retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

CrisAli, bine ai venit pe dc si aici la sub
ce coincidenta fetelor si eu am burta de vita pe foc
chiar oare carui popor ii este specifica aceasta mancarica "ciorba de burta"?
ortansa, nu-mi dau seama ce planta este dar am vazut ca poate fi inlocuita cu spanac si de-asta am din bleshug

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,m-ai omoriiiit!Asta e ataiful despre care ziceam io,vad ca tu stii sa faci forma.am sa studiez reteta ta!
Vaz ca eu si cuscra vorbim aceasi limba "kofta,ataif" cu toate ca berbatul zice ca se scrie "kataif" dar ataif e un fel de "poceala".

soacra-mea facea kofta cu sos de rosii!Mortalaaa!(carne tocata cu putin orez,si multe verdeturi ,patrunjel,marar ..si nu stiu ce piperuri).Asta o fac macelarii,duci de acasa ingredientele si ei le toaca la o masina speciala de iese o pasta verde super fina.Se fac "mititei" subtiri care se prajesc in ulei .Separat se face un sos de rosii mortal la gust(cum,nu stiu exact) si se arunca "chiftelele astea lunguiete" in sos.se fierb olecuta si apoi gata de halit.Maninci pina plingi la masa!

Si da,are dreptate Ortansa,mlukhia nu e stevie!

Cuscra eu am slabit 2 kg dar ieri era sa dau coltu`.Am lesinat de doua ori,l-am speriat pe om de moarte!Am avut o zi


ririan,eu fac mlukhia doar supa.In supa de pui sau vita pun mlukhia tocata marunt,marunt .In acelasi timp pun ulei de masline intr-o tigaie de teflon(iese super cu untura de oaie) si pun la prajit usturoi pisat iar desupra usturoiului arunc un praf de coriandru.
Fierb ff putin supa (pt ca daca o lasi mult nu se mai intinde mlukhia) si cind usturoiul e rumenit frumos il pun in supa,sting focul si acopar cu capac imediat,fara sa amestec.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

monica,daca zici de mlukhia din pacate ea nu se poate inlocui cu nimic!Este unica!
Se taie cu un cutit special si se intinde.Este super sa o papi cu orez (reteta am dat-o mai sus) sau cu lipie!!!
Stevie,spanac...no way!Nu-ti iese supa niciodata!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:




edit:am gasit pe net: www.gourmetsleuth.com/equivalents_substitutions.asp?index=M&tid=2468" target="_blank">mloukhie(jew's mellow)
hannen uite-aici m-am uitat(daduse ortansa un link) nu-sh ce planta este dar parca scris ca poate fi inlocuita cu spanac(dar s-ar putea sa nu fi intetes eu klumea fiindca-mi sunt necunoscute plantele astea)

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Salata Tabouleh

Cantitatile se pun in functie de numarul de persoane.

Ingrediente:rosii,menta,patrunjel ceapa(veche),lamaie,sare,summac,putin ulei de masline

Mod de preparare:se taie rosiile si ceapa cubulete foarte foarte mici,patrunjelul si menta se taie marunt.Se adauga putin ulei de masline,lamaie din belsug(trebuie sa fie acra),sare;

!!Nota!! Se mai pun un fel "bobite" care se lasa de cu seara la imnuiat!Nu stiu cum li se spune.Daca stie cineva...

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu in seara asta fac
Shaworma(astept completarile voastre)
fac lipia asa cum v-am zis...desi am gasit o alta varianta de lipie...iata va pun aici reteta
ingrediente: faina, malai, sare, drojdie, apa
se pune drojdia cu putin zahar si apa caldutza la loc cald pentru 5 min, se amesteca faina(in proportie de 80% si malai 20 %), se adauga sare, drojdia dizolvata si se framanta un aluat mai tare. se incince o tigaie de teflon se intinde o foaie subtire si se pune la copt.
peste lipia asta sau cealalta de pe pag 1 se pun:
sos de usturoi
maioneza
ketchup picant sau dulce dupa gust
carne de pui, vita, oaie condimentata taiata fasii subtiri si prajita
castraveti murati taiati felii
ceapa rosie
cartofi prajiti
se infashoara si se papa
diseara va pun poze...daca mai e ceva ce nu stiu pliz sa ma sfatuiti


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ingredientele pentru shaworma asteapta pregatite
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5111665917290267986
asezate pe lipie
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5111666119153730914
lipia impachetata gata de papat
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5111666325312161138

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Monica esti o harnicuta.shawarma ta arata super.la fel si kafta.
si la noi gasim carnea pt kafta gata preparata,dar eu am mai facut prin Romania asa ca stiu si reteta. kataif si la noi se pronunta ataif ,pt. ca in multe regiuni K(qaf) nu se pronunta.pe vremuri in cofetariile romanesti mancam cataiif-prajitura aia cu frisca multa din ce-mi aduc aminte-dar eu cred ca era o specialitate turca,nu era kataiful pe care-l stim noi de aici.

Reteta de ashta pt. kataif:

Ashta preparata in casa


-miezul de la o paine alba fara sare se scoate si se faramiteaza marunt.Se pune intr-un castron si se adauga 1 -2 pahare de lapte mai concentrat (facut din lapte praf) pana cand miezul absoarbe tot laptele.Se adauga o lingura ma'zaher(apa de flori de portocale).rezulta o pasta cu care se umplu kataifurile.se servesc imibate in ater(sirop de zahar).Noi preferam umplutura de nuci sau fistic,dar mai fac si ashta pt copii.

rhoneea-bobitele sunt "burghul"=grau prefiert si pisat(cracked wheat).se gaseste si in Romania.



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,n-am fost atenta ai pus cumva reteta de ataif(adica compozitia?)
Tare as mai incerca o data.Anul trecut m-am chinuit rau de tot sa le fac,sa coc foile asa rotund si sa le lipesc.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,cam slabutza miscarea prin zona
ortansa, multumesc de aprecieri(fetelor sa stiti ca nu pun pozele sa ma laudati ci mai degraba sa-mi ziceti ce am gresit sa nu mai gresesc data viitoare, ok?)...dar cui nu-i place sa primeasca laude mai ales de la niste "profesioniste" in ale bucatariei arabesti hannen, uite ortansa a postat aici(la pag 10) reteta de

Kataif (Baghrir)(are si poze) dar iti dau un copy aici

-1 pahar faina
-1 pahar de apa
-1/2 ling.praf de copt
-1 ling. zeama de lamaie
-1 lingura drojdie dizolvata in putina apa calduta


Se amesteca faina cu apa ,turnata in suvoi,cu aj.mixerului.Se adauga
drojdia si se mai bate putin.Compozitia se lasa la dospit acoperita,langa o sursa de caldura pt. 1 1/2h-2h.
Cand compozitia isi dubleaza volumul se adauga si praful de copt stins cu lamaie.Se amesteca putin si se pune compozitia intr-un ibric.se toarna cate putin(cat sa formeze cercuri de 7-10 cm diam.) in tigaia incinsa,cateva clatite cu distanta de cativa cm intre ele.Se coc la foc f. mic(pe ochiul mediu),pana ce suprafata lor este uscata,fara compozitie lichida.Se scot cu spatula si se pun rasfirate pe o tava,pt. a se raci.Dupa racire se acopera cu nailon sau se pastreaza intr-un taperware bine inchis pana vor fi umplute.

Umpluturi

1.nuca macinata cu zahar(dupa gust) si cateva lingurite de apa de flori de portocal(ma'zaher) sau ,in lipsa,alta aroma-rom,vanilie,lichior.umplutura se pune in mijlocul clatitei,pe fata necoapta.se aduna marginile si se apasa intre degete-marginile se lipesc.

2.branza dulce de vaci.se umplu la fel ca mai sus,lasandu-se marginile putin desfcaute,ai sa se vada umplutura.se servesc servite cu sirop de zahar(ater)

3.branza dulce(haloum)- care are proprietatea de a se topi la coacere,le fel ca mozarella.

4.ashta-crema care poate fi facuta in casa-dau reteta maine

5.umplutura preferata

in seara asta fac una dintre salatele date de voi pe-aici ca prea am exagerat in ultimele zile
voi ce papa buna ati mai facut?




monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput