Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ligia, ultima data am vazut cartea la libraria Noi, aia de linga Sala Dalles, dar asta a fost demult, acum vreo 3 ani. Sper ca se mai gaseste in librarii, daca s-a mai reeditat intre timp.

Alina, e una din cartile copilariei mele. Dde fapt, toate 3, ca sint 3 carti despre Habarnam. Le-am citit si rascitit de n ori. Recunosc ca si la maturitate, in vacantele mele petrecute acasa, mai luam cite un volum in mina si il citeam.
Sigur ca poti face aluatul la robot. Eu cred ca as face toate aluaturile acolo, daca as avea un robot (vorbeste lenea din mine ).

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia doar de doua ori am facut aluat la robot. Prima data pentru pizza si din oareshce motiv mi s-a parut diferit fata de cel amestecat cu mana, a doua oara am facut un aluat de tarta, reteta dupa care l-am facut era chiar speciala pentru robot, aluatul a iesit de-a dreptul 'betonos', cu toate ca am respectat intocmai instructiunile de preparare. Asa ca nu ma prea tenteza sa mai fac aluat la robot. Eventual un cozonac care trebuie framantat o vesnicie si de care altfel nu m-as apuca.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ce m-am dezumflat cu privire la robot. Eu visam sa mi-l cumpar anume pentru preparat si framintat diverse aluaturi...

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia n-am vrut sa te dezamagesc, poate sunt fete care l-au folosit cu succes in aceasta operatiune. Lasa ca si eu l-am cumparat si de multe ori mi-e lene sa-l folosesc ca pe urma am o groaza de spalat la el. Prinde foarte bine cand fac spuma de capsuni, ca vasul e incapator, se face in cateva minunte si nu stropesc toata bucataria .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu nu prea "le am" cu aluatoasele,ci mai mult cu ciocolatoasele si cremoasele ,dar cand le-am mai comis numai la robot am facut si au iesit tare bine. De cand mi-am luat robotul nu mi-am mai "murdarit" degetelele mamucai si ale tatucai. Acuma ce sa zic?Poate o fi chestie de gusturi?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Eu nu ma pricep asa ca-i dau inainte cu ce stiu, adica... Habarnam. Daca nu-l gasiti sub forma de carte si il vreti musai, este si online aici (revin cu linkul):

http://habarnam.org/?to=habarnam


Natalia sa mai spun ca ma gandeam la tine citind despre Habarnam in orasul prichindutelor (il indopau vartos cu tot felul de minunatii)?!

Va admirez puternic prichindutelor !



"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha nici eu nu le am cu 'aluatoasele' cum le spui tu, dar din cand in cand asa, un aluat de tarta sau de pizza, ca in rest si eu ca tine, ciocolatoasele sa traiasca. Tu ai facut coca de tarta la robot? Ti-a iesit?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,tarte inca n-am facut,ca n-am primit forma de tarta cadou. Dar am facut orice alt fel de aluat...de la tortul nemtesc cu branza,aluatul lu' Dr Oetrcher,aluat de pizza,paine....

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu de aia am strambat din nas, ca aluatul de tarta, desi reteta era pentru robot a iesit ingrozitor de tare, nu era fraged deloc deloc.

ML mi-ai dat de lucru, citesc de zor Habarnam, am dat in mintea copiilor .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

ML mi-ai dat de lucru, citesc de zor Habarnam, am dat in mintea copiilor .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.[/font=Comic Sans MS]

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Nu te rusina . Si eu l-am recitit la 18 ani, impreuna cu mama (ha, ha, crezi? - mi l-a dat cadou de ziua mea) si vara asta cu fetita si baietelul.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput