prajituri cu Miere

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

a iesit cam moale crema cred ca a fost smantana dulce cam calda...sper sa se"repare" la frigider si sa stea klumea intre foi


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, n-are nimic ca e moale crema, important e sa se tina intre foi, sa nu se scurga. Iar pina miine sa vezi cum va fi absorbita de foi, o sa-ti iasa o prajitura moale si fina, sint convinsa.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

saru' mana de incurajari


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aici este prajiturica mea cu miere

abihttp://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5104330252528053730
abia astept sa incerc s altele
pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

aici este prajiturica mea cu miere

abihttp://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5104330252528053730
abia astept sa incerc s altele
pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Mmm, yami!

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

mi-a casunat sa fac pt."capcaunei" biscuiti cu miere;aveti voi ceva bun si usor de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

uite, am gasit cateva retete(prin gogaiala)
Biscuiti cu miere

Ingrediente
50 gr. miere, 2 oua, 150 gr. smintina, 150 gr. unt incalzit usor, cca 400 gr. faina, 1 pachetel zahar vanilat, 1 lingurita praf de amoniac, un virf de cutit sare
Mod de preparare
Ouale batute impreuna cu mierea se amesteca bine cu untul si smintina usor incalzite, amoniacul si sarea. Se adauga faina si se framinta un aluat potrivit de moale. Se acopera cu un servet si se lasa sa se odihneasca 20-30 minute. Se intinde o foaie groasa de 1/2 cm, se taie dreptunghiuri nu prea mari si se aseaza intr-o tava la o distanta de 2-3 cm. Se coc la foc mic

Biscuiti cu miere si glazura
Ingrediente
500 g faina, 200 g miere, 100 g zahar, 100 g unt, un ou, un galbenus, 100 ml lapte, o lingurita scortisoara macinata, un virf de lingurita cuisoare macinate, o lingurita cu virf amoniac carbonic; Glazura: un albus, 200 g zahar pudra, 50 ml zeama lamiie.

Mod de preparare
Mierea se cintareste direct in castron, adaugind toate ingredientele indicate si la urma, faina cu amoniacul. Se amesteca toate, apoi se framinta cu mina 2-3 minute. Aluatul se lasa la rece 2-3 ore sau de seara pina dimineata, acoperit ca sa nu prinda crusta. Se ia din aluat cite o bucata si pe masa presarata cu faina. I se da forma de sul cu diametrul de 2 cm, care, apoi, se taie in bucati de 2 cm. Bucatile se ruleaza intre palme, formindu-se bile, care se asaza in tava presarata cu faina cu distanta de 3 cm intre ele, deoarece vor creste la copt. Tava se introduce in cuptorul bine incalzit inainte la foc mijlociu si se coc circa 30 minutem focul reducindu-se imediat la submijlociu, fara sa se deschida cuptorul 20 minute. Din cauza mierii, se rumenesc mai mult si se intaresc. Pe masura ce se coc, se asaza intr-o cratita de 4-5 l. Cind toti biscuitii sint copti, se desarta peste ei, in mai multe locuri, glazura, adunindu-se bine de pe vas cu lopatica de plastic. Cratita se prinde, apoi, de toarte, se salta in sus pentru ca biscuitii rasturnindu-se sa se unga pe toate fetele cu glazura. Dupa aceea, biscuitii se asaza pe baza lor, pe o foaie de nailon, lasindu-se 3-4 ore, pina cind se usuca glazura. Se pot pastra in cutie de metal inchisa sau in punga de nailon








monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

multumesc fetelor mult pt retete.. urmatoarea tura e biscuiti cu miere si dupaia prajitura cu foi de miere si crema de smantana

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Dar care e amoniac in US?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Monica iti multumesc f.mult.am sa incerc.pacat ca nu sunt la fel de priceputa cum sunteti voi ca sa va recomand si eu ceva bun.dar poate...o sa gasesc eu la un moment dat.

Mergi la inceput