retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by hannen

Platouri cu tot felul de prajituri,torturi,fructe cu lazile.




Imi suna familiar!

rhonnea,o sa incerc salata postata de tine in zilele urmatoare.
Am mancat-o des pe la restaurante dar acasa nu m-am incumetat sa o fac cu toate ca nu e complicata deloc.

Ramadan Mubarak!





Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

rhoneea, pare super reteta de salata data de tine, abia astept sa cumpar menta si sa o prepar
dar mai trebuie sa stiu si cum se face painea aceea de care zici... pliiiz ai o reteta si de paine?
este cumva ca o paine normala numai ca nu asa crescuta, adica vreo 3 cm maxim asa...ca parca am mancat ceva de genul asta...de-aia te intreb...dar oricum nu stiu reteta
mai fetelor dar puii aceia rotisati sau pulpele care se gasesc gata facute... si care nu ies acasa tot la fel...oare care e secretul lor?


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Monica nu cred ca ai cum sa faci painea lor...Lipia (painea lor adica) se face pe un suport negru care dedesubt are gaz.Se face mai intai aluatul in maini si apoi se continua pe o pernitza speciala pana ajunge la marimea dorita,dupa care se pune pe suport si in juma de minut e gata.Lipia are doua foi...una mai prajita si cealalta mai cruda.Tocmai de aceea e unica.Oricum se face numai din apa,sare si faina fara drojdie...Mie mama mi-a spus ca se gaseste in mall(dar eu sunt din Galati)...


Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

rhoneea, pare super reteta de salata data de tine, abia astept sa cumpar menta si sa o prepar
dar mai trebuie sa stiu si cum se face painea aceea de care zici... pliiiz ai o reteta si de paine?
este cumva ca o paine normala numai ca nu asa crescuta, adica vreo 3 cm maxim asa...ca parca am mancat ceva de genul asta...de-aia te intreb...dar oricum nu stiu reteta
mai fetelor dar puii aceia rotisati sau pulpele care se gasesc gata facute... si care nu ies acasa tot la fel...oare care e secretul lor?




monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Iti spun eu secretul lor...
Pulpele de pui care se fac la cuptor....seara se tin in ulei cu usturoi...pana a doua zi la preparare.Usturoiu se curata si se toaca dar foarte putin(doar spargi cateii)
Iar puiu la betisoare....am s-o intreb pe soacra-mea care e sosu...

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann33 spune:

ramadan karim !! fie k postul vostru sa fie acceptat !si sper sa va iasa toate bunatatile de care vorbiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Bravo fetelor ... felicitari pt subiect !! sper sa nu va opriti dupa ce se termina ramadanul caci este un subiect interesant pt mine care nu am legatura cu religia mahomedana dar apreciez mult bucataria araba si turceasca (otomana) ...


va urez un post usor !








www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multam...de info...o sa incerc si eu sa fac puiul asa...eu cand il fac la rotisor acasa iese bun dar nu ca aceea pe care i-am mancat adusi de-acolo de o prietena de-a mea
azi as vrea sa fac prajiturica aceea cu gris...cand merg dupa amiaza la magazin sper sa gasesc fistic...insa am sa o fac la jumatate din cantitate...cam ce inaltime ar trebui sa aibe ea? ca sa stiu in ce forma o pun
stiti ce am noroc ca si eu si sotul suntem innebuniti dupa mancarea arabeasca altfel...as manca de una singura si as ajunge si deja sunt
sper sa gasesc si painica libaneza ca sa pot face salata...
numai bine tuturor


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

praful rosu-summac.se poate inlocui cu zeama de lamaie,de fapt asta e rolul lui,de a acri salata.

fatoush

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama ce repede apar informatiile pe-aici...e super


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai ma scrieti si descrieti retete. Eu le pescuiesc deja. Si cu carne de miel daca se poate eu sunt topit dupa carnea de miel sau derivate din carne de miel.
Acum voi prelua partea cu lipia si am sa fac o surpriza fetelor mele. Astept tot felul de combinatii posibile sa am de unde sa aleg. Na! sa vezi ce se vor linge pe boticel. Mai ales Ioana (fiica-mea cea mare) seamana pe tac'su.
PS
Ma tot gandesc de unde mi se trage - spunea mama mea ca bunicul (eu nu l-am cunoscut ca a murit in razboi) sa nu radeti, dar era turc.
Poate de acolo

Deci.... continuati.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput