crema de zahar ars

crema de zahar ars | Autor: eva-maria

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor.

imi place mult crema de zahar ars, dar nu prea imi reuseste. este buna la gust, dar lasa multa zeama si este sfaramicioasa. as vrea sa stiu cum sa o fac sa fie mai tare si sa aiba mai putina zeama care la mine iese si cam amaruie. va multumesc.

Eva o gravidutza in

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

S-ar putea sa-ti iasa amaruie daca arzi prea tare zaharul in cratita. Trebuie sa fie doar un pic ars, cat sa se topeasca.
Iar in privinta consistentei: crema ca sa iasa densa si faina trebuie neaparat sa pui cratita intr-un vas mai mare cu apa, iar din cand in cand sa completezi cu apa rece. Sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

8 oua la litrul de lapte(fiert si racit). Zahar, esenta si altele(stafide, alune sau nuci) dupa gust.
Zaharul(cu care tapetezi oala) trebuie caramelizat. Daca il lasi un pic mai mult se "arde" si de acolo gustul amarui.
Pun oala pe etajul de sus, la cuptor si se face in voie. Obtin o crema tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Poate o lasi prea mult in cuptor si de aceea este amaruie si sfaramicioasa (mai ales). Nu trebuie sa se inchida la culoare prea tare crusta de deasupra. Daca ii pui si un blat de tort deasupra dupa ce i facut-o si s-a racit si intorci cratita invers iese un tort de toata minunatia. Ornat cu frisca te lingi pe degete nu alta.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aprilie1976 spune:

Iese amaruie daca arzi prea mult zaharul; trebuie sa fie bej la culoare. Ca sa nu iasa sfaramicioasa trebuie sa pui laptele treptat si sa amesteci bine, si sa o pui in cuptor la "bain marie" (nu stiu daca am scris bine). Cratita in care faci crema o pui intr-o cratita mai mare cu apa in cuptor si treptat mai adaugi apa rece; apa din cratita nu trebuie sa fiarba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

fetelor, am tinut cont de sfaturile voastre si mi-a iesit o crema f.f. buna, mai pufoasa si mai buna la gust. o sa mai fac in curand. multumesc mult.

Eva o gravidutza in al

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Si faina. In compozitie. Sa nu faca gaurele...

Gen,mami de Robert 2.11.2001 si Lexi 14.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by mamica gen

Si faina. In compozitie. Sa nu faca gaurele...

Gen,mami de Robert 2.11.2001 si Lexi 14.08.2006



Adica tu pui faina in crema de z ars?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Adi, la 10 oua, 4 lingurite cu faina. Se amesteca faina cu o mica ...cantitate din sosul de oua si zahar, apoi se toarna in compozitie, amestecand. Crema iese mult mai fina.

Eu cu bain marie-ul fac cam asa: fie pun oala la bain marie pe aragaz, 30 min, dupa care scot din bain marie si pun la etajul superior al cuptorului (dupa reteta soacrei mele), cu foc mediu, nu tare, sau pun direct in bain marie la cuptor (dupa carte de bucate). Focul in nici un caz prea tare, ca se maroneste imediat deasupra, inainte de vreme, plus ca incepe sa clocoteasca si nu se omogenizeaza cum trebuie.
Eva, amareala e 99% de la caramel, nu de la cuptor.
Ca sa nu iasa sos mult(zeama multa, desi mie asta imi place), arzi mai putin zahar.Cu cat caramelul e mai mult, cu atat e mai siropoasa.

Gen, mami de Robert 2.11.2001 si Lexi 14.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

E pt prima data cand aud de faina in crema de zahar ars.....oare cum o fi? ne trimiti o portie sa gustam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Deci voi ziceti ca la 10 oua 4 lingurite de faina ? Dar cat zahar ?
Si mai exact cum procedati sa pregatiti crema ? eu am vrut intotdeaua sa fac (mama imi facea acasa) dar mi-e teama sa nu iasa "cu bule".
Invatati-ma si pe mine. Saru-mana !

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput