Cremsnit

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

tot foi Boromir folosesc si eu.Nu m-am incumetat sa iau alt tip si eram curioasa daca mai sunt si altele la fel de bune.
Multumesc pentru raspunsuri.

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

si eu am facut sambata, problema la mine este ca nu mi se pare crema de ajuns, chiar si aia la care se pune 750ml lapte. I-am pus si frisca deasupra, dar cand o tai, se desprinde foarte greu, nu se taie cum trebuie, si sa fie moale asa.....

gresesc pe undeva?

Elena 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina.C spune:

Si eu am folosit toate felurile, si au fost excelente, Crema, o pregateam mereu, cu oua, lapte, etc...Dar ultima data, vanzatoarea vazand ca cumpar foi de Cremes, mi-a recomandat si crema pt.foi.Nu mai stiu exact de la ce firma era, dar in 5 minute, am mixat praful de crema cu lapte rece, si a fost gata. S-a intarit mai ceva ca cea pe care eu o pregateam din lapte, oua, faina, gelatina. Am fost foarte multumita.

Hmmmm..ce pofta am de o portie de Cremes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Elena, cremsnitul este mai bun dupa o zi cand se inmoaie f bine foile...cu cat sta mai mult cu atat este mai bun...la noi intotdeauna e bataie pe ultima bucatica
si daca ti e pare putina crema pentru foi cumpara 2 cutii

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Da, cred ca data viitoare ar fi mai bine sa cumpar doua cutii. sambata am facut, am mancat putin duminica, f. putin luni si ieri a ajuns la cos. Asta e, cred ca nu ne impacam noi cu prajitura asta.

Oricum mai incerc o data, peste ceva timp


Elena 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor dar foile stie sa le faca cineva in casa?
pliz daca aveti cumva o reteta dati un semn
multumesc anticipat


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

eu stiu,eu stiu

ALUAT 1:7 linguri de ulei,7linguri de apa,14 linguri de faina si un varf de cutit sare.se face un aluat atat cat sa poata fi intins.daca nu se intinde mai poate fi adaugata putina apa.

ALUAT 2:7 linguri de ulei se amesteca cu 7 linguri de faina obtinandu-se o pasta(asemanatoare unei crememai tari)

se intinde aluatul 1 ,se pune peste el aluatul 2,se impacheteaza si se da la frigider 30min.se coc 2 foi pe dosul tavii,iar inainte de a le baga la cuptor se inteapa cu o furculita.

eu una am facut de la inceput cant duble si am facut 3 foi.

Crema:6oua,1l lapte,350g zahar(eu pun doar 250 caci mi se pare prea dulce)200 g faina,1 pachet de unt ,esenta de vanilie si 250ml frisca batuta.se amesteca ouale,laptele,zaharul si faina.compozitia obtinuta se pune intr-o cratita( teflonata de preferinta ca sa nu se prinda)se pune pe foc invartindu-se mereu pana se ingroasa.se lasa la racit iar cand este calduta se adauga frisca si untul.se aseaza intre foi si se da la rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow bitsule...nu credeam sa mai zica cineva ceva...ref foi si erai atat de-aproape
multumesc mult de reteta


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

hey ma bucur ca-ti pot fi de folos,sper sa-ti placa.se cam faramiteaza ele dar mie-mi plac.cremsnitul e una din prajiturile mele favorite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Crema cremsnit,am facut azi e foarte buna!

120 gr. amidon,3 oua,1 cana zahar ,1 litru lapte, 3 vanilii.
700 ml lapte se pune la fiert,ouale se separa ,in galbenuse se pune zaharul vanilat ,amidonul si 300 ml lapte ,aceasta compozitie se pune peste laptele fiert ,se amesteca bine pana se omogenizeaza.albusele se bat bine si se adauga treptat o cana de zahar.in crema fierbinte se incorporeaza treptat albusele si se pune asa calda intre foi. POFTA BUNA!


SOSO (20 dec 2005)
http://community.webshots.com/user/soanso1COMOARA MEA[/url/]

Mergi la inceput