Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Danutz.

Speram si noi ca totul este in regula cu cumnata si ca se va termina cu bine.


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by asiza
...Oricum, orezul ala de la amiaza, de care va povesteam, mi-l tot voma putin cate putin de fiecare data cand ragaia...saracutul...si s-a si inecat azi de am crezut ca-mi moare-n brate, Doamne fereste! Asta la masa de 6...m-am cam panicat cand l-am vazut cum se inroseste tot, nu mai putea sa respire si avea ochii iesiti din orbite...a vomat toata masa si instant si-a revenit si a inceput sa rada,



Scuze Asiza, nu vreau sa te stresez, da e sigur c-a vomitat orezul numai ca nu-i place?? Stiu ca par obsedata.. da de multe ori pb la burtica sunt asociate si cu vomat. Oricum, tin pumnii sa fie totul bine.

quote:
Originally posted by Dorsilia
(regimul nu trebuie prelungit aiurea, poti incepe din nou cu carnita fiarta si cartofi cu morcov


.. noua ne-a spus pediatra sa evitam o perioada cartofii => fermenteaza



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Mama Dia, ce lunguta e Oana. Eu l-am vazut pe David de Dolores si ma minunam cat de mare e la 80 cm. Si ai dreptate, daca ar fi cat Alexia de Teutz ar fi grasuna bine. Cum va mai simtiti?

Laura, nici Grigore nu presteaza fantana arteziana. Din contra, are si 2 pauze. Mici, dar le are. Parca cu cat e jetul mai puternic si continuu cu atat e mai bine.

quote:
Originally posted by Donia
Desigur ca ar fi dorit sa pape cartea, dar de data asta n-a avut voie.
Saracul Cristinel...
Cat despre fitnesul propus suna bine. Sa incercam. Revenim cu impresii.


Roxanica, eu as zice ca-i o.k. cu untul si smantana. Mai ales ca David se indreapta spre 10 luni. Teoretic si noi avem unda verde la unt; dar am preferat sa mai astept o leaca cu DA noastra. Sfat de la baba batrana.. daca al tau bb e programat sa fie suplu.. poti sa indopi tu la el mult si bine tone de smantana ca tot nu va deveni gras peste noapte. Si inca o data => mai bine mai subtire decat prea gras. Mai ales ca la David nici nu se pune problema ca-i prea slab. Pt varsta lui greutatea normala este undeva intre 6,84 si 11,8 kg, cu o medie (atentie medie!!!) de 9 kg.


Dianarus, acum si tu???
Te asteptam cat de curand. &


Aelita, da chiar ca Sofia e grabita. O fi ea mezina fulguletilor .. da sa vezi ca sfarleaza calca cat de curand pe urmele Antoniei de Bambo, Anei de Ktrinel si Oanei de Dia.


tema cu bucatele/pasat:
- dat fiind ca noi suntem inca stirbi nu papam bucatele. Doar micro-bucatele de piersici si banane, cat sa le poata inghiti la o adica. Iar mancarea o servim pasata total. Cand se nimeresc bucatele de cartofi care nu s-au dizolvat bine le mesteca oarecum intre gingii. Oricum, noi nu ne grabim.


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

Buna dimineata!

Multumim ca ne-ati votat.
Dia1609 trebuie sa apesi pe una din stelutele de sub poze.Cristina C.este numele care apare deasupra pozei.

La multe lunisoare bb nascuti azi!
Sa fiti sanatosi, frumosi si cuminti

Imi pare rau sa vad ca toti mai multi bb sunt bolnaviori de diaree.O sa va raspund si eu la intrebarea despre tratament.Noua ne-a dat asa:
Gentamicina Jumate de fiola dimineata jumate seara,
Hidrasec jumate de plic dimineata jumate seara
Electrorice pentru hidratare un plic pe zi in ceai lapte sau eu l-am pus si in muciulagiul de orez pentru ca nu vroia sa-l pape.
In timpul tratamentului i-am dat mancare de regim (si acum tot asta papa) sincer eu ieri i-am dat si un plic de smecta fiindca nu si-a revenit mai deloc si de ieri nu a mai facut(nu la prescris medicul ei)dar se poate da si pentru bb.

Ziggy felicitari sa va traiasca si sa fie sanatoase.
Teutz, sa-ti traiasca papusa sa fie sanatoasa.scuze cam tarziu dar i-am urat si ieri.

Donia multumim pentru urare sper sa reusesc sa intru mai des daca imi da voie sefa.


Va pup si revin mai tarziu.Mai aveam ceva de spus


Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Special pt Roxanica & mamicile convinse ca bb mananca prea putin:

"In Romania parintii sunt foarte obsedati cu mancarea, am prietene care tin jurnale cu ce a mancat copilul si e vorba de copii perfect sanatosi, activi si bine dezvoltati pentru varsta lor. In Australia, a hrani copilul cu forta este considerat abuz, medici nu recomanda mamelor sa insiste foarte mult cu mancarea si in general parintii sunt mult mai relaxati la capitolul asta. Copilul este hranit atunci cand ii este foame, daca nu mananca bine e lasat pana la masa urmatoare. Doar daca copilul pierde in greutate considerabil se fac investigatii si eventual se introduc niste bauturi foarte bogate in calorii plus alte suplimente in alimentatia copilului. Dar atat timp cat copilul este bine dezvoltat, activ si fericit nu este nici un motiv de ingrijorare daca are perioade mai mofturoase."

copyright bird70


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Fete dragi, imi pare atat de rau ca nu am mai scris de mult...
Am citit insa (mai pe sarite, recunosc) cam tot ce ati scris. Va pupam pe toate si pe bebeii vostri :)
Noi suntem bine, Maya are 9 kg si ceva, 67 de cm, este sanatoasa tun si ii multumesc lui Dumnezeu pt asta.
Avem o pb micuta insa, mi se pare ca are un usor strabism la ochisorul drept, eu sper sa se corecteze de la sine, nu este accentuat, se vede putin numai cand este ff obosita. Am vb cu pediatra, a zis ca nu avem ce sa facem acum, ca este prea micutza si trebuie sa mai asteptam. Vreau insa sa ma duc cu ea la clinica Oftapro sa fad ce spune si un medic de specialitate, poate este cazul sa facem ceva exercitii, nu stiu. Este ff putin vizibil, dar eu sunt foarte stresata. Sunt constienta insa ca asta este o pb minora si usor rezolvabila. Cand era bb mik, nu avea nimic.
V-ati confruntat vreuna dintre oi cu asa ceva? Imi puteti da niste sfaturi?
Va multumim si va pupam mult :)

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)
slideshow Maya
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Ingeras, ne pare bine ca mai auzim despre voi si ca Mayei ii merge asa bine.

Matei are pb cu strabism&co. Si noi tot la Oftapro mergem, dar am ajuns acolo, respectiv am inceput tratamentul, cand avea 3 ani. Asa revenind la bb, am intrebat medicul oftalmolog cand sa venim si cu Grigore la control, mai ales ca aceste pb sunt mostenire de familie, respectiv si verisoara lor are.. blabla. Ne-a zis asa => daca nu observam nimic sa venim oricum la control dupa ce face 1 an. Dar daca remarcam ceva sa venim mai devreme.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:


Danutzsa fi nanatoasa si sa te bucuri de bb.
Iti tin pumnii sa fie bine cumnata ta.
Tema zilei:
Donia Nico nu are dintisori si evit sa-i dau fructele sau legumele mari ca se ineaca cu ele, eu ii pasez toata mancarea.Biscuitele il fac praf.Dar ii mai dau si grisine sau intregi sa le morfoleasca sau orezul mai putin pasat.Biscuitele nu il dau intreg ca se tot ineaca cu el.

Dia ce lunga este Oana! are greutate buna, Nico saptamana trecuta avea 7 kg dar dupa diareea asta nu stiu ce sa spun o sa mergem si noi la controlul de 9 luni si atunci o sa vedem.La 6 luni Nico avea 70 cm dar cresc foarte repede.
Incerc sa mai revin.




Nicole Oana Cat
http://new.photos.yahoo.com/oanac1980/album/

Votati pentru Nicole

http://vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

In primul rand La multi ani pentru sarbatoritii de ieri!

Pupic special pentru Alexia de Teutz si pentru mama ei super draguta!

La multi ani Danutz! Sa fii fericita alaturi de cei dragi!

Danutz, sa dea Domnul sa nu fie nimic rau si s-o gasiti pe cumnata ta!

Laura, Victoras facea pisu in sus. Nu l-am mai prins insa de mult, deci nu stiu daca mai functioneaza arteziana sau a trecut la robinet :).

Grasu' meu nu vrea mancarea decat blenduita, cu toate ca are 7 dintisori (fetele mestecau bine merci in gingii). Si orezul pe care-l tot mananca de cateva zile e tot blenduit (pentru cine e interesat: orezul nu-l vrea decat amestecat cu lapte HN25 sau cu banana sau cu mar copt). Daca i-o pasez cu furculita se ineaca de obicei si nu mai vrea sa manance. Dar mai insistam :). E asa de dragut cand tine cate o mica bucatica in gura si o morfoleste de zor. Doar cate un biscuit mai reuseste sa roada.
Mancarea bursucului are consistenta unei creme (vezi crema de vanilie - cremsnit facut in casa - cand mai moale, cand mai inchegata, dupa cum se nimereste).

Acum va spun oful meu, pentru cine are rabdare sa citeasca:
Fetelor, asa m-am suparat ieri :(. Am fost la farmacie sa cumpar o crema pentru funduletul lui Victorila, caci supa diareea asta are poponetul facut praf :(. Si, bazandu-ma pe farmacist, am ajuns sa dau o caruta de bani (aprox. 85 RON) pe o crema (Elidel). Am citit aseara instructiunile si mi s-a parut cam ciudat ce scria pe acolo. In fine... am zis c-o sti farmacistul ce spune, mai ales ca, la plecare, mi-a spus ceva de genul: "O sa veniti sa ne multumiti!". Si dupa baita, l-am uns pe Victorila respectand instructiunile de pe prospect. Toate bune si frumoase pana pe la ora 11 cand l-am mutat pe bursuc la el in pat. Si a inceput sa planga si sa ridice de fundulet in sus de nu stiam ce are. Vreo ora a tot plans pana m-am prins eu (cap sec) ca nu e ceva in regula la poponetul lui si m-am dus frumusel si l-am spalat si l-am uns cu clasica crema cu oxid de zinc. A adormit puiu in suspine :(.
Acum nici nu stiu ce sa mai fac: am dat o gramada de bani pe o crema buna de aruncat la gunoi. Adevaru' e ca scria pe instructiuni ca s-ar putea, la inceputul tratamentului, sa dea usturimi si arsuri, dar ii cerusem special farmacistului ceva care sa-i calmeze durerea. Asa ca sa te mai increzi in oameni! :(
Noroc ca e grasunu' un pic mai bine, in sensul ca azi noapte nu a avut niciun scaun, iar febra nu mai face de aproape 2 zile. Inca pastram regimul.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Acs, stiu ca Elidel e cam controversata.. bine, probabil ca nu conteaza cateva aplicari..
uite aici ce scriu fetele la subiectul cu DA:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73000

N-ai putea sa-l lasi pe Victoras in popoul gol? Eu dupa ce Matei mi-a facut rana in numai 2 zile de diaree => a tb pur si simplu sa-l las fara scutec. Ca nu se mai putea. Aerul si soarele au facut minuni la popou bushit.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput