Catina

Catina | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

Ce stiti, a aparut in piete ? Tare as vrea sa pun catina pt. la iarna.
Poate imi dati si ceva retete, cu miere.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

am cules de la Lepsa, dar nu stiu cum se prepara.Cine stie?

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina.C spune:

Catina e foooarte sanatoasa, fiind una din plantele cu cel mai ridicat continut de vitamine F si E (vitamina E fiind numita si vitamina tineretii), intrucat este implicata in cele mai importante procese de regenerare din organism. Pe langa vitamina E, catina este foarte bogata in vitamina A, C, PP, la care se adauga intreg complexul vitaminic B. Cu un asemenea “arsenal”, palmaresul impresionant al tratamentului cu catina nu mai mira pe nimeni.

Eu o congelez, si o mananc iarna, zilnic, cate 20-30 boabe.
Sunt insa persoane care gatesc sirop de catina, sau dulceata.

Sucul de catina
Mod de preparare: se obtine casnic, din fructele proaspete de catina, prin zdrobire cu lingura de lemn sau, mai rapid, cu mixerul, si nu prin presare sau centrifugare, deoarece in acest fel s-ar pierde componente ale catinei extrem de importante.
Mod de administrare:
Pentru intarirea sistemului imunitar - acest suc (sau mai degraba nectar, deoarece contine si pulpa, si coaja fructului) se consuma zilnic, in cantitati de 50-100 ml (50 ml = un sfert de pahar), o cura durand minimum o luna.
In cazul cand nu se cumpara de la piata, fructele de catina se pot culege pe toata durata toamnei si-a iernii (chiar si atunci cand sunt inghetate), putand fi pastrate la rece, in frigider, vreme de 1-2 saptamani. Pentru a face mai suportabil gustul destul de acru si astringent al sucului de catina, se poate adauga miere curata de albine (in proportie de 3:1), care ii potenteaza efectul.
Ca tratament al unor boli - sucul de catina, mai ales atunci cand este asociat cu o alimentatie lacto-vegetariana, este un elixir regenerant si detoxifiant foarte puternic, cura cu el dand rezultate de exceptie in bolile grave. Este indicat in:
- boli ale sistemului respirator (bronsita cronica, astm), sensibilitate la infectiile respiratorii ale persoanelor intoxicate prin fumat, care lucreaza in mediu toxic - o cura de o luna cu suc de catina are efecte nu doar puternice, ci si stabile in timp.
- stari depresive - se tine un regim cu multe cruditati si se bea cate un sfert de pahar de suc dimineata si seara; pentru intensificarea actiunii tonice este indicata si cura cu polen.
- cancer cu diverse localizari - o combinatie nu foarte apetisanta, dar foarte eficienta in acest tip de afectiuni, este aceea dintre sucul de catina (un sfert de pahar) si sucul de usturoi (2-3 lingurite). In leucemie, o cura de 1-2 luni cu suc de catina are efecte miraculoase.
- infectii virale: herpes, hepatita virala A, B si C, HIV - actiunea catinei nu se manifesta direct, asupra virusilor, ci prin stimularea imunitara, care se face gradat. Se recomanda cura cu suc de catina, vreme de minimum 40 de zile.

Asa ca dragele mele, vrem sa fim tinere si sanatoase? sa consumam catina!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Zdrobesc fructele cu furculita si le amestec cu miere de albine.Amestecul in pun in borcan si il tin in frigider!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by FlorentinaE

am cules de la Lepsa, dar nu stiu cum se prepara.Cine stie?

FlorentinaE


Florentina, unde este Lepsa (off topic: socrii mei vor sa mearga acolo si vreau sa stiu exact pe unde e, ca pe net n-am gasit )

Edit: multumesc Florentina, dar m-am lamurit intre timp. E la 80 de km de Focsani.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Mama, care are probleme mari de sanatate, si-a facut o provizie serioasa de catina si o mananca amestecata cu miere.

Doar ca am auzit ca are si cofeina in continut aceasta catina, ce stiti voi, e adevarat? Ca daca are cofeina pentru mama nu e bine si ma tem sa nu isi faca rau incercand sa-si faca bine...

Multumesc.

Noracu Andrei (20aprilie'99) si Victor (12iulie'01)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Nora

Mama, care are probleme mari de sanatate, si-a facut o provizie serioasa de catina si o mananca amestecata cu miere.

Doar ca am auzit ca are si cofeina in continut aceasta catina, ce stiti voi, e adevarat? Ca daca are cofeina pentru mama nu e bine si ma tem sa nu isi faca rau incercand sa-si faca bine...

Multumesc.


Nu stiu sa te lamuresc, dar citeste si tu mai jos. Cel mai bine ar fi sa intrebi la un naturist, poate te poate lamuri.

http://www.terapii-naturiste.com/carti_naturiste/catina.htm

http://arborisiarbusti.gradinamea.ro/Catina_alba_2457_542_1.html

http://www.formula-as.ro/revista_334184.html


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Am vazut duminica in Amzai la 20 lei Kg, in alte piete nu stiu ca nu am fost.

Cred ca am sa iau si eu sa fac cu miere.

Narcis George bobocel de cl I si Narcisa

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

http://tt.lilypie.com/xtSvp3.png]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ama-Deus spune:

Consum catina cu miere de cca 5 ani (1parte catina la 2 parti miere,catina zdrobita in robot si apoi amestecata cu miere,pusa la borcane si apoi intr-un loc racoros.)Pot confirma efectul energizant al ei (am facut o sesiune acum cativa ani cu acest amestec, adm pe la ora 22 si invatam pana pe la 04:00;in acest sens stiam ca nu contine cofeina ci foarte multa vit C care e energizanta si de aceea tb consumata pana-n ora 14:00,mai ales la copii).Acum am o fetita de 4 ani si-i adm din aceasta dulceata de catina, fara foc, cca 2 linguri pe zi, indulcindu-i ceaiul de dimineata (deci ii pun in cana cu ceai 2 linguri de dulceata, las cateva minute si apoi strecor,iar ceea ce ramane, respectiv coava si semintele sunt bune pt mamica.Alte varianta ar mai fi cu catina data prin mas de tocat rosii si sucul rezultat fiert cu zahar(nu stiu proportiile)-personal consider ca se pierde mult din vit C prin fierbere.Deocamdata am in consum dulceata de afine preparata si administrata in acelasi fel;poate pe la sf lunii sa-mi fac si dulceata de catina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Eu cumpar in fiecare an sucul gata preparat (am gasit la noi aici un domn serios care il prepara , el face in general pt export dar mai vinde si la cunostinte ) si amestec litrul de suc cu 1 kg de miere, las la macerat in frigider amestcand din cand in cand pana se topeste mierea , pe urma il pastrez tot in frigider toata iarna si il bem in loc de sucurile din comert. daca va intereseaza va pot spune cat costa litrul si va si pot trimite celor care sunteti mai aproape de cluj.


Maria

"Timpul meu îngaduie, timpul meu îmi apartine numai mie."(Dostoievski)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri.
Astazi ma duc prin piata, poate voi avea noroc si gasesc si catina. Daca nu, am sa incerc si in piata Amzei.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput