Haideti sa alaptam impreuna !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

o sa transcriu mesajul e la Scutece aici.
Simo, ce zici? Ne vedem pe Calea Lactee? (sper sa gasim una pana atunci)

Asta am scris la Scutece:
Ma gandeam la mesajul lui valen. Si imi aminteam ca vazusem ceva asemanator la TV cand il aveam pe Stefan mic. Atunci eram suparata pe cei care tot spuneau cat de bine e sa alaptezi. Mi se parea ca nimeni nu-ti spune si ce greu e. Ca daca ar fi usor - gandeam eu atunci - cine ar fi fraiera sa nu alpateze? Cine s-ar complica cu apa plata/de la robinet, fiarta pe loc/de cu seara, biberoane strilizate, lapte de incalzit in microunde/pe foc. Nu mai zic ca nimeni nu vorbea de ragade, mastita sau imposibilitatea de a alapta. Da. Eram suparata. Nu mai spun cand vedeam pe cutiile de lapte praf: "laptele de mama..."
Acum insa inteleg.
Inteleg ca uneori e greu
Inteleg ca sunt mame care nu au lapte
Inteleg ca sunt bebelusi care nu pot suge
DAR...inteleg si ca uneori se renunta mult prea usor. Si mai ales din motive stupide: lapte prea alb/verde/galben/gri, BB care isi suge degetul, deci lapte insuficient, lapte ne-bun (motivul asta ma termina), BB plangacios, deci repede completare de lapte praf (asta presupunand biberon, deci posibil intaracare)

Asa ca, da, valen vreau sa particip la o campanie pentru a sustine alpatatul.


Oana, Stefan (11 martie, 2003) si Victor (12 iulie, 2007)






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

La Femina au gasit sa mute mesajul?! [alacarestrambadinnas]

Oana, Stefan (11 martie, 2003) si Victor (12 iulie, 2007)






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

S-a facut, ne vedem "acolo". Precis va fi cineva pe faza sa ne aduca aminte noua, celor mai uituce.

Chiar daca nu putem fi impreuna efectiv, vom crea o Cale Lactee virtuala.

Pupici,

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ma inscriu si eu, voi fi alaturi de voi chiar daca virtual doar...e o placere sublima sa-mi simt bolicutza la piept, sunt momente ce le voi pastra toata viata...

poze Kevinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ma inscriu si eu, tot virtual. Pana atunci, sigur o sa il am pe Andrei nascut si dornic sa manince laptic de la tzitzi.
Excelenta idee, Valen!
Te pup si te imbratisez cu drag!


Nana, 38+ Razvan Andrei

In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

o sa transcriu mesajul e la Scutece aici.
Simo, ce zici? Ne vedem pe Calea Lactee? (sper sa gasim una pana atunci)

Asta am scris la Scutece:
Ma gandeam la mesajul lui valen. Si imi aminteam ca vazusem ceva asemanator la TV cand il aveam pe Stefan mic. Atunci eram suparata pe cei care tot spuneau cat de bine e sa alaptezi. Mi se parea ca nimeni nu-ti spune si ce greu e. Ca daca ar fi usor - gandeam eu atunci - cine ar fi fraiera sa nu alpateze? Cine s-ar complica cu apa plata/de la robinet, fiarta pe loc/de cu seara, biberoane strilizate, lapte de incalzit in microunde/pe foc. Nu mai zic ca nimeni nu vorbea de ragade, mastita sau imposibilitatea de a alapta. Da. Eram suparata. Nu mai spun cand vedeam pe cutiile de lapte praf: "laptele de mama..."
Acum insa inteleg.
Inteleg ca uneori e greu
Inteleg ca sunt mame care nu au lapte
Inteleg ca sunt bebelusi care nu pot suge
DAR...inteleg si ca uneori se renunta mult prea usor. Si mai ales din motive stupide: lapte prea alb/verde/galben/gri, BB care isi suge degetul, deci lapte insuficient, lapte ne-bun (motivul asta ma termina), BB plangacios, deci repede completare de lapte praf (asta presupunand biberon, deci posibil intaracare)

Asa ca, da, valen vreau sa particip la o campanie pentru a sustine alpatatul.


Oana, Stefan (11 martie, 2003) si Victor (12 iulie, 2007)






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





mi-ai citit gandurile? nici chiar eu n-as fi putut sa scriu asa frumos. ca stii cum sunt mai virulenta din fire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Ma alatur si eu.....de abia astept sa simtim impreuna bucuria de a ne alapta puiul.
Super idee.

betty78 cu bebe Mario-Alexandru

poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Vin si eu!!!! Cred ca virtual, dar tot vin!!! Ma bucur tare mult pentru aceasta idee, mi se pare extraordinara!!! Valen, felicitari!


greierash mamica de Andrei Robert(05.07.2007)

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami25_7 spune:

Ma alatur si eu,sperand ca pana atunci sa il tin pe bb David in brate.
37+[baiat]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Foarte frumoasa ideea, ma alatur si eu !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput