Catina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielursus spune:

Buna! am produs in fiecare an suc de catina pentru mine, familia mea si cei apropiati mie. Din utilizarea catinei pot foarte bine sa o recomand ca un intaritor imunitar extrordinar. E asa de puternic incat cred ca ar fi eficient si in lupta cu SIDA. Ar trebui incercat....caci natura ofera omului toate armele de aparare pentru orice atac. am observat (din consum) ca este un remediu pentru dependenta de droguri sau practici nesanatoase. Consider ca se datoreaza unui transfer masiv si armonios de substanta si informatie moleculara, de asa natura ca "acopera" orice deficienta. Asta acctioneaza in mod sigur asupra psihicului, dand o senzatie de satietate si de lipsa de apetit pentru viciu. daca nu se mai alimenteaza voit acel viciu, ai scapat de el!!!!
E un ajutor de la mama noastra, Mama Natura, pentru toti copii ei rataciti.
Sucul il fac presand catina coapta si adaugand in sucul rezultat, o cantitate mare de zahar, ce "taie" orice fermentatie. Sucul e e f bun, dar e f concentrat si nu il poti bea decat ca un sirop cu 3/4 de apa. ATENTIE, NU FIERB CATINA!!! Cand am fiert-o am obtinut o mizerie de suc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielursus spune:

Catina coapta, adica de la sfarsitul lunii septembrie(!!!!) pentru anul acesta 2007, o presez. Strecor un suc gros ce contine toata pulpa, in presa ramanand doar pielitza fructului. Apoi adaug zadar cat poate dizolva sucul si il trag in bidoane de plastic. Am toata iarna daca am facut destul. Il consum cu 3/4 apa. e f bun. Si contine practic tot fructul mai putin pielitza si samantza. Se pastreaza f bine la loc racoros si intunecat. Eu il tin in beci toata iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc de raspunsuri. Din cite inteleg totusi, abia la sfirsitul lui septembrie, eventual octombie e sezonul catinei.
Din pacate n-am gasit in Piata Moghioros de loc, iar in Amzei n-am avut timp sa caut. Dar nu disper, poate totusi voi gasi.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aprilie1976 spune:

Dar despre sucul de catina concentrat cumparat de pe drumul spre munte ce parere aveti? Este bun? Sau cel de afine. Mie imi place foarte mult ala. Cand ma mai duc am sa intreb cum anume este obtinut. Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by aprilie1976

Dar despre sucul de catina concentrat cumparat de pe drumul spre munte ce parere aveti? Este bun? Sau cel de afine. Mie imi place foarte mult ala. Cand ma mai duc am sa intreb cum anume este obtinut. Stie cineva?

Din principiu, eu nu cumpar produsele vindute pe marginea drumului. Nu stiu exact din ce sint facute, nu stiu daca au autorizatie pt. produsele respective si sincer mi-e frica sa nu iau cine stie ce facatura. Dar poate gresesc. Poate cineva sa-mi spuna daca am sau nu dreptate ?


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielursus spune:

buna! Am sa fac anul asta mai mult suc de catina. V-am spus cum il fac. Daca vreti si voi scrieti-mi un e-mail pe yahoo. am acelasi
ID. sau tel 0749161700

Mergi la inceput