crema de zahar ars

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Fetelor, hai ca mi-ati facut pofta cu tortul!Il fac si eu si vad cum iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Am bagat si eu tortul la cuptor.Pe linga nervii pe care mi-i fac cind caramelizez zaharul (efectiv ma dispera) acum sunt in dubii despre timpul de coacere.Dupa jumatate de ora arata exact ca la inceput,e numa lapte in tava.
Am mai facut crema de zahar ars (nu a iesit prea grozava) dar acum e prima data cind fac tort,sper sa nu fi stricat "materia prima" degeaba.
A,eu n-am alt cuptor decit microundele.Fiindca citii ca trebuie pus la foc mic am pus la 120 de grade.E prea mic??

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

gospodinelor cred c`o dadui in bara.
Dupa o ora si aproape 40 de min la cuptor ,crema mea e tot "zama". ce sa fac cu ea ca nu se incheaga si pace.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Hannen,cred ca nu ti-a iesit ca ai facut-o la microunde....posibil,nu stiu sigur
Stiu ca se mai intareste dupa racire
Hai ca te asteptam sa ne zici cum a fost pana la urma,cred ca e si mancata deja


Am executat si eu reteta azi,ca am dat de dimineata peste ea si am facut numai jumate de portie....am facut-o intr-un vas Jena,nu ma asteptam sa-mi iasa

Cand eram mai mica si-mi facea mama ,parca era mai buna



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Alayna,am facut-o pina la urma.dupa mai mult de doua ore in cuptor a iesit!!!
Am dat-o la frigider rasturnata doar vreo 5 ore jumate,n-am rezistat mai mult!A iesit buna la gust,numai ca piscotul deasupra era fff subtire,in unele locuri inexistent iar pe la colturi era tare . Crema a fost buna, prea dulce pt. gustul meu dar am dat gata vreo doua portii.Mereu imi iese asa dulce desi pun zahar mai putin.A iesit si mult sirop.
Cred ca microundele nu`s de facut prajituri!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Yuuhuuu,ce ma bucur ca ti-a iesit,inseamna ca data viitoare va fi ca din mana unei profesioniste

Aaaa,am uitat sa intreb,cand am scos crema din cuptor,era inaltaaaaa fratee si fremoasaaaaa,iar dupa cateva minutedupa ce am lasat-o pe balcon la racit s-a pleostit,de nu -mi venea sa cred ,oare de ce?



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Na ca si Anto e cu faina in fapt!!
Alayna, in general crema se mai indeasa, dar e bine asa, ca e mai compacta!

Gen, mami de Robert 2.11.2001 si Lexi 14.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by mamica gen

Na ca si Anto e cu faina in fapt!!

Inainte nu foloseam faina si se cam "dezmembra", de cand m-a invatat mama smecheria cu faina nu am mai patit-o!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput