Colectia de toamna-iarna 2005 (151)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

astept si io ANDA....sau nu te lasa Nic?

Joy 38+ & piticot( DPN 21.09.2007) & Vlad Andrei (1 decembrie 2005)


AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

voi stiti cumva cum se anunta vremea in perioada urmatoare???
mai vine soare de tricou ?

Joy 38+ & piticot( DPN 21.09.2007) & Vlad Andrei (1 decembrie 2005)


AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

cele 3 gradi de ales sunt:
1. universcult
http://www.gradinitebucuresti.ro/index.php?c=-2&s=2&g=302

2. happyplace
http://www.gradinitebucuresti.ro/index.php?c=-2&s=2&g=257

3. little angels
http://www.gradinitebucuresti.ro/index.php?c=-2&s=2&g=275

* nr. 1 este enormaaaaaa, nr. 2 este mare si nr. 3 e potrivit spre mica.
de fapt si nr. 2 este enorma avand in vedere ca de luni in cladire ramane doar grupa mica, celelalte grupe pleaca in sediul nou pt copii peste 3 ani si juma.
* primele 2 au dormitoare separate fata de salA DE JOACA, CEA DE-A TREIA pune patuturile pliante in aceeasi sala unde se joaca grupa mica (grupa mare are 2 sali, grupa mica dor o sala de joaca +somn)
* niciuna dintre gradinitele vizionate nu avea portita de siguranta la scari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doar una dintre cele respinse,paradoxal, acolo unde era dormitorul in locuinta personala, la etaj, printre pantofii cucoanei:))))
* toate trei aveau curti mici de tot, la prima copiii se scot in parc cu microbuzele, la celelalte 2 minicurticicile erau amenajate cu jucarele de exterior (tobogane etc)
*in prima nu erau copii ca nu era in functiune, in a 2-a plangeau n2 copii maricei dupa mama si in a treia nu plangea niciunul!

acum sa individualizam mai bine:
nr.1 parti proaste: era goala si cu mesteri in ea, se da drumul peste o saptamana si jumatate, e noua, deci nu am putut vedea educatoarele in action. a 2-a chestie oribila este ca nu au gratii la ferestre si ferestrele sunt la nivell pulpei, adik sunt si joase. Nici celelalte nu aveau gratii (!!!), dar nu erau joase ferestrele. Am intrebat-o pe tipa cum vede problema, a zis ca vor avea nste policioare in dreptul ferestrelor, nu se intind copiii...ete na! n-au vazut-o pe sarah, cred. dar nici nu trebuie sa fi sarah sa poti sari de la geamul ala. grupa lui nichita sta la parter, dar copiii o pot lua oricand pe scari...plus ca si parterul era inalt...a treia parte proasta era ca este fte intunecoasa.
parti bune: toate celelalte. adik io cred ca-si va mari pretul in timp, avea cel mai mic pret dintre astea, de 7 mil. si sigur e de mai mult, cel putin comparand cu celelalte vazute. vila este foooooarte mare, au multe grupuri sanitare, multe jucarii, multe mese si scaunele, bucatar si nutritionist (celelalte nu au nutritionist), plimbarea pana in parc se face cu microbus, era cel mai frumos decorata la pereti si tablouase si picturi, adik nu era facuta cu economie. tipa care mi-a prezentat gradi (care nu era nici patronul nici directorul gradinitei) era cea mai documentata dintre femeile cu care am vb azi. referitor la copii, evident. nu este asistenta medicala zilnica, este pediatru la 2 saptamani cu consult general.
2 educatoare la grupa mica, dar nu stiu cati copii erau inscrisi deja, mi-a individualizat vreo 3 cert, in povestiri, dar nu stiu totalul de de-astia mici, din grupa lui nichita. fiecare copil avea dulapul lui de haine, ca la scoala. tipa mi-a zis ca au nutritionist ca are patronul (barbat) o "problema" cu mancarea la copii si copii nu vor manca nimik prajit, de exemplu.

nr. 2
parti proaste: toata gradi , inclusiv curtea, era intunecoasa, in curticica de joaca erau fte putine jucarii si era curent rau. educatoarele pareau plictisite. adik erau! patroana nu mi-a cerut decat un certificat de la medic ca sa-l inscriu, nu exudat, nu coproparazitologic. a zis ca asa vor parintii, sa fie copiii consultati de propri medici, nu era nici asistenta nici medic. si cand am intrebat cum e cu copiii care vin dimineata muciosi a parut extrem de relaxata la capitolul asta. si io nu sunt!
baile aratau urat. toti copiii se asezau pe acelasi colac de wc, adik ce tricomonas are un tatic, ia si mamica colegului de gradi...doar 2 copii aveau olite de acasa. nu inseamna ca n-aveau, dar n-am vazut dulap de haine, nu mi-a fost aratat.
parti bune: patroana raspundea sincer la tot. mi-a declarat ca nu au blender ca restul copiilor au dinti, dar va cumpara special pt nic, chiar din prima zi. la astia am nimenrit la ora mesei, la 12:30 si treaba era sub control, nu misca unu' de pe scaunele. mi-a zis ca exclus porc, mazae si varza. mancarea e de la catering si fetita patroanei de la catering e la afterschool la ei, deci macar ultima gustare am certitudinea ca e sanatoasa:) in farfurii copiii aveau vita si piure, vita faramitata la fiecare, mirosea si arata bine. la grupa mica vor ramane in acest sediu (v-am zis ca restul se muta in altul) 3 educatoare-ingrijitoare la cam 6-8 copiii. o ora-2 pe zi vine o profesoara de engleza care numara cu ei, ii mai invata culorile etc, la nivelul lor. mai au teatru de papusi si mai au gimnastica o data la 2 saptamani parca

