Cremsnit

Cremsnit | Autor: FlorentinaE

Link direct la acest mesaj

Exista in comert diverse tipuri de foi ptr Cremsnit.Cine a folosit si de care a fost multumita?

FlorentinaE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Eu am luat de toate felurile si mi s-au parut la fel. Crema din lapte si vanilla pudding de la dr. Oetcker, zahar pudra deasupra, le lasam sa se patrunda cateva ore... si gata eram gospodina!



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu am folosit de la Boromir si sunt ok. Unde mai pui ca il si pregatesc in tavita aia de carton in care vin foile.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu tot Boromir am folosit, cu cat sta mai mult prajitura este mai buna...dar la noi problema este ca nu rezista mult
crema am folosit crema pentru cremsnit de la dr oetcker, iese destul de multa...se prepara cu 750 ml lapte(si este si ieftinutza...parca maxim 3.5 RON)

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Fetelor exista foi de cremsnit deja coapte?
Doar sa faci crema.
Unde le gasesc,ca as vrea sa fac si eu.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da...foile sunt deja coapte(2 foi destul de maricele intr-o cutie)
eu am gasit si la magazinul de paine de la mine din cartier dar si in magazinele mari.
crema este "praf" doar adaugi laptele, mixezi o pui intre foi si gata prajiturica
bafta!

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Multumesc,

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Eu crema o faceam din doua prafuri de budinca de vanilie a 0.6 ROM bucata. (mi-e tare dor de cremsnit... )



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Foile Boromir eu le-am luat din Billa sau Cora, am vazut si la Metro, dar si abc-uri.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sau pentru crema mai exista si "crema de tarta" de la dr oetcker se face doar din 250 ml lapte, scrie pe ea chiar pe fatza plicului ca este buna si pentru ecler si cremsnit...dar fiind mai mica trebuiesc 2-3 pliculete.


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Reteta pe care o folosesc: 5 oua, 100gr amidon, 350gr zahar,1l lapte.Iese perfect.

poze cu Corina Elena
poze

Piersicuta mea

Mergi la inceput