Galuste cu prune - prunele sunt prea tari! Ce fac?

Galuste cu prune - prunele sunt prea tari! Ce fac? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Nu gasesc aici decat prune rotunde, tari ca piatra.
Ultima data cand am facut galuste au iesit bune, dar, dupa fierbere, prunele au ramas aproape la fel de tepene ca si crude.

Deci, ce pot sa le fac sa se inmoaie un pic? Multumesc!!

P.S. Nu vreau sa folosesc prune uscate.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu ma pricep la prune...dar welcome back dupa mutare...

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ma gandisem sa-ti zic sa le calesti un pic cu zahar dar daca zici ca le-ai fiert si tot nu s-au inmuiat...nu-sh ce sa mai zic...
schimba fructele, eu am mancat si cu piersici si cu caise si erau la fel de bune

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Nu stiu unde esti in USA, dar daca cumva stai prin sud (GA, FL, SC, NC, AL) unde este magazinul Publix, eu am vazut saptamna asta la Publix prune ca si in Romania, numa' bune pentru gomboti.(sau galuste cum le mai zic unii).

Bi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Welcome! Galuste am facut doar o data, cu prune de care trebuie. Dar ma bucur sa te vad pe forum.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ha, ha, Anamaria m-ai prins cu galusca-n gura, ca sa zic asa . Multumesc!

Monica voi folosi candva si piersici sau caise dar acum ma asteapta prunele in figider. Ce-ar fi daca le-as coji sau da intr-un clocot inainte? Ce zici de asa o inovatiune bucatariceasca?

Bianca sunt in NC, dar nu avem Publix in orasel. Am sa-i spun sotului sa se uite mai bine la magazin poate le vede.

Ramona si mie imi pare bine sa va aud. Ma gandeam zilele trecute ce iti mai face gradina...

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



eu fac doar cu prune uscate ,fiindca cele proaspete nu au acelasi gust ca in ro ,ori sunt prea zemoase ori sunt prea tari.

spor la gomboti!

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Oh... Gradina e ciudata. Multe flori au murit. Unele au crescut de trei ori dimensiunea normala, altele "nu si-au atins potentialul".
Cred ca trebuie sa ma orientez spre flori mai potrivite pentru TX. A si fost un an ciudat, cu multe ploi.
Probabil ca mai am de studiat despre gradinaritul in TX.
Frumosul meu de Bradford pear a avut de suferit si el de la atita ploaie si vint, s-a rupt o craca mare. Cred ca nu mai e mult pina trebuie sa-l inlocuim. Era superb, pacat de el.
Crape myrtles sint grozavi, tot de la ploaie ne-am luptat cu fungus dar macar pe astia i-am rezolvat si au cele mai frumoase flori din cartier.
In rest ne luptam cu weeds si n-am vazut in viata mea atitea gize!

Ah, uite ca am hijacked subiectul cu galustele. Sper sa-ti iasa! Cred ca sint mai gustoase daca le pui la cuptor, decit sa le fierbi. Eventual presari un strat fin de zahar (ma inspir de la mere coapte).
N-aveti Costco? Noi am fost ieri aici si aveau prune ca la noi. Le maninci pe astea care le ai, le faci pe celelalte galuste si gata!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Eu daca nu gasesc perje coapte, care sa se desfaca usor de pe sambure, fac galusti cu... magiun de prune! Schepsisul e sa ai un magiun teapan, nu moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ML dar daca pui jumatate de pruna in loc de una intreaga? asa nu se inmoaie? vor iesi galustele mai mici dar nu cred ca e bai asta.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

ML,incearca urmatoarea figura. Iei prunele , le tai in jumatate, scoti samburii si faci fiecare galusca cu o jumatate de pruna. Dar din momentul lansarii la apa ( care trebuie sa clocoteasca - apa cu putina sare, cred ca stii ) si pana le scoti trebuie sa treaca exact 10 minute. Le cronometrezi, ca sa fii sigura. Chiar sunt curioasa daca iti ies bune. Ne mai auzim !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.

Mergi la inceput