Mamici de septembrie-octombrie 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

quote:
Originally posted by Yaia

Danuta36, da sunt din Onesti, nascuta si crescuta acolo. Am plecat la facultate in Bucuresti si apoi in Finlanda. Dar Onestiul e orasul meu de suflet...copilarie minunata, adolescenta cu prieteni adevarati...intotdeauna ma gandesc la el cu placere si ma duc acolo cu placere. Esti si tu de acolo cumva?
Alinus_25, oribila povestea. Biata fata si bietul bebe...scos de acolo asa de devreme si degeaba. Eu nu m-as lasa pana nu ar plati imbecila aia pentru tampenia ei.
NanaMotoc, stiu cum e sa trebuiasca sa mergi la birou. Si eu mai am pana la 1 septembrie. Acum, din fericire, am 3 zile de medical. Si ma tot bucur ca mai sunt doar 3 saptamani fara asta...abia astept, ca tare mai e bine acasa. Plus ca vin aia cu tot felul de cereri sa ajuti si acolo, si acolo, de parca nu iti vad burta la gura! Fii tare, nu mai e mult pana la concediu!
Roxana, sa-ti traiasca bebe mare!

Va las acum, ca tot nu am facut curat. Dar macar am reusit sa rezerv biletele de avion pentru sora mea si piticul ei. Vin aici cand nasc eu, pt. 3 saptamani! Yuhu!

Irina 31



Yaia,al meu sot e nascut acolo,dar pe la varsta de 10 ani a plecat cu ai lui,s-au mutat in Ardeal.Dar tot imi zice ca ii este dor de acel oras,si poate odata ajungem pe acolo,in vizita si pe la nasii lui de botez.Eu chiar sunt curioasa,caci prin zona aia n-am fost,decat pana la Iasi si mai des prin jud. Botosani,la bunici.

Dana +31s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Mai fetelor, voi stiti ca eu nu prea sunt pe treaba mea... Ma gandesc ca v-ati dat seama pana acum... Deci eu, dupa ce am studiat toate ipostazele extrem de explicite existente in linkul pentru somnambule, zau daca nu m-am linistit... Ori pentru ca nu se simte si durerea in pozele respective... Le-am privit ca pe ceva normal... Exact asta vedeam si la Brisa de cate ori a fatat... Si ea facea cate 8-10 la rand... Stiu ca nu se compara. Doar ca ea avea o privire extrem de impacata si de mandra in momentul cand expulza cateii. Probabil ca asta ar trebui sa afisam si noi - calm, mandrie, liniste sufleteasca...

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Hei, imi aduc aminte cand eram studenta la jurnalism... Aveam un prof tare ciudat, dar hotarat asa... Ne dadea tot felul de teme bizare de facut la seminar, printre care si povestea unei nasteri, in urma documentarii la fata locului... Am luat un 10 cu felicitari si tare imi pare rau ca nu mai am respectivul articol... Sa nu-i spuneti ca nu am calcat niciodata intr-o sala de nasteri. Ar fi extrem de dezamagit sa afle ca imaginatia mea a fost suficient de ampla, incat sa acopere si o astfel de experienta. Probabil ca nici el nu a asistat la asa ceva, de m-a crezut pe cuvant...
Acum imi pare rau ca nu am fost atunci sa ma documentez... As fi putut sa va povestesc in cele mai mici detalii totul. Oricum, nu va voi feri de ”povestea adevarata”. Chiar daca multe dintre voi nu veti scapa la vremea respectiva... Hihihihihi....

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Tomasa, asa am zis si eu, ca poate acum totul va decurge mai usor si firesc. Dar ma tot gandesc ce e cu sanii mei mici si fara colostru. In fine, mai vedem. Alex a primit NAN HA.



Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna,
m-am strans si eu pe acasa, am fost si mi-am facut unghiutele la maini si picioare , apoi pana la Carrefour sa mai luam cate ceva pt frigider ca ramane fata 2 zile singura si sa nu moara de foame , am vrut sa mergem sa mancam ceva in oras da am cam obosit asa ca bag niste fructe si poate rezist asa fara sa lesin pana dimineata

Rox ce a crescut bb Andrei

sotia unui coleg al sotului a nascut azi o fetita de 4kg normal fara epidurala si tot a fost ok, astept sa aflu detalii da peste 2-3 zile , o las sa-si revina

poze
36+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Ma bag si eu ca musca in lapte, dar am vazut ca vorbiti de alaptat. Pentru lapte eu cred ca cel mai mult conteaza starea de spirit a mamei, rabdarea ei, sa fie cat de cat odihnita si sa manance normal. In primele zile sa se puna bebelusul la san cat mai mult si sa aiba multa, multa rabdare. Si natura poate fi ajuta cu Galactogil sau cu ceai pentru lactatie (a mea sora a nascut in noiembrie, a baut cite 8 cani de ceai de lactatie pe zi si a reusit sa alapteze pana la aproape 8 luni, iar in plus bebe aproape nu a avut colici, pentru ca ceaiul pentru lactatie avea si efect anti-colici). Eu nu prea am avut probleme cu alaptatul la Stefi (adica am avut lapte fara sa ma chinui ca sora mea, care fara Galactogil si ceaiul de lactatie nu ar fi avut lapte suficient), dar va spun ca mana pe inima ca la 2 saptamani dupa ce am inceput sa-i dau biberon Stefaniei a renuntat ea la alaptat (si avea deja 9 luni). La Stefi colostrul a aparut pe la 7-8 luni, acum pot sa storc cat vreau ca tot nu apare nimic, dar sunt sigura ca la timpul potrivit va aparea.

Ma duc sa caut in urma daca ati discutat de recoltarea de celule stem. Vrem si noi, dar nu stim unde sa gasim firme autorizate pentru asa ceva. Am vorbit cu dr. mea, ea recolteaza, dar am nevoie de kit.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Poze Stefi mai vechi si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Urmy, ala e filmul, The Mating Habits of the Earthbound Human e titlul in engleza, asa cum bine ai zis si tu. Mie mi s-a parut super amuzant.
Roxana_G, daca vrei ceva mai cu actiune si nu ai vazut cele 2 filme Bourne, ia-le acum, sunt super. Si in august apare si ultimul din serie, "Bourne Ultimatum". Mergem pe 17 la cinema, abia astept sa-l vad. A, sa nu uit primele doua sunt "Bourne Identity" si "Bourne Supremacy".
Dana, ma bucur ca sotul tau e onestean, sunt baieti buni. Si daca ai ocazia, sa treci pe acolo. E un oras frumos si curat. Dar poate sunt subiectiva, ca tin atat de mult la el. Oricum, zona e frumoasa, ai aproape biserica lui Stefan cel Mare de la Borzesti, cu podul care e inca in picioare de atunci, la cateva minute cu masina. E Oituzul, cu primul lui razboi mondial si tot pe acolo a trecut si una din coloanele romane care a cucerit Dacia. Zona e plina de istorie, desi orasul e relativ tanar. Si parcul e inca o minunatie. tot in zona merita vazut Slanic Moldova, am fost anul trecut, arata super! Salutari sotului tau de la o onesteanca!
Plec la Grey's anatomy.

Irina 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu sunt iar capsata, desi avusesem o zi destul de ok. Am tot strans prin casa dupa Alex si deja ma doare burta jos. Dar nu mai strang nimic, sa stranga tati, care si asa m-a scos din sarite. Asta apropos de discutia lui Gabi cu sotul, cam asa constat si eu ca uneori nu se gandeste deloc la mine. Pai dupa ce a lipsit 4 zile, la distractie, nu am zis nici pas, acum isi gaseste de iesit in oras. Sigur ca e ceva de treaba, dar putea sa iasa si maine. Si oricum puteau sa iasa si la pranz, nu la ora asta. Cred ca merita un sms ca nasc, sa vezi ce goneste pana aici. Dar apucat sa fac scandal deja si poate se prinde, data viitoare asa fac, nu glumesc deloc.

Am tot vorbit si eu cu fetele despre kit. Nu stiu daca reusesc sa il mai primesc in timp util. Am inteles ca nu stiu ce cartus trebuie tinut la frigider...dar ma intreb cum fac cu el cand ma apuca durerile. Stiu aia la spital ce si cum, il pun ei la congelator? Nu stiu ce sa mai zic, o sa il sun pe nenea ala maine sa mai aflu detalii.

Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Yaia, am vazut Borne Identity, celalalt nu. Nici nu stiam ca exista. Multam de sfat.



Rox 36+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Gata, eu fug la nani, ca vine baiatul de la vivici si trebe sa ma gaseasca o mamica responsabila, cumintica in patut.... Ha-ha, nici el nu mai crede treaba asta... E convins ca o sa ii uit baiatul printr-un magazin pe undeva, la cat de zuzi sunt....

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput