retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Hai ca am mancarici la degete, va mai dau una nelipsita.
Sunt un fel de clatite care seamana mult cu ale noastre, baghrir:
-un bol de gris
-1/2 bol de faina
-o lingurita mica de sare
-un plic de praf de copt
-2 boluri apa calduta
-drojdie aprox. 2 lingurite
- olingurita de zahar.
Amestecati grisul cu faina, cu praful de copt, zaharul, drojdia inmuiata in putina apa calduta, puneti-le in mixer, adaugati apa si mixati bine, de preferinta in mixerul acela cu cana (iar nu-mi vine denumirea). Lasati sa se odihneasca aprox o ora, sau numai jumate de ora, apoi s eprocedeaza ca la clatitele noastra, doar ca tigaia trebuie sa fie in foarte buna stare, si se prajesc doar pe o parte.
Vor deveni cam ca fagurele de albine, gaurite, asta e semn ca sunt reusite.
Pofta buna.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Kossir,penultima reteta de dulce seamana cu "egipteanul" ataif!Acestea fiind un fel de "pan cakes",varianta egipteana ,ofcourse.
Foaia se cumpara(dar eu am dibuit o reteta) se umplu cu diferite compozitii(stafide,nuci..) se prajesc in baie de ulei si apoi se arunca intr-un sirop preparat in casa din apa si zahar(fiert si groooos exact ca mierea). foaia facuta in casa se prajeste doar pe o parte dar e ff dificil pt. ca trebuie sa iasa de un rotund perfect si intr-o tigaie normala e durere Am inteles ca cei care le fac (sau care fac foile si le vind) au tavi cu aceste forme.
Apoi mai facea soacra-mea un fel de dulce(nu stiu numele si nici omul din dotare nu si-l aminteste).Tot cu foaie cumparata ,subtire ,ca aia de placinta a noastra.Se ruleaza cu diferite compozitii(nuca de cocos,alune,nuci,stafide...) se aseaza in tavi,se taie rulouri ,deasupra se unge cu faimosul sirop si se azvirle in cuptor pina se rumenesc frumos.
Mai facea si basboussa si konafa dar daca la basboussa mai am idee cum se face,konaffa chiar nu-mi imaginez cum ar gasi cineva "firisoarele" alea subtiri pe acasa sau prin alte tari(de ex. japonia)
Pfua ce complicat mic dejun Noi o scoatem repede la capat cu faimosul foul.Brava aluia de inventa retzeta.

Multumim de retete!!aaa si hamas ce e?Banuiesc ca hummus?Nu de alta da`mi statu inima cind am citit de "hamas" la orele 4:00 a.m.
Post usor maine(e a 5-a zi fetele)

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Hannen, ai dreptate, seamana destul de mult ceea ce ai scris tu cu breiuati marocane, ami ales ca si aici e foarte scumpa mierea si majoritatea fac acel sirop de care ziceai tu. Dar avand in vedere diferenta foarte mare de limba, pronuntie si faptul ca eu nu stiu araba, egipteana deloc, marocana vorbesc destul de mult, am invatat, nu-mi dau seama deloc despre ce vorbesti tu.
Hamas, este de fapt himis,(i din a, intelegi,ca nu am tastatura corespunzatoare) nu stiu cum sa scriu, si e posibil sa fie hummus de care vorbesti tu, exista si la noi, doar ca nu-mi pot aminti cum se numeste; gataaaaaaaaaaa, este nautul nostru.
Si da, se fac multe alte prajituri cu foaia aceea, inclusiv bastella, faimoasa aici in Maroc si care este o placinta cu pui cu sosul lui, migdale, zahar, scortisoara, si se face inclusiv la nunti. Acum acea palcinta se mai face si cu fructe de mare.
Apoi se fac astea mici si cu orez, cu zahar, scortisoara si nu mais tiu ce. Foarte multe prajiturele cu diferite umpluturi asa cum spui tu.
Foull aici nu prea se mananca, este, se face, dar mai rar. Mie imi place piure cu ulei de masline si usturoi, faceti reteta asta?
As incerca si eu retete de-ale tale, dar nu recunosc nici un ingredient, poate cand se intoarce soata de pe meleaguri strainesti sa-mi ami spuna cate ceva. Sau o sa intreb surorile, neamul?
Tu tii postul? Aici e a patra zi de post, ca au inceput cu o zi intarziere. Asa a zis luna.
Va pup, o zi buna.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

kossir,a facut soacra-mea o data un pure de cartofi cu linte rosie si nu mai stiu ce a bagat in el,usturoi sigur ,si da parca si ulei.A iesit mortal!
De fapt gateste intr-un mare fel,maninci pina nu te mai ridici de la masa!!!
Da,de naut e vorba !
Si pe mine ma dispera denumirile ingredientelor!Citeodata il intreb pe al meu si se uita la mine de zici ca-i picat din luna,nu intelege despre ce vorbesc si pace!
Cel mai tare a fost faza cu cimbru!Am vrut sa le fac mititei (de fapt am facut) si am folosit ff multa carne.eu aveam de acasa cimbru dar nu era de ajuns.am cautat pe net si am aflat ca-i zice "zaatar".Da` de unde ca toate`s zaatar,si cimbru si thime si alte alea.S-a dus omul in oras la toate magazinele de spice-uri cu punguta din dotare(de cimbru romanesc) si-a mirosit de-a buruieni de-a venit acasa ametit!Ziceai ca a tras nush ce "prafuri".Mi-a adus citeva feluri de zaatar,dar nu a fost ce vroiam eu.
Am inteles ca in Liban creste cimbrul ala care-l stim noi de acasa!
Mie imi place mult salata aia de vinete "baba ghanub" parca asa-i zice,nu-s sigura de ultimul cuvint!
Hummus nu prea facea soacra-mea dar stiu ca se maninca.
Da,eu tin postul!Noi am inceput pe 13 odata cu Saudi Arabia!


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Greu sa dai jos din kile cu retetele voastre! Eu numa cetesc si trec mai departe, ca daca m-apuc sa fac tre sa schimb usa sa am loc

Ortansa, daca esti prin zona, sau care stiti, cum se face mograbie? Am niste mograbie uscata si nu mai gasesc reteta data de Amoodia, parca...Daca stiti

Azi am gatit deasemenea semplu- spirale(in loc de spaghete) cu carne de vita tocata si sos de rosii..Am mai trecut de o zi cu haleala..Miine le fac mujaddara. Daca vreti, va pui miine reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu pentru diseara fac asa:
acum am in cuptor Basbousah(am sa-i pun cateva alune deasupra in loc de fistic)
am scos carnitza pentru Kafta si pe langa ea vreau sa fac Shakshouka
sper sa-mi iasa bunute si gustoase...nu va pot spune cu miroase acum la mine in casa de la prajiturica
deja ma incurc in retete daca trecem la un alt capitol propun sa facem o listuta la inceput cu retele ca sa stim unde sa le cautam ce ziceti?...sper sa nu ma ca ma "implic" in sub si fara sa dau nici o reteta...dar promit sa mananc tot
va pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

eu pentru diseara fac asa:
acum am in cuptor Basbousah(am sa-i pun cateva alune deasupra in loc de fistic)
am scos carnitza pentru Kafta si pe langa ea vreau sa fac Shakshouka
sper sa-mi iasa bunute si gustoase...nu va pot spune cu miroase acum la mine in casa de la prajiturica
deja ma incurc in retete daca trecem la un alt capitol propun sa facem o listuta la inceput cu retele ca sa stim unde sa le cautam ce ziceti?...sper sa nu ma ca ma "implic" in sub si fara sa dau nici o reteta...dar promit sa mananc tot
va pe toate

monica



Puahh, bomba calorica, nu alta.. Eu as sfatui gravidutzele sa nu bage frun oki pe-aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Moughrabie(un fel de couscous)
pentru 10 pers.
asa cum fac eu
-un pui sau 5-6 pulpe de pui
-8 pahare apa
-1 pahar de naut boabe (hamus hab) fiert
-1/2 pahar ghee (ulei,unt) ghee=samneh
-cate 2 lingurite de paprika,caraway,scortisoara,sare(sau dupa gust)
-10-12 cepe mici
-1 kg moughrabyia


Se fierbe puiul in apa.Dupa ce-i iei spuma se adauga cepelec uratate,dar intregi,nautul si cate o lingurita din piperuri.

Moughrabya se pune intr-o sita metalica deasupra oalei in care fierbe
puiul si se lasa sa fie cuprinse toate boabele de aburi(aprox. 5-10 min)(chestia asta se poate sari,mie mi-a iesit si fara abureala respectiva).

In alta cratita se caleste apoi moughrabyia in ghee(unt/ulei).Dupa ce puiul e fiert se scoate si se raceste,apoi se dezoseaza.Supa de la pui se
toarna peste moughrabyie si se fierbe.Restul cred ca stii:cand bobitele sunt fierte,se adauga bucatelele de pui dezosat,ceapa fiarta(poti s-o si calesti putin),restul de piperuri ramase,nautul.


eu am facut saptamana trecuta,pacat ca n-am tras-o in poza.:-)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo, poate daca faci reteta data de ortansa pui tu poza sa vad si eu cum arata pliiiizzz
voi macar vorbiti "aceeasi limba " macar cand e vorba de ingrediente dar la mine cand e o denumire mai ciudatzica...nici nu stiu cum arata de-aia mi-ar prinde bine pozele
e gata Basbousah-ul meu, a iesit cam mititel(in inaltime, nu are chiar 2 cm) oricum am facut jumatate din compozitie a sa vad cum iese prima data...si nu am stiut fix in ce tava sa-l coc...inca nu l-am taiat fiindca nu s-a racit...dar abia astept sa le fac si pe celelalte doua si pe-asta-l servim la desert
iata-l
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5111192297874258706

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa, am vazut printre pozele din albumul tau cumva si "clatitele" baghrir... de care zice kossir?
daca da pliz spune-mi si mie in poza de dupa cea cu clatitele(coapte fatza-verso) sunt tot ele umplute cu ceva?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput