Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Pt curioasele care vor sa stie ce am facut noi aseara, poftiti: Intalnire

va pupam!



Lucia lui Serban-Alexandru (07.11.2006)
Poze luna a IX-a

Poze Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Roxanica si eu i-am dat lui Calin spanac duminica si luni si l-am pregatit astfel:spanacul curatat si bine fiert, am fiert un galbenus de ou si putin cartof. Acestea le-am pus in blender si am adaugat o lingurita de ulei de ulei de porumb. Eu zic ca l-a mancat bine, dar nu cu atata placere cu care mananca alte combinatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Pt Dianocica si nu numai - din "Mama si copilul":

Biscuiti pt sugari
530 g faina, 250 g zahar pudra, 250 ml lapte, 60 g unt, un varf de cutit de bicarbonat.
Se framanta un aluat, se taie biscuiti de forma dreptunghiulara si se coc la foc potrivit in tava tapetata cu faina.

Dupa racire se trec prin masina de tocat (ca pesmetul de paine) si se pastreaza intr-o cutie bine inchisa. Se folosesc (opariti in prealabil) cu suc de fructe sau cu mar ras (4 lingurite de pesmet pt un mar mare ras) sau alte fructe strivite si ca adaos la lapte sau iaurt.


Acuma... la modul de intrebuintare am dubii...dar am scris tot daca tot m-am apucat. Stiu ca ai rezerve fata de anumite ingrediente, Dianocica, dar alta solutie nu stiu daca e... daca totusi vrei biscuiti.



Lucia lui Serban-Alexandru (07.11.2006)
Poze luna a IX-a

Poze Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Am o steluta!!!!

...si mai opriti-ma ca mai am si treaba!

Lucia lui Serban-Alexandru (07.11.2006)
Poze luna a IX-a

Poze Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Offf ce vreme.....

Flore-frumoase pozele de la nunta

Dianocica-si pe noi ne chinuie dintii ne ies caninii Antonia se plimba prin casa si maraie se duce cand la tasu cand vine la mine sa o iau in brate si se lipeste de pieptul meu pt D sa treaca durerea

Alexandra-incet incet o sa pape Mark si altceva,sa nu mai fii nervoasa si noi am avut zile de greva foamei nici Atonia nu papa mamaliguta cu branza a mancat intr-o zi piept de pui cu smantana si putina mamaliguta

Lavinia-deci asa vom arata si noi cat de curand ca o vampirita
nici noi nu am mai iesit afara tot asa cand sa ne imbracam a inceput ploaia
nici Antonia nu prea sta invelita trebuie sa-i caut un sac de dormit mai mare

Luciaro-am vazut pozele
felicitari pt stelute si la mai multe



BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 11
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006
www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

ne laudam cu muci curgatori, un pic de tuse, cate un stranut pe ici, pe colo, si un refuz inversunat a tot ceea ce tine de nas: pompita, aspirator nazal, picaturi, servetel.
tratament: oscillococcinum, eferalgan-seara, spray cu apa de mare-asta teoretic, ca practic nu am gasit metoda, si suntem 2 care ne luptam cu ea, si ser cu efedrina.
daca vedeti un copil zburand pe geam, e a mea, care ma scoate din pepeni cu urletele atunci cand e de curatat nasul.
in rest, toate bune si frumoase. maine ii dau afara pe muncitori, pt ca in ritmul asta nu termina nici intr-o luna. suntem in stadiul de boala lunga, moarte sigura. ce o fi dupa, vom vedea. dar in casa nu mai au de ce sa stea, ca progresele sunt minime, iar rabdarea mea tocmai s-a sfarsit.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Chris80, Eu i-am pus o extensie sterila(nu stiu cum se numeste partea aia care cica se arunca dupa fiecare utilizare) si i-am dat pruncului in mana aparatul sa-l studieze. Bineinteles ca l-a lins si l-a intors pe toate partile. Dupa ce s-a jucat vreo 20min si a vazut pruncu ca nu musca...am trecut la treaba. Sa nu spreiezi copilu in nas stand la orizontala, ci cu capsorul un pic mai sus; eu il pun cu capul pe o perna. Amu o sa zici...si nu i se scurge imediat...nu chiar, inclina-l pe o parte imediat si nu-i iese repede. E mai bine decat sa-i treaca-n gat si sa simta gustul ala sarat...da-ti tu in nas stand intinsa sa vezi cum e. Stand in picioare nu e asa nasol. Apropo, apa marina ce jet are? aici avem cu 3 nivele, si pana la 1 an e bun nivel 1...sper ca ma intelegeti si nu o iau pe arąturį...
Suc de potricale beti ?


Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Originally posted by Dbunny

Chris80, Eu i-am pus o extensie sterila(nu stiu cum se numeste partea aia care cica se arunca dupa fiecare utilizare) si i-am dat pruncului in mana aparatul sa-l studieze. Bineinteles ca l-a lins si l-a intors pe toate partile. Dupa ce s-a jucat vreo 20min si a vazut pruncu ca nu musca...am trecut la treaba. Sa nu spreiezi copilu in nas stand la orizontala, ci cu capsorul un pic mai sus; eu il pun cu capul pe o perna. Amu o sa zici...si nu i se scurge imediat...nu chiar, inclina-l pe o parte imediat si nu-i iese repede. E mai bine decat sa-i treaca-n gat si sa simta gustul ala sarat...da-ti tu in nas stand intinsa sa vezi cum e. Stand in picioare nu e asa nasol. Apropo, apa marina ce jet are? aici avem cu 3 nivele, si pana la 1 an e bun nivel 1...sper ca ma intelegeti si nu o iau pe arąturį...
Suc de potricale beti ?


Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu



pana acum era pace si buna intelegere cu aspiratorul nazal, nu exista nici o problema. de ieri insa, suntem in plin ,,divort"...
nu am reusit sa ii dam sprayul, urla si se smuceste si transpira si nu am avut succes; am preferat sa facem circ cu picaturile si cu pompita de nas, ca alea sunt mai importante, zic eu...iar sprayul nici gand, nici pomeneala de reglaj...merci de sfatul referitor la pozitia corpului, o sa atingem si performanta asta, intr-o buna zi...
nu, portocale nu i-am dat inca, desi poate ca e momentul. eu nu m-am uitat, se gasesc oare la noi portocale la ora asta ?

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Chris,
eu am o sticluta goala de vibrocil.Are un fel de pipeta de plastic.Bag din sprayul cu apa de mare in sticluta si iau cu pompita aia.E o metoda mai domoala decat jetul ala de apa.Desi se enerveaza dupa,il pacalesc mai usor si showul e mai redus.La aspirat il tin cam cu forta cand nu pot altfel.
Sanatate lui pisi!

Teutz,
De mult tot vreau sa iti spun ca esti o fata de nota 10.Se vede ca citesti pe fiecare si iti dai silinta sa raspunzi la tot poporul.Multumesc pentru fiecare data cand mi-ai raspuns sau ai fost cu un gand bun langa noi.

"minunea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


vestile bune intai: Marc se simte minunat, nu a facut reactii la vaccin, azi a papat mai bine decat de obicei (dar a papat numai borcanele ca n-a avut cine gati). ma temeam f.tare de febra pt ca multi fulguleti au avut reactii urate la cel de 6 luni. ufff, am scapat!

vestile mai putin bune: eu sunt mult mai rau... am trecut pe augmentin (ceaiul si paracetamolul/oscillo = frectii), am luat din greseala 2 pastile deodata (pt ca eram asa ametita incat nu mi-am dat seama ce fac), mi s-a facut f.rau, am vomat dupa 1 ora, nu pot vorbi, nu pot manca, nu pot sta ridicata ca ma ia o stare de lesin, ma doare cumplit capul, tensiunea mi-e f f mica. m-am izolat de copii, ies din dormitor cu masca pe fata cat sa merg la buda, mi-e dor de ei, ii aud dar nu pot merge la ei... alin e cu ei non-stop.
ianis e f marait, e un pic racit si el, sper sa nu ia si marc, abia e sanatoa si el dupa atata timp...

n-am citit nika din urma, sorry.
va pup si mai intru cand mai pot.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Donati pentru inima Soniei

Mergi la inceput