retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

aham,alea-s.sofran=turmeric sau curcuma.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Luna, multam de sfaturi...
fetelor scuzati ca nu vb la subiect...dar o prinsei pe Luna sa sti ca ref operatiunea boaba de orez eu am mai tinut o data cura aia...nu pentru slabit ci pentru celalat efect al ei(care ti l-am spus eu atunci...si am scapat total de dulcolax) ...in pauza de orez inghit 2-3 lingurite de tarate dim pe stomacul gol si totul e ok...pana cand mi se obisnuieste org apoi iar schimb si tot asa...
am inteles deci pot renunta la fistic...
ortansa, ti-am vizionat albumul, super arata preparatele si am vazut si cum arata o serie din retele date aici
mie deja nu-mi mai ajunge timpul pentru cate retete as vrea sa fac ...
eu am semolina flour...sac! asa ca abia astept sa fac reteta de praji...
mai da prajiturele din alea cu miere si nuca, oare cum se fac?...stiti voi la ce ma refer...hannen intreab-o tu pe socra ta...ca sigur stie...
hai ca am innebunit de tot...e clar...sotul zice ca incet, incet o iau pe miriste(cand ma vede cum caut retete, fac poze, etc)...da' am noroc ca-i place mult si lui sa pape si ne potrivim mult la gusturi asa ca si el imi "alimenteaza" nebunia
pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Ortansa, multumesc si eu pentru reteta ,am vazut si poza,intr-adevar seamana mult cu basbousah.E foarte simplu de preparat - am salvat-o si urmeaza sa o incerc


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna fetelor.
Vad ca va intereseaza retete arabesti. Eu traiesc in MAroc de 4 ani, am trait doi ani cu familia sotului meu si cum imi palce bucataria, sunt gurmanda, am invatat sa pregatesc mare parte din retetele lor.
In RAmadan se pregateste o supa intr-adevar, este traditionala de RAmadan, se numeste harera. Apoi se fac tot felul de chestii dulci: shbekia, zmeta, breiuatzi, toate se pregatesc inainte de ramadan, pentru toata luna. Sunt prajiturele cu susan, migdale, miere, foarte dulci si consistente. In fiecare zi se mai fac clatitele specifice Marocului, simple sau umplute cu chiftea, sau divrese umpluturi dupa gust, niste clatite care se numesc bagharir, painici, turtite umplute cu sos, sau cu salam, cascaval, ton, date pe razatoare, brochete, cafea cu lapte, ceaiul nelipsit si alte chestii care nu-mi vin acum in minte.
Ceea ce v-am spus eu este specific Marocului, daca vreti retete, va dau cu placere, desi prajiturelele acelea cu migdale si toate cele nu le-am facut eu mi le face cineva din familie tot timpul. Dar stiu retete, desi nu sunt asa usor de facut, eu pregatesc mereu.
Va pup si va stau la dispozitie cu diverse retete daca va intereseaza. Plus ca invat si eu diverse chestii de la voi. Acum merg sa citesc tot din urma.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

kossir,ai dreptate ,fiecare zona are ceva specific!Chiar daca fac aceleasi feluri denumirile difera de la zona la zona.
Dulciurile,da ,asa e se fac inainte.In egypt se fac fff multe feluri ,cele mai multe arata ca piscoturile,umplute cu pasta de curmale,miere,susan sau simple.Si da,sunt ff. dulci.
Hai scrie vreo reteta.
Eu am o prietena japoneza al carei sot e din Maroc .Inainte de ramadan mi-a zis ca pregateste niste "placintele" cu carne pe care le congeleaza.N-am avut timp sa o intreb cum le face.Ea vroia sa-i zic eu alte retzete dar sincer eu nu stiu nimic care sa fie congelat ,numai bun de scos pe masa dupa o zi de post.
Hai scrie tu daca stii,poate ma inspir.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


kossir, te asteptam cu retete - denumirile pe care le-ai insiruit sunt necunoscute pentru mine,asa cum spunea si hannen denumirile mancarurilor difera de la zona la zona


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

astept si eu noi retete cu nerabdare...mai ales daca ai si ceva poze ca sa ne faca si mai mult cu ochiul ar fii super


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

[b]Ortansa[b] ai avut dreptate .Azi am gustat din summac...este acrisor...mii de scuze ca m-am contrazis.
Apropo cum se numesc"bobitele alea care se pun in Tabouleh??Sa le dam la fete reteta completa!

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Salutare si azi.
Va pun ceva retete, dar poze nu am si mi s-a stricat si scula, deci pentru moment nu am posibilitate sa pun poze.
Placintelele de care vorbesti Hannen se pot face cu carne, cu creveti, fructe de mare in general, sau cu migdale, un si miere.
Foaia de placinta se cumpara, se numeste foaie de bastella, este foarte subtire, se coace ca si painea libaneza pe o placa de tuci, cred, iar coca nus tiu cum se face. Aici o cumparam.
Umplutura se face dupa gust: carne tocata, patrunjel tocat fin, ceapa data pe razatoare, kasbor este aici, in Romania nu este, dar nu e nici o pierdere, sare, piper, putin chimen, ei pun chair si boia, unii, altii nu. Se amesteca bine, se taie foaia in fashii de 4cm, aproximativ, se pune putina carne si se impacheteaza in asa fel incat sa iasa triunghi. Se lipeste cu putin galbenus de ou la final.
Se prajesc in mult ulei, se scot pe o hartie absorbanta, iar dupa ce se racesc se pot pune linistit la congelator.
In cazul in care se doreste a fi cu fructe de mare, se pune calamar, sau creveti.
Acestia se curata, se fierb, se dau cateva clocote.
Separat se pune in apa fiarta fidea chinezeasca, este foarte subtire si alba la culoare, deci se opareste bine, se taie cu cutitul si se amesteca cu crevetii, cu patrunjel, kasbor, lamaie mai multa, sare, piper, boia de ardei dulce sau iute dupa gust. Apoi se umplu placintele, si se prajesc.

Pentru cele dulci, iata reteta:
250g migdale, 100g zahar tos, 50g unt, guma arabica praf, un vf de cutit, esenta de portocale, de fapt este apa de portocale, foi de pastilla (ca cele de dinainte), ulei pentru prajit, miere- 500gr, sau nu chiar atat. Se mai pune o aroma numita cannelle, nus tiu ce este in romana.
Mod de preparare: se fierb( de fapt s eoparesc bine) migdalele, se curata decoaja, se usuca cu un prosop curat si se macina cu mixerul impreuna cu putin zahar pudra.
La acestea se adauga untul topit dar nu fierbinte cannelle, guma arabica, apa de flori de portocala si se amesteca foarte bine.
Dupa asta se impacheteaza la fel ca cele cu carne, se lipeste foaia cu galbenus de ou, se prajesc, dupa care, fierbinti se pun in mierea incalzita in prealabil. Dupa ce le-am scos le decoram cu migdale maruntite.
POfta buna.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Cannelle este scortisoara
Va mai pot da reteta de supa care nu lipseste de pe masa de mic dejun din ramadan, niciunui marocan.
Nu pot sa va dau cantitati exacte, pentru ca eu am vazut in bucatarie cum se face, deci va spun gospodareste, nu teorie:
Este nevoie de o ceapa mai mare, patrunjel, kasbor, telina frunze, toate tocate marunt (ceapa data pe razatoare), bucati de carne de vita, de oaie, sau de pui, ce ai prin frigider, se pune hamas ( de 10 minute imi storc creierul sa va spun termenul in romana, nu pot acum,neuronul bata-l vina, cand imi aduc aminte va scriu), asta este si la noi, sare, piper, cumin ( sau sofran, sau cuncuma cum spuneti voi), schijbir si putina scortisoara. Se lasa putin la calit, apoi se pune multa apa si se lasa la fiert in oala sub presiune pana se fierb ingreientele. Se adauga doua rosii, se fierb putin acolo in supa, apoi se scot si se dau prin masina, fara coaja. Se pun in supa din nou, se adauga putina fidea sis e lasa din nou la fiert.
Separat se pun cam 3, 4 linguri de faina, depinde de cantitate, daca e putina supa se pun doar 3, se amesteca cu apa, se baga putin la mixer, se adauga 2, 3 lingurite de pasta de rosii si se pune in supa data la o parte de pe foc, amestecand incontinuu. Se lasa la fiert pana fierbe faina, aprox 20 de minute, amestecand foarte des, si gata.
Pofta buna.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput