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

iooooooooooooooooooiiiiiiiiiiiiiiiiii tzuca mama DAriuca incantata. Ma bucur din plin Laura de reactia piciulinei tale si....tare nostima cu "scoate-l afara"
Ai grije de tine si de micu`-bebicu`

Andreea dragii de voi prin ce treceti.AM simtit si eu la cocolinele mele ca sunt niste copii cu sentimente mult mai intense decat le percepem noi. sa treaca perioada asta urata.

Corina sa inteleg ca nu ramane printesuca ta singura?! O sa mai vina un fratior sau surioara?! super super

Noi suntem acu pana miercuri in vacanta.Am petrecut super de carnavalul facut la gradi (traditie la catolici)si in rest o ducem cum ne stiti in vizite, musafiri si petreceri.

Ce sa va mai zic ca deja cocolina de Hanna merge singura la petrecerile date cu ocazia zilelor de nastere. Deja a fost la doua de genul asta, adica am dus-o la 15 la chef si ridicat copila la 18 cand s-a gatat cheful.Sotul meu chiar zicea: "fi-mea la 3 ani si 9 luni are doua chefuri fara parinti la activ iar eu am mers la primul meu chef abia la 14 ani" ."Deeeeeeeeeeeeeeeeeeh! alte timpuri" zic eu si inghit in sec la gandul ca ce copil mare am.
Pai nu mai avem mult si tre sa incheiem discutia la bebelasi ca parca e doar pan la patru ani....

Va pup , ma duc sa mai caut niste oferte de casa, poate asa ma inveselesc nitel sau....mai pun un sa treaca de tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Hop si eu la spartul targului: Laura felicitari, sarcina usoara si bb sanatos. Poate se mai molipseste si altcineva de la tine.
Noi am fost bolnavi ca toata lumea din jurul nostru, Tudor si Petra cand unu cand altul, dar nu foarte rau, mai rau am fost eu, am tras-o 2 saptamani cu tot tacamul.
Laura tu stiu ca ai tinut la un moment prin toamna dieta scarsdale, a mers la tine, a fost greu? Mi-am printat-o si eu, dar tare greu ma mobilizez, dar e musai ca s-ar putea sa vina maica-mea la primavara si ma manaca cu fulgi cu tot ca nu am slabit inca si nici motive nu mai am ca am terminat cu alaptatul de vreo 2 luni.
Pucku, sanatate lui Steph. Cum e la voi la quebec ca aici nu mai da Domnul sa se mai lase frigul si zapada, dau in depresie. Vaccin la 4 ani nu stiu daca se face , mie la Petra acum 18 luni mi-a spus ca urmatorul e la 6 ani.
Ela, spor la dieta, macar tu te mobilizezi, eu sunt tare puturoasa si nu am tinut diete niciodata, dar uite ca m-a gasit si pe mine nevoia ca nu se mai topesc kg astea deloc, stau pe aceleasi kg de prin octombrie-noiembrie si nimic. Al meu sot nu ma lasa nici sa ma plang ca nu fac nimic sa scap de ele. Prevanrul l-am facut la amandoi in mai multe etape.
Legat de bb din burtica noi am trecut de faza asta, cand m-a intrebat Tudor i-am spus ca mami are un loc special, o gaurica, pe unde il coate pe bb cand bb e destul de mare si pregatit sa iasa, bineinteles ca a vrut si el sa vada locul, dar i-am spus ca nu se vede numai cand iese bb afara. A doua zi a venit si a zis ca el stie pe unde iese bb, si cand l-am intrebat a zis ca prin buric. Deocamdata o lasam asa.
Va pup.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Am mai facut public un album, sper sa se vada.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Codruta - copilasii scumpi! Ce mari au mai crescut si ce draguti sunt impreuna. Abia astept sa mai creasca Alex, sa se joace cu sora-sa.

Ah, trebuie sa ma intrerup... Sper sa mai revin

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Repede, sa va arat si eu cateva poze


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

mance mama de copii mumosii si mari si scumpi si zambareti si cercelati




si eu sper sa ajung sa pun niste poziiiiiiiiii



Pupa

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput