*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Neatza... Iata-ma si pe mine prezenta la apel... in aproape singurul interval de ore cand sunt eu treaza si doarme ANTONIO... ca in rest dormim toti 3...adik NOAPTEA... Ziua stam de vb cu mama si cand vine tata acasa ne punem pe un plans si o tinem asa pana adormim...

Ralucami, LA MULTI ANI... cu intarziere ce-i drept dar... in ultima vreme sunt AIURITA rau de tot!!! Aseara am vrut sa-ti urez toate cele, dar m-am repezit sa fac capitol nou si... Asta este: mai bine mai tarziu decat niciodata Pupici multi de la noi si NUMAI BINE!!!

La multe lunite si SONIEI!!! Capsunica noastra draga!!!

Chris, felicitari pt. casuta si sa dea D-zeu sa o terminati repede astfel incat la 15 septembrie sa va mutati direct in ea... fara INTERMEDIARI (cort, gazda, etc )Tinem pumnii... si fiind mai mare aveti loc mai bine... !!!

Apropos de pozele pt videoclip... TRIMITETI ce poze vreti! Nu conteaza ca-s de-acum o luna sau mai recente... cele care va plac voua!

Pepsi... e bine ca NU ai facut pauza.. Eu nu am reusit sa fiu asa inteleapta... si la un moment dat am zis ca o dau in depresie... aveam senzatia ca toata lumea se ia de stilul meu de a-mi creste copilul... Martor mi-e D-zeu ca mi l-am dorit dintotdeauna si inclusiv cand toti ma sfatuiau sa nu-l tin ... Nu i-as face niciodata un rau intentionat...Evident, rau ii poti face unui copil si fara INTENTIE...

Trebuie sa va marturisesc ceva... Va spuneam ca la BOTEZ am avut capul cat o banita... De ce? Pentru ca era multa lume, agitatie.... mai ales VARSTA a treia ma dadea pe spate la greu... Care mai de care cu sfaturi si pareri legate de modul ideal de a creste un copil. DE LA FAZE DE GENU': "MAMAIE, ii e frig si lui, nu-l mai tine asa in curent!'... (tin sa precizez ca botezul a fost pe 8 iulie, intr-o zi caniculara...) pana la o faza care a pus capac!!! Sa va povestesc... Imi stiti obsesia mea de a-mi tine copilul pe burtik... pur si simplu asa l-am pus din prima zi asa ca in aceasta pozitie am cea mai mare incredere... plus de-asta culcatul pe spate mi se pare cel mai periculos mod de a-ti culca copilul... Ei bine, intru in dormitor (o lasasem pe bunica sotului cu copilul... sa il pazeasca cat doarme, daca se trezeste sa ma anunte, ca la ce galagie era in casa nu l-as fi auzit) si il gasesc pe ANTONIO dormind pe spate... O intreb ce s-a intamplat... Si ea imi raspunde senina, CITEZ (): "Ma mamaie... l-am intors eu ca se frichinea rau de tot... pe semne ca il durea burtik... ca uite eu l-am intors si stii ce bine doarme??? Il durea si pe el burtik si amortise asa..." Atat am lasat-o sa zica.. .suficient cat sa-mi intorc eu puiul pe burtik, si sa ma calmez ca altfel in virtutea inertiei poate o si paruiam un pic . M-am luat de ea... destul de dur, dar politicos... N-a mai miscat in front... Cert este ca dupa faza asta am stat si m-am mai gandit: Cum pot eu sa nu INTELEG aversiunea fata de dormitul pe burtik al unora, cand si eu... am o aversiune la fel de inexplicabila fata de dormitul pe spate??? Si atunci tot eu mi-am dat raspunsul: OBISNUINTA... Ei bine, da... Punandu-l sa doarma din prima zi pe burtik, am realizat ca timp de 3 luni (aproape ) nu a patit nimik... si cum noi "pastem iarba pe care o cunaostem"... sau "drumul cel mai scurt e cel pe care-l cunoastem"... normal ca si cea "mai sigura" pozitie, si mai linistitoare pt mine este aceasta... dar la fel de bine pt. altii este cea pe spate... Riscul mortii SUBITE este pana la 6 luni...Eu am o intrebare (valabila si pt. mine ) pt. toate mamicile... Ce ne vom face cand puii nostri se vor rostogoli??? Va fi teroare pana la 6 luni sa ne pazim copiii non-stop sa nu doarma pe burta sau pe spate (depinde de natura temerilor noastre) Asa ca eu am inceput sa ma calmez de pe-acum si il mai tin si pe spate... Ba chiar ma duc si pana la WC si il las asa stand pe spate... si uitandu-se la carusel Recunsoc ca mai mult de 5 min nu l-am lasat asa nesupravegheat

OOOF... ce m-am lungit.... ori v-am plictisit, ori m-ati ignorat Ca de unde faceam pauze acum nu ma mai opresc Asa-s eu: omul extremelor

Hai ca va las sa mai si respirati


Poze BOTEZ Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Andradap, bine ai revenit!Era si cazul sa ne scrii un mesaj mai lung si asa cum am mai zis lasa prostiile si scrie tot si cum iti pica bine.Acesta e rolul clubului nostru zic eu!

Pepsi, ce ma bucur ca ai scris chestia cu 4 luni de alaptat exclusiv, eu peste o luna si jumatate ma intorc la munca si va trebui sa renunt la alaptatul exclusiv.Sper doar sa reusesc sa pastrez cateva mese de san.Colegii de serviciu mi-au promis tot sprijinul lor..in sensul ca imi voi face programul flexibil si cu o pauza de alaptat daca vreau.Sper din tot sufletul sa reusesc, oricum eu ma bucur enorm de cele 4 luni in care am reusit sa alaptez.

Petit angesi baiatului meu i-a curs un ochisor foarte tare.Medicul meu mi-a zis ca nbici intr-un caz sa nu dau cu musetel, doar cu apa fiarta si racita de mai multe ori pe zi.Din fericire s-a rezolvat.Ce ma deranjeaza pe mine e satul ingerilor pe o pleoapa sau pata vascularizata in termeni medicali.Sper sa ii treaca, asa m-au incurajat medicii ca se retrage in majoritatea cazurilor de la sine doar ca dureaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Neata burtici!

La Multi Ani cu intarziere Ralucami! Sa fii fericita si iubita alaturi de Maria-Bucuria!

La Multe Lunisoare/Ani Sonia! Sa ne bucuri cu povestile tale si peste 50 de ani! Si sa fii fericita alaturi de mamica ta!
Ma bucur mult ca Soniuta a reusit sa treaca foarte bine peste operatie
Trebuie acum doar sa imi aprobe sefu' al mare si dau si eu un mail la mine la serviciu, sper sa se mai stranga banuti. Mi-au zis ca sunt sanse sa trimita si pe coorporate (lucrez la internationala), dar asta dureaza mult (pana obtin aprobarile)

Cineva intreba de kg bebe-ului... Pai atata timp cat ia 750 de g pe luna e foarte bine! Nu trebuie sa fie neaparat pepenash ca fimea Chiar faceam o socoteala daca mai continua asa ce repede ajunge la 9 kg... Pai nu vreau sa fie nici prea otova.
Cred ca a mai crescut un pic si in inaltime, ca incep sa ii vina feste spre mici primele body-uri... Pana acum nu i-a ramas nici unul mic, ca am luat numai de 1-3 luni, nu am luat prea micute

Liviana, multa sanatate pentru Bogdanel ! Saracul capsunel, ma bucur ca acum este mai bine!
Noi am vrut sa ne plimbam pe faleza duminica dar batea vantul prea tare, dupa 100 de m nu stiam cum sa ma intorc mai repede cu fetita la masina. Acum dupa ce ai zis si tu chiar ca nu o mai las cel putin asa micuta pe vant. Ca la iarna o sa iesim si pe frig, si pe vant, nu vreau sa o cocolosesc prea mult. Dar sa mai creasca intai.

Chris, felicitari pentru casuta! Ce frumos trebuie sa fie sa ai casuta ta cu curtea ta! Sa o stapaniti fericiti si sanatosi!
Noi am luat deocamdata terenul, dar avem de platit la el mult si bine ;) Dupa facem si o casuta. Eu sunt optimista, zic ca in 5-10 ani o sa avem casuta ;) O sa vedem

Elteka, incerc sa nu ma panichez, dar am fixul asta cu alaptatul. Si pentru ca nu alaptez exclusiv si dau zilnic in jur de 200ml de completare, mi se pare ca o sa pateasca ceva fetita. In capul meu, poate sa raceasca rau oricand si sunt stresata rau, d'asta ii ies bubitele de la transpiratie, ii scade iq-ul si poate deveni obeza. Constient imi dau seama ca aberez, dar inconstientul lucreaza. Si eu ziceam inainte sa nasc ca daca pot sa alaptez bine, daca nu nu fac tragedie din asta

Carrie, incepi si tu sa zici sa sunculite?! Sa stii ca ti-am admirat galustile frumoase si te-am vazut si pe tine! Si chiar imi ziceam - uite ce slaba e si ce bine arata, si-a revenit imediat. Si acum te aud de sunculite!! Ma bucur ca fetita e mai bine

Moberi, probabil si tu la fel ca si Carrie cu sunculitele! Si eu am fost la cumparaturi ieri... Am cedat nervos, ziceam ca nu imi iau nimic pana slabesc, si acum imi dau seama ca nu pot sa slabesc, ba chiar probabil ma ingras de la galactogil, pana nu termin cu alaptatul (si vreau sa trag cat pot de el). Si stateam intr-o pereche de pantaloni si o cah de rochie veche (a, si bineinteles hainele de gravida), de nu mai vroiam sa ies din casa ca ziceam ca nu am cu ce sa ma imbrac. Asa ca m-a luat sotul de o aripa si ne-am dus. Am zis sa imi iau si niste blugi, pentru zilele cu ploaie etc. Si ce imi zice vanzatoarea!?!? Ca pentru "doamne" nu exista marimi atat de mari !! Pana la urma am gasit in magazinul respectiv destule perechi care sa ma incapa, ba si o pereche care sa cada de pe mine Dar senzatia e groaznica, nu prea se gasesc lucruri pe marimea mea... Ete scartz, nu are voie omul sa nasca si sa se ingrase un pic!

Pauly, ma bucur ca sunteti bine Rianna e o frumoasa !!!

Didi, probabil ca o sa vin si eu pe 6 septembrie. Ar trebui sa mergem la munte la o nunta pe 1, si sa mai stam apoi cateva zile, dar chiar daca mergem, pana pe 6 am fi in Bucuresti. Asa ca 90% vin daca nu intervine ceva neprevazut

Pepsi, ma bucur mult ca esti activa!! Pe mine m-ai ajutat extrem de mult Sper ca 4 luni sa pot sa alaptez macar asa, cu completare

Am revenit si noi ieri seara de la Constanta :) A fost foarte obositor pentru asta mica, a dormit ieri ca o placintuta, si si azi e obosita micuta Si i-a fost si super cald pe drum, ca nu am dat la maxim aerul conditionat in masina ca se facea curent. Eh, dar pare bine si zambitoare :)
Ma mai gandesc daca plecam la munte in septembrie, mi se pare prea micuta gogosica... Dar 3 luni am inteles ca e o piatra de hotar :P

Aaaa... si fimea gangureste din ce in ce mai mult, rr-it Adica grrrr goorrrr ihhrrrr rrr rrr rrr, multi de rrrr Asta inseamna ca o sa fie rr-ita? Sotulache e rr-it, dar mama lui imi zicea ca nu a rr-it decat cand a inceput sa vorbeasca, nu rr-ia cand gangurea

cred ca mai aveam de raspuns dar am uitat ca am citit in diagonala... o sa revin cand imi aduc aminte

Anca de Manu
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Neatza!
Andrada, nu mai fi asa speriata de statul pe spate, ca nu pateste bb nimic!Uite, al meu doarme pe burtica, dar cat e treaz, sta pe spate, fie cu ochii in tavan(la becuri), fie la carusel. Acum, mai nou, isi incordeaza muschii spatelui sa se ridice, ii place in funduletz, dar mi-e teama sa-l las prea mult...

Liviana, sanatate multa la copii. E groaznic cu copilul in spital, am experimentat si noi la Tudor, dar avea cam un an si ceva... Nu spun ca din apatic cum era cand ne-am internat, dupa o perfuzie cu glucoza parca era argint viu, am batut toate coridoarele spitalului...

Petit ange, angelabv, am avut si noi probleme la un ochisor si l-am sters cu compresa sterila cu ser fiziologic.
A, si sarutul ingerilor a avut si nepoata mea, care acum e mare si nu se mai vede nimic!
Un nepot al meu s-a nascut cu niste vinisoare de sange in forma de zvastica intre ochi, era tare haios, toata lumea se uita ciudat la el, dar i-a trecut si lui.

Ralucami, la multi ani! si de la mine cu intarziere

Chris, sa stapaniti sanatosi casa!

Pepsi, interesanta faza cu alaptatul exclusiv, din pacate eu am inceput sa-i mai dau si cate o masa de formula dupa amiaza, ca moflea al meu plangea cu sanul in gura...si mai e si lenes, acum ma gandesc ca astepta sa-i curga in guritza ca la biberoN. Mai bine nu ma mai vait ca doar eu l-am invatat la biberon, acum tre sa ma mulg, ca altfel adio alaptat. Culmea e ca reusesc uneori sa scot cate un bibe de 125 ml din fiecare san!

Ma bucur ca Sonia e mult mai bine!

Poohy, si al meu gangureste cu hrrrrrrrrr! Si face asa la comanda! E suficient sa fie cineva langa el si sa zica inghrrrr, ca el incepe! Mai rau e ca trebuie sa vorbeasca non stop cineva pe langa el, ca altfel n-are stare, ieri m-a disperat, sambata avem botezul si eu nu pot face nimic prin casa ca trebuie sa stau langa el...
Si ne-am ingrasat si noi, avem 6,3kg si 62 cm la 2 luni jumate...Frate-su Tudor mi-amintesc ca avea cam 8 kg pe la 4 luni,9kg pe la 5-6 luni, dupa care n-a mai luat asa mult in greutate, pe la un an avea cam 10-11kg, iar acum, la 5 ani are doar 17 kg


Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

'Neata!
Noi avem o mare problema:nu se mai satura D la san.Urla
cat il tin plamanii , aseara de fapt dimin la 4 fara ceva s-a trezit si s-a pus pe urlat.Nu stiam ce are.Tragea si basinute...il durea burtik.De papat a papat dar putin de la san, mai mancase si la 2 azi nopate si dupa baita la 9.30 i-am dat completare 25ml lapte praf Topfer 1 cu 80 ml san (amestec).Ieri i-am mai dat cam 115ml(90 san+25 ml praf).Dimineata s-a trez la 6.30 si iar a urlat, i-am dat san dar cred ca mai mult il amagesc cu suptul caci posibil nu se satura.La 8 i-am dat 90 ml(70 san+20 praf).A dormit 45 min apoi s-a trezit iar plangand(lucru nou caci nu se treza plangand) si i-am dat vreo 50ml(tot amestec).Ideea e ca probabil e atat de infometat ca ar manca non-stop.Doarme si mananca.....si urla!I s-a dus tot programul lui de mese.Culmea ca la mare cat am stat manca des dar....parca nici chiar asa.Iar ziua dormea pe plaja si 4 ore iar de 2 zile doarme putin in reprize de 3-4 ori pe zi (adik max 3 ore in 12 ore).Kaka e cam verzui.Am sunat asistenta med de fam si vine azi dupa 2.Sa vedem ce zice ca ma ingrozeste ca nu mai am laptic si treb sa-i dau completare.Incerc sa iau galactogil sa vedem dc se mareste productia.....dar dc lapticul nu mai e bun............aleluia!

Acum doarme.Sper sa-si faca somnul calumea!
Voi cum i-ati trecut pe praf sau cum le-ati dat completare(valabil celor care nu mai au san)???????
Oare mi-o reveni lapticul?Mie mi-e cam evident ca nu mai e bun atata tp cat sugea din ora in ora, nu?

Andrada, pupici si...poate ii vor trece coliceii lui Antonio in curand!Si lasa babele in pace sa vorbesca ce vor si tu ai grija de bebel cum crezzi tu ca e mai bine!