nr.3
parti proaste: bucatareasa colorata, daca ma intelegeti...o singura educatoare la grupa mica (mai era inca o educatoare la grupa mare - aveau deci doar 2 grupe), e adevarat ca deocamdata erau doar 3 copilASI la gr mica. azi aveau mazare in meniu. spatiu mic in general. mi-a zis patroana ca va avea total de 20 de copii anul asta deci sa zicem 10 si 10. educatoare la 10 copii e cam putin. era si patroana acolo si stia tot-tot, dar nu stiu daca sta mereu, adik ea suplimenteaza toata ziua. m-au mintit ca au blender si nu aveau.
parti bune: bai curate, existau 10000 de olite insirate, fiecare cu nume pe ea, precum castronasele la catei:)))) aia mai mari aveau reductoare cu eticheta cu numele. singura educatoare, aia, era foarte dedicata, adik asa parea de fata cu mine. gradinita si curte foooooaaarte luminoaseee! curtea, desi foarte mica (asta e punct prost) era plina oki de jucarii de exterior, inclusiv mini gradina de nisip unde nichita era fascinat. patroana mi-a promis ca va insista cu mancarea daca este lingav. patroana asta parca parea mai dedicata decat patroana de la nr2, dar nu mai stiu ce sa cred. dulap de haine era, ca o debara mai mare, cu carlige pe pereti. asistenta medicala zilnic intre 8 si 8:30. daca e mucios copilul, poate sa vina la 8:45:)))) patroana a zis ca e atenta daca sunt vizibil bolnavi, ii trimite acasa, chiar dk s-a mai certat cu unii parinti.
stiti voi, dupa ce o sa aleg, multe o sa arate altfel.oricum toti pot minti, nu cred nimik, doar spun ce ziceau.

nu e diferenta mare intre taxe si nici intre orare deci nu prea au importanta. prima e la 7 mil, a 2-a e la 8 mil si a 3-a e la 7,5 mil.
toate incep la 8. desi pe site-uri scrie altceva, programul era cam asa: prima e pana la 19, a 2-a pana la 18, a 3-a pana la 19

va rog sa votati! si dk se poate, sa va spuneti si parerea.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

cum am promis, votez:
1 sau 3!
mi s-au parut cam la fel de ok, cu echilibru intre partile bune si partile naspa!

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Intru si eu scurt sa-mi imbarbatez cuscra; Anda, nu pot sa-mi dau cu parerea ref. la crese ( sincer, mie mi-a placut ultima, dar asa, decorativ. mamaaaaa, cit spatiu! sala de mese, camera de dormit, camera de joaca...zau ca in ro cresele arata de un milion de ori mai bine decit cele de aici, unde, v-am povestit eu, in aceeasi camera fac absolut TOT.mai, si nu mi-ar parea atit de rau, dar cind stiu cit este canada asta de mare, si ii vad ca se zgarcesc si se kk atita pe ei, fac economie la sange cind este vorba de spatiu, zau ca ma oftic - si ramin cu oftica, bineinteles!-.
Deci, indiferent la ce cresa o sa-l duci, eu zic ca ai luat decizia cea mai inteleapta ( la fel ii recomand si Leei ). Nu o sa mai ai probleme cu bone care sterpelesc, se uita la telenovele, intarzie, s.a.m.d. Stii ca-l duci la o ora, ca o sa fie spalat, ingrijit, o sa aiba copii in jurul lui ( si o sa vezi ce sociabil o sa devina in timp).

Taniuta, imi pare rau ca l-ai gasit plangand pe Che. Si eu am gasit-o ieri la fel pe rachelina, o tinea o tanti in brate, se pare ca fata mea vroia sa pape mancarea altui copilas, desi mancase bine. Am fost ingrijorata putin, m-am gandit ca poate portiile pe care le servesc sint mici, dar mi s-a spus ca pun la gramada totul si fiecare se serveste, deci ea ar trebui sa se sature.
Si eu as avea intrebari ( am mai intrebat pe ici, pe colo, cind am prins cite o educatoare) dar de cite ori ma duc sint super ocupate cu cite un copilas.
Pina acum, sint mai mult decit multumita. Rezultatele depasesc cu mult asteptarile ( eu am o parere nu tocmai buna despre canadience, care sint destul de reci, ferme si nu le prea au cu sentimentalismele, dar cind am vazut cu cit drag si atentie tin copilasii in brate, cum incearca sa-i linisteasca, mi-am schimbat rapid parerea).
Am intrebat cum se comporta d.p.d.v social, mi-au spus ca este foarte independenta ( manca-o-ar mama de fata, asa mi-am si dorit sa fie! ), ca nu se joaca cu ceilalti copilasi, prefera sa fie singura, isi creeza lumea ei imaginara - vorbeste cu papusile, le da sa pape, etc. si asta am vazut ca face si acasa- este foarte precauta ( in timp ce ceilalti se catara, se arunca, se tavalesc, ea prefera sa priveasca) nu se joaca cu Alexia, sint la colturi opuse ale camerei, se pare ca Rachel este singurul copil care nu are frati sau surori si asta se vede si in comportament ( toti care au, stau in grupuri, dar nu-i o regula generala).

La noi se pare ca asa va fi ritualul de dimineata, cind o las acolo, plange.Astazi a fost prima zi in care eu nu am mai plins, e ceva.
Nu mi-a fost deloc usor pina am ajuns la hotararea cu cresa, dar nu-mi pare rau ca am facut-o.
Si eu astept cu sufletul la gura relatarile voastre vizavi de crese, va doresc mult succes, sa se adapteze puii iar voi sa fiti impacate ca i-ati lasat pe maini bune.

Imi pare rau de puii bolnaviori. Ioana, tinem pumnii!
Joy, wow, ce putin mai ai!
Roxi, bine ati revenit!
Lavitza, succesc la corectat!
Pumba, succes si voua cu gradi! cum ti se pare acum , doar cu Claire acasa, ai timp mai mult si pentru tine, nu? sau te solicita intens?

Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Anda...si eu votez pt nr. 3 chiar daca si 1 pare tentant. Pe mine m-a facut sa aleg 3 reactia lui Nichita la jucariile din curte. Chiar in afara de precizarea asta....la celelalte cum a reactionat? Ca mi se pare destul de important. sau...in relatie cu doamnele cum s-a prezentat? Dar oricum nr.3 desi zici ca e mai muca se pare ca e mai ingrijita si cu persoane mai dedicate...ceea ce e destul de important...
Eu mi-am zis o parere desi...nu ma pot pune in sit. voastra. dar daca as avea de ales pt mine...dupa descrierile tale...as alege categoric 3!!!



Diana 5+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Maria ...offf...si cu bunicii..e de coma...

Eu am plecat vineri la nunta faimoasa...si il las pe stefan cu mama si cu tata. Dar vineri dimineatza...cand am plecat la servici a venit tata sa stea cu el, mama venind mai tarziu. I-am explicat si i-am aratat toate cele...printre care si apa de mare si cum se foloseste. I-am explicat ca inainte de nani sa ii dea cate un-2 pufuri in fiecare nara...ca le cam sforaie si tocmai ce imi mucise un pic...si se pare ca doar cu apa de mare se rezolva.
Sambata cand sun si intreb...imi zice ca nu i-au dat in nas...ca s-a stricat mecanismul...si ca nu mai merge....ca duminica cand am ajuns...sa ma prind ca ei nu scoteau capacul d-aia nu mergea...asa ca....cunosc fazele cu bunicii!!!
Ina ma bucur ca e ok Rachelina la gradi...si mai ales ca papa asa bine. Si Stefan e mai retras cu treaba lui dar....poate asa e el mai timid...si nu il fortez ca imediat se enerveaza si....nu rezolv nik.



Diana 5+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scuze, n-am apucat sa citesc tot, trebuie sa-i fac un joc Silviei.

Anda incearca si la Mica printesa, e pe undeva prin Vitan-Mall, nu cred ca e f departe de tine. Stiu pe cineva care are copilul acolo si e multumita.

Citesc mai incolo ce ai scris.

Tania nasol sa amesteci "pretesugul" cu afacerile...

--------
Avand in vedere ca ne pregatim de plecare, ia ghiciti ce-a facut Silvia azi noapte?
Febra! Nu mare, 37.9 dar totusi i-am dat un Panadol, sa nu-i creasca mai mult.
Acum vad ca e bine, sper sa ne oprim aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mdt, nu vreau vitan-mall, citeste ce-am scris ca vreau sa vad ce parere ai.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

tania, ma, sa nu te superi daca iti zic, dar iti zic. mai, io as mai incerca putin si-as renunta, m-as intoarce la bona daca ar face cum face che.
cand am citit cum statea el, manca'l-ar mama cu manutele impreunate, auzi, impreunate si plangea in fata usii inchise: mama, acasa, mama, mi-au dat lacrimile. nu ii este bine acolo, io asa zic din ce spui. nu vad copilul, dar asa pare, pe cuvant. gandeste-te ca ma vine si surioara, mami si tati ii vor da mai putina atentie ca trebuie sa si-o imparta in curand, sa nu devina traumatizat , mai, poate simte ca vreti sa scapati de el, io stiu ce-i in mintea unui copilas...zic si io, sa nu te superi ca am dat si alta parere decat restul de-aici.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput