Colectia de toamna-iarna 2005(148)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Madutza

quote:
asa cum se intampla de obicei,gasesc copii astia sa se imbolnaveasca fix cand e rost de distractie.




Apropo, voiam sa te intreb: mai e interesat Orlando de aspiratorul de jucarie? Ca parca i-as lua si eu Ilincai. Tu ce zici?

PS: fii-mea ii face bau fetitzei din oglinda". Oare ii raspunde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NEATAAA

NOKI LA MULTI ANI CU SANATATE, SA AI PARTE NUMAI DE BUCURII SI IMPLINIRI, SA-TI FIE VIATA USOARA CA UN FULG.



azi am chef de treaba de nu ma vedeti. dar pana la ora asta nici patul nu mi l-am facut
simt c ama sufoc daca stau fara AC. si cristi cam tremura de frig, asa rece este. zice el ca mie mi se pare ca este bine.


MIRI pai adica cum sa-l tii tu in brate pe Vladu?? si David ce-o sa zica???
pai daca vii destul de des pe aici pe la mine este super ok. si noi mai mergeam la plimbare prin Covasna si automat ajungeam si prin zona dinspre Brancoveanu, dar acum de cand s-a marit piticu si numai sta in caruta, mai rar pe acolo ca nu prea avem parculet. vb si ne vedem.


CORAP cum adica sa ne plictisesti?? vrei si tu o bataita?? si cum te descurci daca nu prea dorm amandoi ziua? adica ai zis ca nu-s plangaciosi si maraiti si asta-i bine ca poti face si treaba.
tu esti inca in CIC pt Andrei sau l-ai solicitat pe cel pt Anais? si alocatia pt Anais ai primit-o si pt luna mai? (bine, pt fractie de luna)
ca ma apuca groaza ca trebuie sa plec iara sa depun acte si dosare si ziceam ca stau in CIC pana in dec si apoi bag al doilea CIC.
si eram curioasa de alocatie ca la cea veche de 25 lei nu-ti dadea pt luna in care s-a nascut bebelacul si cu luna urmatoare. doar ca acum fiind de 200 lei nu stiu cum este chestiunea.


GANDACEL hai, nu simti mea???
ce face Bogdanel?? este bine? Stefania cum se prezinta? va

ANDA stai calma cu olita....ca nu esti singura. sunt putini copii care fac la olita si care cer. Stefanul Dordiei este cel mai tare.
Vlad NU STA pe olita, si ca atare nu face la ea. eu am incercat sa-l las in funduletul gol princasa si alergam cu olita la putza lui cand facea sa prind jetul. si am reusit de cateva ori, doar ca el tot nu s-a prins ca acolo trebuie sa faca.
ba l-am si certat si apoi imi plangea cand facea pipi pe jos. sau cand ii ziceam ca ma duc eu la WC sa fac pipi.

MONET sarumana de urare.
frumoasa pozele alea in cada....si ce ochi albastrii au amandoua!!!!

gata, fug sa fac patul si apoi la piata si la treaba cu mine.


editez ca scrisesem si pt MARIA_ALEXIA si nu stiu cum naiba am facut si l-am sters.
ai fost cumva in grupulete de copii? sau ai macar vreo idee de unde a luat varicela?? ca pe mine m ainnebuneste chestia cu vaccinul. i l-as face pt ac mi-e frica sa nu faca cand va fi piticotul prea mic dar parca am inteles ca nu da imunitate pe viata si deci poate face candva o forma mai usoara. privit asa, eu il-as face totusi.
eu cand am vazut postare ma asteptam sa ziic ca sutneti cazati si sa ne spui daca-i misto sau nu!!!! si cand colo...bine macar ca ati patit-o pana sa plecati ca altfel sa faceti cale intoarsa era mai naspa.
voi ati facut varicela sau urmeaza sa o ffaceti acum?? ca este mult mai rau din cate am citit....

sanatate multa si o tona de -ici si o pajiste de


Joy 35+ & bobuletu mic (dpn 21.09.2007) & Vlad Andrei (1 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

noki, la multi ani!

corap, chiar ca povestesti frumos de familionul tau. imi da o stare de bine sa citesc despre voi:)
tu "mereu" ai avut 2 copii precoce, ca si andrei a fost la dezvoltarea fizica. plus ca mai tin minte cum isi tinea el bibe singur la o intalnire, intr-o vreme cand niciunul dintre restul bebeilor nu reusise.

bine ca o iubeste andrei, am o colega cu fetitza rasfatata de 2 ani si jumatate si bebe de 2 saptamani. nenorocire, l-a lovit in cap cu diverse obiecte deja, dk o vede pe ma=sa cu ala mic in brate tipa la ea: "pune-l in pat, pune-l in pat". a incercat s-o implice in ingrijirea bebelusului si nimik, nicio schimbare. e geloasa de moare.



mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

La multi ani fericiti si cu multa sanatate, draga Noki!!!



Ripley 30+ Iris Maria si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mihaeluta, ce bine ca sunteti pe insanatositelea.

nu vrea fiu-meu sa vorbeasca neam. zice da-da-da cand il apuca cate o ora si cand il intreb ceva la care raspunsul lui stiu ca ar fi "da", nu vrea sa zica. sta cu mana pe clanta singurei usi pe care n-o poate deschide singur si tipa la mine cu onomatopee diverse. il intreb: niki, vrei sa-ti deschida mama usa? spune-i da lu' mami daca vrei. raspunsul invariabil, chiar dk insist: ihiiiii nervos si bate din picior, numai ca nu vrea sa-mi raspunda. si poate sa zica silaba "da"....

pe de alta parte, ce sa zic, imi place si perioada asta cand vorbeste pe limba lui. cand are chef boscorodeste cate o ora invartindu-se prin casa, rad de ma stric. singurul lucru inteligibil, dk se poate spune asa, e "ptep-ptep-ptep" dupa cum va spuneam. o fi peltic...

feli, normal ca cineva ii raspunde in oglinda:) nichita se rasuceste ca o fetitza in oglinda, face miscarea aia pe care o fac fetele cand au o rochita si si-o admira. n-a vazut la mine, jur:)


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Camelia nu m-a sunat americanu'; saptamana trecuta zicea si seful din Ro ca nu a reusit deloc sa dea de american, o fi /o fi fost in concediu. Daca nu ma mai contacteaza deloc - paguba lor

anda Nati da din cap: o data, lung pt da (pe verticala) si isi scutura capul de cateva ori pt nu. Stie sa si zica, dar prefera sa dea din cap. De cele mai multe ori insist eu: spune, da sau nu?

mihaelutat ce bine ca e mai bine! O fi fost enteroviroza.

joy vezi ca nu e bine sa-i certam cand nu fac pipi in olita, ii laudam cand fac (si asta cu masura, sa nu vada ca dam o importanta exagerata evenimentului) si atat.

corap ii pe Anais si pe Andrei tare draguti ca se iubesc!

Si eu ma bucur cand zice Silvia: "noi vrem sa..." etc despre ea si Nati. Si cand se joaca impreuna. Daca Silvia face o nazbatie (sau ceva ce Nataliei i se pare grozav) imediat trebuie si ea sa incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Anda idem si la noi.
de cand cu BE stim si noi cum fac animalele din curte. dc il intreb la inceput de oaie o tine juma de ora cu behehe beheh si se inroseste la fata de cat se forteaza. zice si rade, zice si rade. orice il intreb dupa aia tot behehe e.
Joy fi-miu nu e gelos. sta in carut, nu imparte jucarii dar nu se ia la bataie cu copii, nu ii musca.
eu fac parte din mamicile care lasa copii sa traga de aceiasi jucarie.stiu ca al meu nu e violent. dc obtine el jucaria am grija sa scot din geanta noastra o jucarie de-a lui David si sa o dau celuilalt copil a.i. sa vada al meu ce am facut.de obicei nu o ia si pe aia.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

da, joy, nu e bine sa-l certi. mama m-a certat mereu pt pipi si rezultatul a fost ca am facut pe mine pana la vreo 4 ani. desigur, tot eu eram vinovata. ce e bine cand ai o mama care a fost cel mai prost pedagog din lume:)) este ca stii ce frustrari poti evita la copilul tau, stii ce sa nu faci:)))deci sunt avantajata acum, ce sa zic:))


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

joy, io ma descurc, ca nu-s chiar asa fan treaba. adica io le mai pitesc prin casa asa, "de ochii soacrei", mai fac treburi impreuna cu andrei -adik spalam impreuna vase/biberoane, intindem rufele, udam florile. anais e in bouncer si se uita la noi in timpul asta
tre sa recunosc ca andrei m-a luat la datu' cu matura prin bucatarie, cum vede un fir de mizerie cum scoate maturoiu' la treaba
oricum, la mine bbii sunt prioritatea, nu mai vad dezordine sau altceva, sau nu ma mai preocupa. sunt multumita daca am pe unde calca, si treaba fac doar strictissimul necesar.
alocatia - se da numai din luna urmatoare nasterii copilului (deci nu bucatele de luna), si se da si in ultima luna pt luna intreaga (adica pt. vladutu' o sa iei 200 ron si in dec). in cic sunt tot pt andrei, ca asa au zis tantele alea, ca mai bine schimb cicu cand face ardeiu 2 ani.
anda, nu-ti mai face griji de poet, eu zic ca-i un jmeker si jumatate si de-aia iti face faze de-astea. by the way, andrei nu zice niciodata DA. la orice intrebare raspunsul e NU. eu cred ca e genul de copil care vrea sa fie intai sigur ca pronunta bine cuvintele si n-o sa le stalceasca atunci cand o sa inceapa sa vb.
si despre prietana ta cu doi copii, eu cred ca a fost extrem de rasfatata fetita inainte si a fost un soc pt ea venirea fratiorului. eu zic ca peste vreo 2 sapamani - 1 luna o sa se dea pe brazda. si andrei a avut prima saptamana cu anais un pic cam incordata. o place mai mult acum, cand poate sa se joace cu ea.
asa.... sa va zic ce mai face andrei - are o pasiune cu spalatul pe dinti - se spala cu fiecare pasta de la chiuveta (si avem 3 - 2 ale lui si una a noastra) in diverse momente ale zilei. e superhaios
pupici la mamici si o sa va mai scriu, poate va fac pofta de bb2

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

i-am dat sa-mi migreze pozele de pe yahoo pe flickr si pozele dintr-un album mi-au aparut instant pe flickr si de atunci pauza, restul albumelor nu. S-au blocat cumva sau sa le las in pace, se muta ele singure?

-----------
Aseara ne-am uitat la Volver - super film!

Mergi la inceput