Ella, nu am plecat cu cadita dupa noi.L-am spalat cu dusul in Bulgaria iar in Constanta l-am bagat in cada(avem apart acolo asa ca nu era primejdie de boli...ceva).Si...se pare ca Davidutzii nostri se trezesc la fel de des numai ca al meu de foame!Abia astept sa rezolvam cumva probl asta ca innebunesc in ritmul asta!
Urlatul oare o fi si din cauza ca a tot schimbat mediul de 2 sapt incoace?Desi...dc mananca....tace!Sor'mea imi zice ca l-am cam bulversat cu programul la mare.Dar mergeam la plaja de pe la 10 si stateam pana pe la 2-3(o singura data am stat pana la 4 insa dormea si nu se mai trezea-de la 12 la 4 a dormit)si ajungeam acasa cam intr-o ora ca treceam sa luam DVd-uri(ca nu avem cablu acolo), stateam panan pe la 8 in casa apoi ieseam seara si ne intorceam pe la 12 max acasa.Oricum asta nu s-a intamplat decat de vreo 3 ori si cand eram pe plaja, D mai mult dormea si seara isi facea somnul de seara si nu se mai trezea decat sa manance cand ajungeam acasa si ink o data pana dimin la 5.Am chinui copilul asa rau de urla atat?Eu zic ca atata tp cat a mancat, a dormit,nu aveam cu ce sa-l chinuim.Singura chestie de care l-am cam privat a fost baita(o data la 2 zile dar cu dus in fiecare zi dupa plaja).

Scuze ca m-am intins atat!

www.flickr.com/photos/9223353@N08/" target="_blank">DAVID ANDREAS CRESTIN

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2a7ad00ea4169d54f32f5c" target="_blank">FILMULET DAVIDUTZ

Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

petit ange,
si eu am avut la primul bebeu problema asta cu ochisorul.
pediatra mi-a recomandat sa-i pun de 3 ori pe zi in ochi lapte de la san cate o picatura.
in cateva zile era bine si de atunci nu a mai avut probleme cu ochisorii...poate incerci...

mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Florentina, ce te invidiez cu lapticul!

Am uitat sa ne laudam:David a inceput de 2 sapt sa se intoarca pe burtik insa ink ii ramane o manuta sub el;deja se intoarce in patut de m-a disperat(adik il gasesc cu capul in gratii, cu picioarele unde il pusesem cu capul....);gangureste mai bine si mai des, chiraie, are deja:ghe-uri, ghi-uri.....;si suntem bronzati pe picioruse!
Si nu-i place deloc sa mai stea la orizontala ca bebelusii cand e treaz!Numai in picioare, sa vada el tot, a analizeze, sa se uite la Tv, sa studieze peretii albi -:))) ,....si sa stea pe burtik desi el detesta sa stea astfel!

Chris, felicitari pt casuta voastra!

www.flickr.com/photos/9223353@N08/" target="_blank">DAVID ANDREAS CRESTIN

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2a7ad00ea4169d54f32f5c" target="_blank">FILMULET DAVIDUTZ

Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

S-a ROSTOGOLIIIIIIIIIIIIIT!!!



Nu-mi vine sa cred...

Fug ca s-a trezit si asa va fi toata ziua.. Cred ca fie ploaie merg cu el la cumparaturi ca sa stam in casa NON-STOP o luam razna!!!

PS: Il sun si pe sot sa-i zic ISPRAVA lu' fi-su... Voi ati fost primele care ati aflat

Poze BOTEZ Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am pus pozici noi cu David la mare-la soare si de la botez doar
cateva.

Apropo de cursul ochisorului, si noua ne curge, se lipeste, se strange ceva galbui acolo, am incercat cu ser fiziologic, laptic de san, Betabioptal picaturi si ultimul cu antibiotic-Nettacin si...nu s-a ameliorat prea mult.Maine mergem la control .Sper sa nu ajungem la interventie pt desfundarea canalului care nu e desfundat!

www.flickr.com/photos/9223353@N08/" target="_blank">DAVID ANDREAS CRESTIN

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2a7ad00ea4169d54f32f5c" target="_blank">FILMULET DAVIDUTZ

Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Alyna,imi pare rau ca ai probleme cu alaptarea!O sa-ti spun ce s-a intamplat la mine...Cat am stat in maternitate...niciodata nu am reusit sa mulg mai mult de 25-30 ml,din ambii sani...in decurs de o ora...Mergeam in salonul de muls prima(cu 20 min inainte...si puneam jos sticluta exact cand venea asistenta dupa sticle)...Si productia aceasta simbolica...a tot scazut...pana n-a mai iesit nimic,nimic...si pana mulgeam o picatura...cealalta seca!Asa ca Daphne a trecut treptat pe lapte praf...ca si-n spital completau...Nu stiu in ce masura vorbele mele iti sunt de folos...am incercat...O tiganca ce venea cu noi la muls ne tot indemna sa mancam"multa zama",multe legume (morcov,ceapa fiarta...cartofi)...La mine nu a mers nicicum!...Fata aia umplea sticla!...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput