cand puneti sare la mancare?

cand puneti sare la mancare? | Autor: Tisina

Link direct la acest mesaj

Sa nu radeti de mine! Eu nu am dat niciodata importanta acestui lucru, pana cand am auzit o discutie intre doua doamne care combateau de zor "problema" asta. Una dintre ele sustinea ca sarea ar trebui pusa la inceput, ca sa fiarba bine odata cu legumele pentru a le da gust la toate, cealalta spunea ca dimpotriva, sarea ar trebui pusa la terminarea mancarii ca sa nu faca legumele sa isi piarda proprietatile. Eu trebuie sa recunosc ca pun sarea atunci cand imi aduc aminte. Oi gresi, de aceea va rog sa ma luminati si pe mine: are importanta cand e sarea pusa? Si daca da, cum trebuie procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nici eu nu am acordat atentie pana acum.

La tv. am vazut bucatarii punand sarea la sfarsit in mancare. Rareori am vazut ca puneau sarea la inceput cand fierbeau legumele separat.

Pun sarea la sfarsit sau deloc, uneori(in acest caz isi pune fiecare in propia farfurie cat doreste).
Folosesc sarea la inceput doar cand marinez carnea.
Gustul sarat il iau legumele oricum, fie ca e pusa la inceput, fie la sfarsit.
Vitaminele le pierd oricum prin fierbere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

din ce am vazut pe la tv am inteles ca la ficatei se pune sarea la sfarsit, la fel si la cartofi. la legume nu mai tin minte la care se punea la inceput, la cele congelate sau la cele proaspete???
eu in general pun condimentele la sfrasit.

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu pun intodeauna la sfarsit.. asa m-am obisnuit..

Un bucatar zicea la un program ca sarea se pune la sfarsit pt ca legumele, carnea etc. isi lasa apa cand pui sarea..

Mergi la inceput