Stelute de ian/feb 2007 (47) - felicitari Mira!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

AnaAlx subscriu si eu la ceea ce spune Lily si anume ca metoclopramidul e bun in cazul acesta, sa te scoata din impas. la mine una a functionat acum vreo 2 luni cand am intampinat aceeasi problema. am luat 5 zile, cate 1 pastila de 3 ori pe zi. mai mult nu a fost nevoie, fiindca mi-am revenit. insa iti recomand din cele spuse de doctora mea sa nu iei mai mult de 7 zile fiindca dupa aceea cica nu prea mai ai laptic daca nu le ieie in continuare. in rest multe lichide, ceaiuri specifice si multa, multa relaxare. cel mai bine ar fi sa-ti induci o stare de bine, fiindca asta este cel mai important pentru a avea laptic atat cat are nevoie bebelushul.
multi pupici si sa auzim de bine...

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

quote:
Originally posted by sraluca

Eu as vrea sa am 35 pe-un picior nu la picior. Da n-are mama.

Baiii, sa vedeti ce panarama e Bilutza. Azi l-am filmat in premergator cum asculta muzica (premergatorul nu are inca rotile montate ca nu e tati cu forta si mami cu surubelnita nu a reusit). Unde pun si eu filmulete ca flickr nu vrea??

sraluca www.flickr.com/photos/8940993@N07/" target="_blank">Mihai Alexandru 25.12.2006

poze de la mare



incearca pe youtube, eu acolo incarc filmuletze, de fiecare data cand am ceva sa va arat

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

hai ca noi suntem cu vizite la dr.
Ieri am mai fost la dr iar, fiindca Iarina facea febra amre in continuare.I-au facut o gramada de analize, urocultura, coprocultura, exudat farigian, exudat nazal...proba tegumente...avem si trimitere la orl..sa gasim cauza.Si de azi ia antibiotic...off ,asta e , da sper sa scapam.

Cu mancatul e jale..nu reusesc s-o fac sa manance legumele sub nici o forma..



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rali spune:

Ella- multi pupici si toate cele de folos sa vi se implineasca...asteptam pozici

Mihacarm- mi-e asa mi-a zis asistenta sa fac cu vigantolul. Mult succes in continuare cu diversificarea!

Kate- imi place tricoul, i se potriveste... la cati dintisori are Anelin

Sraluca- e un scump Bilutza cum sta el in picioare

Ana_Alx- pt. laptic la mine functioneaza asa cum a zis si Marybell ... lichide- chiar in timp ce alaptez beau si concentrarea (ca sa o citez pe Alinuk)/inducerea unei stari de bine

Liuda, adela- distractie placuta!

marinar- vreme buna la munte!

Anis - multa sanatate micutei!

Sa va zic ca a cazut a doua oara Vlad din pat (patul nostru nu al lui)? Da cu mine langa el...intr-o fractiune de secunda a fost jos...slava Domnului ca nu a patit nimic in afara unei mici mici vanatai pe obrazul stang ...ne-am speriat amandoi...
Azi am fost hoinari si pt. ca eu nu sunt deloc organizata am sarit peste mesele diversificate si am papat numai laptic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Am vazut doi cavaleri frumusei, Anelin sforaind, Bila copacel.

Am fost ofticata ceva mai devreme, da' acum mi-a trecut. Sunt cam rea de paguba si chiar daca pierd 1 leu ma supar rau. Intrucat de miercuri am dormit cate 5-6 ore si am muncit de m-am spetit, azi m-a ajuns oboseala.
Asa ca am aruncat la gunoi sacosa cu legumele cumparate ieri-dimineta: cam 2 kg dovlecei, 2kg varza, 1 kg telina. Imi pare cel mai rau e ca m-am si chinuit sa o urc si sa o cobor cu copil in brate 4 etaje. CCostin se bosumflase pt ca avea pofta de salata de varza, cica toate ziua a stat cu gandul la ea. Ca sa ii treaca din pofta i-am spus ca e numai vina lui, nu ma intereseaza cum protesteaza, eu asta zic si asta cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Anca, eu fac pilaf asa (dupa reteta Messei): fierb un copanel de pui separat, apoi in putin ulei de masline pun o ceapa mica, un ardei (tot potrivit spre mic), o rosie doua, morcov, albitura, telina (le rad sa fiarba mai repede, oregano, busuioc, boia dulce, marar si patrunjel si un vf de sare. Astea le tin cca juma de minut (poate nici atat) in ulei, apoi pun si orez si apa (oricum au de la rosii) dar nu multa, si le las sa fiarba pan se fierb. Apoi cand s-a fiert carnea, o dau de pe os, arunc pielita si ce e mai rau pe acolo si o pun si pe ea, mai fierb nitel si cand sunt fierte toate bag blenderul si imi ies doua caserole pline, una merge la conge si una in burta la Matei. Asta e mancarica pe care o mananca cel mai bine. :))
Vreau sa ma apropii cat mai mult de gatitul asa cum il fac in mod normal ca o sa ma duc la munca si nu mai am atata timp.

Las-o pe Liuda ca a incercat saraca cu Diana si rahat motzat si tot n-a mancat. Cred ca le-a incercat pe toate pana acum.
Cred ca de fapt se concura cu Messa si nu au vrut ele sa ne zica ...

Rali, nu iti face procese de constiinta, e greu sa te organizezi la plimbare. Eu nu am luat niciodata fructele la plimbare, imi e frica sa nu se strice, in cel mai rau caz am stat acasa pan le-a mancat si am plecat apoi. Legumele, le-am facut (adica ciorbita) si am pus intr-un borcan din ala de la nestle si am inchis bine capacul. Au stat ok. Iaurt poti cumpara de la vreun magazin pe drum. Si uite asa mananca copilul diversificat pe strazi. Aaaa sa nu uiti lingurita, castronel, tona de servetele si vreo doua barbite. :)))

Hai ca ma grabesc si eu ca duminica dimineata ... va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamizzi spune:

neata tuturor!

MIRANDOLINA - CASA DE PIATRA! astept poze

ANA _ALX - ana tu ai lapte sa stii! eu zic ca nu trebuie sa iei nimic de stimulare in afara de MUUULTA APA! asa trebuie mereu oricum. u am trecut printr-o perioada cand era thea bolnavioara si nu mai vroia deloc nimic. abia sugea putin, cat sa nu moara de foame. mancare deloc... asta vreo 5 zile asa. rupere de nervi...
eu am facut o injectie cu metroclopramid, din nevoie nu ca asa am vrut eu si efectele au fost asa: la inceput chiar am observat ca aveam ditamai sanii plini de lapte, de la o singura injectie DAR in zilele urmatoare A SCAZUT incredibil. aveam sanii normali. deci medicamentul asta da o crestere a laptelui DUPA CARE O SCADERE BRUSCA . poti sa cauti si pe forum alte discutii unde asa au zis si alte fete. tu n-ai nevoie de asta pentru ca ai lapte. numai ca bebicu nu vrea sa pape decat putin. eu zic sa lasi asa cum e, nu mulgi nimic, nu scoti nimic, lasa-l asa cum vrea sa suga atat cat vrea. din 3 in 3 ore ii dai tu daca nu cere. nu dureazqa muolt perioada asta de greva, e din cauza ca e bolnavior. dar trece si apoi e rupt de foame. la mine a inceput thea sa suga de mi-au iesit creierii din mine, m-a terminat in cateva zile pe urma ca si acum sunt slabita si iau centrum sa imi revin. tre sa se regleze acolo laptele singur. daca vrei sa continui u alaptatul nu ii da formula in nici un fel. deci cum a zis LILI il lasi acolo sa se lupte cu foamea. trece , stai linistita ! crede-ma!
si eu am vrut sa ii dau biberon, am luat lapte praf , ca ziceam sa nu moara de foame fata da...ce sa dau ca a scuipat cat colo, , si m-a burdusit cu picioarele de nervi. ca nu ii place nam nici un lapte praf. deci ce era sa fac... am continuat asa chiar daca imi faceam o gramada de griji. daca nu vroia lapte, nu vroia mancare , lapte praf... nimic... apoi si-a revenit. am continuat p singura cale ce am putut eu sa fac... si acum e bine. nu dureaza mult perioada asta oricum. daca ai citit mai inainte scria ANIS despre bolile eruptiv ...ca nu tre sa fortezi copilul cu mancare, ca isi revine. asa se manifesta . stai linistita, o sa fie bine! te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

anis, nici Alexandru nu vrea legumele.

la mine nu a functionat nici mama lui ulei de masline in piure.
am incercat si cu laptic si cu o lingura de cereale... nika

dar..... saptamana asta am descoperit secretul: soricelul kiri-kitz
pentru ca Alexandru se pune pe urlat cum vede ca-i rost de legume: Ilinca, biata de ea, o apuca plansul cand plange Alex. si, ca sa nu mai planga incepea sa cante si sa danseze. canta kitz-kiri-kiri-kitz,
si danseaza cum numai ea stie... cert este ca alexandru se linistea si deschidea gurita (minune!!!!!)

nu stiu ce o sa fac saptamana viitoare, ca ilinca are treaba, nu mai vine la mine.
Oricum, ideea este ca, eu cred ca pur si simplu, trebuie sa ii distrag atentia cu ceva. am observat asta, pentru ca din biberon mananca bine merci, dar nu ma face el pe mine: diversificarea se face cu lingurita si basta, poa sa urle el cat vrea

rali, si eu am patit-o ca tine... a trebuit sa stau la coada la un nemernic de notar. si, dupa modelul Daconst(btw,Dana, poate ne organizeaza lili sa ne vedem la mare), am intrat in prima farmacie, am luat un borcanas de piersici cu nustiu ce, o lingurita (am rugat-o pe tanti farmacista sa imi spele lingurita) si am rezolvat gupil.
dupa aia am intrat la notar: eu cu noroi pe incaltari, ca din viteza am luat-o prin balta, Alexandru murdar ca un porcusor, dormind multumit, si Ilinca cu unghiile pline de pamant, k se jucase un pic in fata blocului

www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Anis, sanatate! Bine ca i-ati facut analize, chiar sunt curioasa sa vedem ce ii iese pt ca prea des ati avut pb. Sper sa fie ceva usor, rezolvabil imediat.

Shine, Anis, voi stiti ca nici Matei nu manca legumele. Ca doar ma plangeam pe aici zilnic. Eu in doua reprize am pauzat vreo saptamana, sa mai uite de ele, si i-am dat lapte la masa aia, apoi am luat-o de la inceput si tot le-am sucit, invartit pana a mancat incetul cu incetul. Chiar daca era sa bage doar 10 lg intr-o zi, tot ii dadeam sa stie ca aia e masa cu legume. Si apoi am inceput sa ii fac mancari: pilaf, ciorbita, adica sa aiba gust. Eu v-am zis ca pun si un vf de sare, nu schimba chiar asa gustul dar cat de cat, stiu ca voi poate nu sunteti de acord, eu va zic cum am facut eu. La masa de la pranz mananca intre 100 si 150 g de ce ii dau, supa sau pilaf sau piure cu ficatel. Adica cel mai putin. Dar nu il fortez, il tine 4 ore si e ok.
Eu am observat ca nu ii place morcov si nu i-am mai pus, am pus mai mult altele. Acum si morcovel. Am mai pus si orez, si cartof, si ardei, ceapa, rosii, dovlecel, telina, pastarnac si verdeturi. Bine, nu toate deodata. :)
Voi dati carnita? Ca si asta mai aduce gust. Eu i-am dat numa pulpita de pui, nu piept, pulpa de vaca si ficatel de pui. Maine papam galbenus de ou.

Mai fetelor, din lipsa de ocupatie, navigam pe forum si am intrat la copii cu nevoi speciale, la cei cu SD. Mai, ce luptatoare sunt fetele alea ... si eu ma plang de toate bubitele ... iau exemplu de la ele, pe bune, stiti ce m-au impresionat!!!!

Hai ca vaz ca toata lumea e plecata, vremea e frumoasa si probabil de aia. Va pupez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Iata o reteta de supa pt mofturosi, pe care am gasit-o intr-o carte de bucate

Ai nevoie de: morcov, telina, patrunjel, pastarnac, cartof, rosie, ardei si in plus o lingurita de ulei de masline presat la rece si o portocala.
Cum procedezi: Speli legumele, le cureti, le speli din nou, le pui la fiert. Portocala o cureti foarte bine de coaja. Cand au fiert legumele, le mixezi impreuna cu portocala.
Pregatesti astfel o crema de legume delicioasa pentru bebelusul tau, iar adaugand zeama in care au fiert legumele, o supa grozava.


Cine stie, poate merge

Mergi la inceput