LMA * Piticlonti de iulie-august 2004 (226)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Poi Rox, mie mi-au spus ca ce ma grabesc asa, mi-au spus-o mamicile si n alte dati in parc cand am spus ca mi se pare ok scoala la 6 ani, ca-i rapesc un an din copilaria fara griji ... si alte pareri de acest gen. Acum fiecare face cum crede ca este mai bine pt propriul copil


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

iiccchhh, da, de asta o sa aiba copilu meu traume ca l-am dat de la 6 ani la scoala in loc de 7. ma rog, fiecare cu opinia lui. eu ma gandesc ca o minte antrenata e una care se dezvolta. si ii va face bine sa termine facultatea la 24-26 de ani si sa fie tanar si cu capul pe umeri. (si-o sa pot sa il trimit de acasa mai repede hahahahaahah - asta e o gluma....totusi :d)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox -

Da` restu` de mamici pe unde sunteti ???
Na, ca poate fac impresie cu bota asta


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Hello, fetele! Nu mai dati disparuta, va citesc evridei, ins anu prea apuc sa scriu. Intru si eu in gasca disperatelor cu gradinita, si eu am sentimente de tot felul...
Am vazut ca vorbiti de analize. Mai, noi le facem mereu la Medlife si va jur ca Ianca nu a plans niciodata, nu a durat mult niciodata, a fost super ok. Si ea a facut analize de sange de vreo patru ori in trei ani! Dar asistentele de acolo lucreaza doar cu copii si sunt foarte rapide. Le canta, le distrag atentia, nici nu apuca astia mici sa vada acul si ce se intampla!

Noi ne pregatim de petrecere, o sa-i tinem ziua la Funland, un super loc de joaca, cu distractii si pentru adulti(poti juca bowling, biliard, etc.) si am reusit sa gasim si o Alba ca Zapada mai ok, care va fi invitat special. De-abia astept sa va atrat poze. Iar mie mi-a venit o idee geniala. Daca tot vine Alba ca Zapada si totul va fi pe aceasta tema, vreau sa-i fac si Iancai o rochita identica cu a Albei ca Zapada...azi ma duc sa iau matase galbena si albastara...sa vedem ce fatza va face croitoreasa cand ma va vedea cu papusa Barbie in mana, cerandu-i o rochita identica



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Diana, super-idee ai avut pentru petrecerea Iancai! Va urez sa iasa super!

Mai eu nu ma bag in discutia cu scoala si virsta mai ales pentru ca eu inclin pentru scoala de la 7 ani si nu de la 6, dar va rog nu dati cu rosii...sincer privesc doar din perspectiva faptului ca de invatat (in sistemul nostru de acum, inchistat si dupa mine demult depasit) o sa invete o multime de ani si nu e nevoie sa inceapa mai devreme decit e cazul - anii astia nu se mai intorc...dar asta e doar opinia mea dintr-o perspectiva mai romantica - eu am inceput scoala la 7 ani si zic eu ca sunt bine-mersi - lucrez din timpul facultatii si de anii de scoala imi amintesc cu placere doar intr-o foarte mica masura...

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ioana..ce mi-ai tras-o! Ai dreptate ..Luca este si mai incapatinat!
Roxa merci de lamurire..ma bucur tare ca s-a introdus asa ceva..este singura modalitate de a obliga omul sa mearga la dr..si de a creste astfel speranta de viata la care stam atit de prost...
Daria eu sint pt mersul al 7 ani....si gradininta neobligatorie (in afara de anul pregatitor)...eu nu am mai mers la gradinita..am stat cu bunici...si nu am mai murit...si zic ca am reusit..destul de bine ..parerea mea..
Dinopad..am priceput ce este..noi avem ceva similar ..ceea ce spune Gabi..leapfrog..de la 1 an...deci nu l-ar interesa...asa este daca m-am grabit cu jucariile :)
Ce multe absente pe aici..Cristalina este plecata la parinti ..eu asa stiu..

ma duc sa fac o cafeluta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

http://good-times.webshots.com/photo/2003463780100032467XPxNJv?vhost=good-times

astea-s sutele de poze de la lake Tahoe..nu cred sa aveti rabdare pt toate ..si stati ca mai vin si saptamina viiotare cu altele :)))))

ca deobicei se vad mai bine pe full size, unele

enjoy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

helou!

despre mersu la gradi si scoala la varste mici...eu zic ca nu are ce rau sa le faca, zicea bine Roxa, ca mintea copiilor din ziua de azi fiind mai bine antrenata si stimulata de atatea chestii la care noi n-am avut acces, e pregatita pt noi experiente. Asta e ok. In plus si fizic sunt copiii de acum mult mai mari si mai bine dezvoltati decat eram noi la aceeasi arsta. Eu imi amintesc ca am fost cea mai mica din grupa la gradi si cea mai mica din clasa la scoala, in clasa I. In plus eram si purtatoare de ochelari. Astea au fost mari dezavantaje pt mine, cum bine remarca o mamica de aici, copiii pot fi foarte rai uneori. M-au taxat de cate ori au avut ocazia si cautau ocazii zilnic din nefericire pt mine. De aia zic, ca daca o mama vede ca puiul ei e subponderal si mai are si alte problemute, gen ochelari sau alte deficiente minore e bine sa poata sa amane inscrierea la scoala cel putin pana la 7-8 ani. Eu abia pe la 9-10 ani am reusit sa ajung cu inaltimea restul copiilor, media clasei cum ar veni, si cu greutatea mult mai tarziu, abia la 13-14 ani. Asa ca daca ma inscriau la scoala la 7-8 ani nu aratam deloc ca magarul in oi. Asta e un criteriu esential de care ar trebui sa tina cont si guvernul: caracteristicile psihosomatice ale copilului. Fara a fi un copil cu handicap eu eram totusi un copil atipic ca sa zic asa, care s-a ales cu handicapuri emotionale la varsta aia in urma inscrierii precoce la scoala. Parerea mea.

In rest vad ca va distrati de minune....eu incerc sa tin pasul...

ttyl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Buna Fetelor,

In sfarsit reusesc si mai scriu si eu aici... v-am citit cam odata la 2-3 zile, am vazut poze superbe cu carmen in Italia, Gabi in Grecia si in Maramures, petrecerea lui pupi, petrecerea lui Pat, din pacate nu am mai apucat sa vad alte poze din lipsa de acces de la servici...

La Multi Ani tuturor copilasilor care s-au sarbatorit in ultimele zile! Sa cresteti mari si cumintei!

La Multi Ani si Oliviei si Dariei!

Eu ma 'laud' cu probleme de sanatate asa ca nu sunt intr-o pasa f. buna... Bianca e ok, aseara am mers sa vedem un concurs de artificii care se tine aici in Vancouver in fiecare vara, intre mai multe tari (anul asta a fost Canada, Spania si China) dar pe drum s-a impiedicat si si-a julit genunchiul.. cu o zi inainte isi julise cotul cand cazuse de pe bicicleta, asa ca avem peripetii... ieri pentru ca tot erau masini de salvare peste tot, ne-am oprit sa o curete un pic pe rana si a facut un scandal ingrozitor... astazi nu voia sa mearga la gradi pe motivul asta...

Vorbeati de analize - Bianca nu a facut decat la nastere, in rest, aici nu se da nik daca copilul nu e bolnav.. iar raceala nu se considera boala.. dar oricum, eu nu inteleg, in ro se platesc analizele? nu are toata lumea asigurare de sanatate? ca eu asa ramasesem cu impresia..

Despre mersul la scoala, aici eu zic ca e ok sa-i duca de la 6 ani, ca oricum nu fac prea multe acolo, desi programul e de la 9 la 3 indiferent de varsta..

Despre gradinita, eu zic ca nu face copilul mai destept, dar ii da oportunitate sa se dezvolte din punct de vedere intelectual de la o varsta mai tampurie...

Asa, si acu ca aflarati opiniile mele poci sa stau linistita ..




Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
tiii ce noapte aiurita am avut, numai treziri si ciudatenii. da totusi nu-s asa ametita cum as fi crezut.
Anca pupam juliturile Biancai (si welcome to the club hihihi ). despre analize: se dau gratuite dar trebuie sa fai programari la anumite laboratoare, acestea se termina rapid ptr ca se termina plafonul de asigurari gratuite asa ca daca ai nevoie de o analiza acum si vrei sa o faci gratis ai surpriza sa te programeze prin noiembrie. asa ca o faci cu bani, nu?
Lio ce mai fac piticeii? mai baga si tu niste pose noi.
Vivia acush ma uit!
despre obligativitatea gradinitei....nu stiu ce sa zic, cred ca va fi mai mult pe hartie datorita lipsei de locuri in gradinitele de stat. dar stiti si voi cum e....80% dintre noi trebuie sa lasam piticii cu cineva....si tot asa as zice ca is mai fericiti cu pitici de ai lor decat cu vreo bona.
Diana petrecere frumoasa si spor la facut rochita!
o zi super tuturor!!

Mergi la inceput