crema de zahar ars

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Fetelor, voi ati incercat sa puneti crema de zahar la cuptor, ca si tava de prajituri?
Eu am facut de mai multe ori asa si a iesit nemaipomenit de buna.La foc mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Eu o fac la cuptor asa, fara bain-marie.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Nu-mi zice si mie nimeni cum faceti in detaliu pregatirea ei ?
Pleaseeee....

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Iata reteta mea:
8 oua batute bine, bine (chiar si impreuna...cu ani in urma le separam, insa mai nou le bat impreuna si nu e nicio diferenta)
1 litru lapte caldutz + 2 pachetele zahar vanila + 5 linguri de zahar


3-4 linguri de zahar caramelizezi intr-o cratita si ungi peretii acesteia prin rotirea ei.
Lasi 5' si apoi adaugi amestecul dintre oua si lapte.
Bagi la cuptor 45-50'.

Merge rapid....in 10' e la cuptor.
Succes.
Astept comentarii dupa ce o faci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Eu caramelizez zahar din abundenta,cam 400 de grame,sau si mai bine,il fac din ochi,pentru ca imi place sa aiba sirop mult.
Nu pun 8,pun 6 oua la un litru de lapte si 200 de gr. de zahar,plus zaharul vanilat.
Iese o nebunie,nu se sfarama,are sirop mult si e delicioasa.
O bag in cuptor ca pe orice alta prajitura,direct pe gratarul cuptorului,nu ma mai complic cu Bain-Marie.....
Cand am pofta,inainte de a o baga in cuptor,rad o ciocolata cu lapte deasupra compzitiei....

Chestia cu blatul de tort suna fain de tot.Mai trebuie insiropat? Sau se insiropeaza de la siropul ei? De care blat? Ca eu de regula pentru torturi iau din acelas facut la fabrica de paine,crescut ca un cozonac,dar bun,ca cele la tipla se fac pilaf.....










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by brendamitran


Chestia cu blatul de tort suna fain de tot.Mai trebuie insiropat? Sau se insiropeaza de la siropul ei? De care blat? Ca eu de regula pentru torturi iau din acelas facut la fabrica de paine,crescut ca un cozonac,dar bun,ca cele la tipla se fac pilaf.....




brenda, aici e reteta de tort de crema de zahar ars

Intr-un vas se caramelizeaza 4-6 linguri de zahar si se imbraca peretii acestuia.

Crema:
1 litru lapte
8 oua
4-6 linguri zahar
Se amesteca, cel mai bine cu un mixer, pana se omogenizeaza.Se rastoarna in oala.

Se face un piscot din 5 oua:
- cele 5 galbenusuri se freaca cu 5 linguri de zahar,pana se obtine o spuma consistenta
- se adauga 5 sau chiar 6 linguri de faina, si un pliculet de praf de copt,se amesteca sa nu ramana cocoloase
- se adauga albusurile batute spuma.
Acest piscot se toarna peste lapte. Piscotul nu se va amesteca cu laptele, fiind mai usor decat acesta, va pluti.
Se intoduce in cuptorul fierbinte, se coace 45-60 min.
Se lasa sa se raceasca, dupa care se acopera vasul cu o farfurie plata, si, cu o miscare rapida si sigura, se rastoarna tortul. Vasul nu se ridica de pe farfurie, el trebuie sa ramana asa minim 12 ore, cel mai bine la rece. Crema de lapte cu ou va lasa un sirop, care va insiropa piscotul. Dupa cc 12 ore (peste noapte) se ridica vasul, si se orneaza cu frisca.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu fac aceasta crema in felul urmator:
Bat bine albusurile de la 6 oua, adaug 14 linguri de zahar, 2 plicuri vanilie (pentru o aroma mai pregnanta de vanilie recomand cu tot dragul esenta de vanilie-bourbon de la Dr. Oetker), galbenusele si 1 litru de lapte usor incalzit. Caramelizez intre 6 si 8 linguri de zahar (cum spuneau fetele, cu cat mai mult zahar caramelizat, cu atat mai mult sos iese si va spun ca nu afecteaza cu nimic cantitatea de sos calitatea cremei) si crema o fac la bain-marie in cuptor, fie in tava, fie in cratita. Ca sa nu fie sfaramicioasa nu trebuie lasata prea mult la cuptor, insa n-am masurat niciodata exact timpul. Din fericire, o poti controla de cate ori vrei, ca nu se lasa . Este gata cand este inchegata si in mijloc. Am facut si tort (pus blat si rasturnat, apoi imbracat totul cu frisca) si iese delicios, blatul se insiropeaza cu siropul de caramel rezultat.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Mai fetelor, dar eu sunt singura care pun esenta rom si migdale?? Ca citesc vanilie peste tot... Dar eu nu concep crema fara esentele cu pricina...
Tomalavinia, si eu din comoditate o mai bag la cuptor fara bain marie (mai ales cand fac cantitate mare, si nu o pun in oala sa fie diametrul mic si f inalta, ci in tava dreptunghiulara (nu de placinta, de lasagna), ca sa o tai fain... ei...si atunci ar trebui s-o asez la bain marie in tava aragazului, ca-n altceva n-ar incapea..Si de cand mi-a picat tava cu tot cu bain marie, in cuptor, si vreo 3 l de lapte i-am stors din covor si de prin toata bucataria, nu-mi mai trebuie.
Dar bine spus foc mic...Cine se grabeste, o face pe riscul lui. Crema de zahar ars se face catinel-catinel, altfel exista probabilitatea sa dea in clocot, si mananci 2 in 1: crema in sos si sos in crema...

Si e gata, nu neaparat cand e rumena, daca o ia prea repede, se rumeneste rapid, fara sa fie gata. Ci cand prin apasare nu musteste...

Tortul m-a dat gata. La ziua baiatului il fac sigur (dupa ce incerc in prealabil..nu mai vreau surprize..neplacute)

Ma declar fan al cremei de zahar ars de 12 ani de zile...

Gen, mami de Robert Alexandru 2.11.2001 si Alexia Roberta 14.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Brenda, blatul poate sa fie si din cel cumparat si facut, dar sa fie din cel de velpitar, nu din alea la cutie cum sunt si ptr tarte. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun. Se pune deasupra cremei dar trebuie sa fie de acelasi diametru cu cratita in care se face crema ca altfel curge zeama pe langa. Blatul se inteapa cu furculita ca sa intre mai bine zeama.
Eu odata am facut in felul urmator: am facut un blat mai mare pe care l-am taiat in doua, am facut doua creme de zahar ars adica pe jumatate compozitia si practic am facut 2 torturi pe care le-am pus unul peste celalat si mi-a iesit blat, crema blat crema si am ornat cu frisca. Daca blatul este prea mare si crema nu are zeama indeajuns nu se insiropeaza bine. Eu crema o las in cuptor numai pana se maroneste deasupra ca sa ramana mai zemoasa.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Si eu ma declar fan "crema de zahar ars"!...reteta mea este asa:1litru lapte, 10oua, 2 cani(250gr) zahar si esente (dupa gust).
1 cana de zahar se pune in cratita sa se caramelizeze, se tapeteaza cratita si se lasa sa se raceasca.
Ouale se amesteca cu zaharul (1 cana)+ 1 lingura de faina (ca sa se lege),mirodeniile dorite si laptele.
Se pune apoi totul peste zaharul caramelizat si racorit si se da la cuptor la foc mic pt. 40-50 min.
Daca am chef te tort...dupa 20min. de stat la cuptor mai torn deasupra o compozitie de pandispan, adica:6 oua, 6 linguri zahar si 6 linguri faina(zaharul+galbenusurile se freaca spuma se adauga faina in ploaie si apoi albusurile batute bine).

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput