Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Alynutza
Si eu, si eu vreau sa vad!



Multumesc Natalia ca mi-ai adus aminte sa pun poza promisa! Cica acu in perioada asta se scuza.

Tort cu 3 feluri de ciocolata

Gratiela,sosul ciupercilor era de fapt smantana. N-am facut nimic special.Ciuperci,usturoi,cascaval,unt si smantana.Pofta de gravidoasa.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alinutza, imi pare bine ca v-a placut tarta. Sa stii ca si eu amestec mai bine cu manutzele proprii decat cu cutitele si nici eu nu am priceput de ce s-a chinuit atata autoarea. Dar asa-s doamnele olandeze, ca sa nu zic mai mult. Eu ador sa fac cate o praji, insa nu am timp prea mult din pacate, iar cand si fac se minuneaza invitatele mele olandeze de zici ca am mutat cine stie ce munti.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha super de super arata tortul. Imi place tare mult cum ti-a iesit stratul ala marmorat. Chiar mi-ai facut pofta si asta e mare lucru, ca-n ultimul timp nu prea am avut pofta de nimic.

Daniela ma gandeam c-o fi vreo tehnica speciala cu cutitele alea si-mi faceam probleme de constiinta ca eu n-am avut rabdare si repede repede mi-am bagat mainile in aluat. Multumesc inca o data de reteta, poti fi sigura ca se va lasa cu 'repetir', a fost minunata calda si cu inghetata. Te inteleg bine, ca si eu sunt innebunita dupa prajiturit.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Daniela, Alina unde apare reteta de tarta (am cautat-o de doua ori la index si mi se deschide o pagina cu ... urari de primavara. Ma puteti ajuta, va rog?

quote:
Originally posted by Alynutza

Daniela ma gandeam c-o fi vreo tehnica speciala cu cutitele alea



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Apropo de cutite... Cred ca si "instrumentul" asta ar merge, nu?

http://cooksdream.com/store/nor3247.html

Eu am avut unul (acum a ruginit si l-am aruncat) si facea treaba buna. Dar si mai buna parca tot 2 maini o fac .

Pupaturi Ortansa!

Natalia, sa-ti traiasca fetita. Parca ai nascut de curand, nu? Sau gresesc?
P.S. Sa le citesti din Habarnam cand vor avea habar de dansul !


"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

ML, cauta pe pagina 6 in subiect, acolo sunt linkurile corecte ale retetelor.

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Gratiela iti multumesc mult, am gasit-o!

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

ML sincera sa fiu n-am vazut nicaieri pe aici un 'instrument' de genul celui arata de tine. Lasa ca merge si cu mana, nu cred ca a fost afectat in vreun fel aluatul pentru ca a fost amestecat cu mana si nu cu cutitul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmm, ce apetisanta e tarta, imi imaginez ce buna era cu inghetata. Despre tehnica prepararii aluatului fraged cu cutitele stiam, dar n-am aplicat-o niciodata, din lipsa de experienta . E vorba sa nu fie atins aluatul cu miinile, ca sa nu se topeasca untul de la caldura miinilor. Cica din aceasta cauza, aluatul pierde din fragezime. Acuma ce sa spun, mie mi s-a parut destul de fraged si un aluat framintat cu miinile, dar mai stii, poate iese si mai bun. Dar cum ziceam, n-am incercat niciodata, mi se pare destul de greu.

ML, hehe, ce idee buna mi-ai dat. Uitasem de Habarnam. Poate ii iau cartea lui fiu-meu de Craciun, ca sa citim serile din ea. Multumesc de urari, da, am nascut acum aproape o luna (vezi tickerul de la semnatura).

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

quote:
Originally posted by Balbina
ML, hehe, ce idee buna mi-ai dat. Uitasem de Habarnam. Poate ii iau cartea lui fiu-meu de Craciun, ca sa citim serile din ea. Multumesc de urari, da, am nascut acum aproape o luna (vezi tickerul de la semnatura).


Toatal offtopic, dar despre dulciuri nu mai vorbesc o vreme ,unde ati vazut voi cartea cu Habarnam ca eu am cautat-o mult timp si degeaba?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia nu stiam ca ar influenta in vreun fel caldura mainii fragezimea aluatului, dar cat traieste omul tot invata. Eu am incercat la inceput sa amestec cu cutitele, dar cred ca mi-ar fi luat o vesnicie si n-am mai avut rabdare. Oare ar fi aceeasi chestie daca il bag la robot si pun cutitul pentru tocat in loc de paleta pentru aluat?

Offtopic si eu: 'Aventurile lui Habarnam' a fost pentru mine o adevarata revelatie. Eram undeva in clasa a 2-a cred, nu prea ma omoram cu lectura, ai mei mi-au luat cartea asta si pur si simplu mi-a deschis apetitul. Dupa aceea am inceput sa 'mananc pe paine' cartile, citeam ca disperata. Sper sa nu se fi pierdut cu atatea mutari, e o poveste tare frumoasa. (Mama ce nostalgii mi-ati trezit...)


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput