lapte la congelator?

lapte la congelator? | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Se poate pastra laptele proaspat in congelator? Si cat timp? Si daca da cum se face decongelarea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hello, si ma bucur sa te reintalnesc
da, eu am pastrat lapte in congelator in sticle de plastic(aveam prea mult ca-mi aducea bunica mea de la tzara) eu nu-l tineam mai mult de o sapt, maxim o sapt jumate pana-mi aducea altul scoteam cate o sticla de 1l o lasam sa se dezghete la temp camerei(chiar daca mai avea un pic de gheata in ea o bagam apoi in frigider si se topea acolo...
numai bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu pastrez in mod frecvent lapte la congelator cand aducem de la tara. In sticle de plastic, il pun nefiert. Nu pot sa-ti spun exact cam cat il pastrez, dar cred ca nu am tinut mai mult de 2-3 saptamani. Pentru dezghetat il scot pur si simplu si il las la temperatura camerei, fie il pun in chiuveta intr-un vas cu apa. Cand este dezghetat il fierb (cateodata nu am rabdare sa se dezghete complet si il pun asa, nu are nimic). Si mai demult, cand lucra soacra mea in mediu toxic si aducea cate un litru de lapte/zi acasa ni-l dadea noua (noi suntem mari consumatori de lapte) si tot in congelator il pastram (era din ala in punga) si niciodata nu am avut probleme.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si eu am mai pastrat lapte la congelator.Se mai intampla sa am in frigider cand trebuie sa plecam de acasa(cateva zile sau o saptamana) si-l bag la congelat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Buna,

O prietena care a nascut acum 10 zile pune la congelator laptele ei in biberoane de plastic pt ca are prea mult si cand pleaca de acasa sa faca cumparaturile sau pt alt ceva, mama ei decongeleaza (in apa calda) si ii da celui mic.

Pupici


BINE AM VENIT IN EUROPA



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

fierb laptele, il racesc, il pun in sticle de plastic si il congelez pt 1-2 saptamani. nu cred ca ar pati ceva si 1 luna daca sta congelat, dar pur si simplu eu in max 2 saptamani il folosesc...

il scot din congelator si il las sa se dezghete la temp. camerei - 1 sticla de 2 L se dezgheata vara in vreo 6 ore si iarna in 10 - 12.

cand bebelicii mei erau mai mici, congelam laptele fiert in biberoane, il dezghetam la nevoie la microunde.

_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc tuturor. Monica!
Deci raspunsul e pozitiv, si inteleg ca se poate pastra si in pungi si in sticle de plastic.


...intrebare suplimentara: daca il tin sa zicem 2 saptamani si depasesc termenul de valabilitate inscris pe cutie/punga, dar in momentul in care l-am congelat era in termen, e o.k?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Daniella, laptele se pastreaza la congelator doar in pungi speciale. biberoanele de plastic nu sunt concepute sa conserve un aliment la temperaturi asa scazute, plus ca elementele nutritive din lapte tind sa se "lipeasca" de peretii plasticului/recipientului din sticla. poti pastra laptele in recipiente de plastic doar la frigider.

decongelarea se face tinand punga cu lapte sub robinet la apa calduta pana ajunge la temperatura camerei. nu se incalzeste in vas pe aragaz, nu se pune in alta oala cu apa fierbinte, nu se decongeleaza la microunde.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by conchita

Daniella, laptele se pastreaza la congelator doar in pungi speciale. biberoanele de plastic nu sunt concepute sa conserve un aliment la temperaturi asa scazute, plus ca elementele nutritive din lapte tind sa se "lipeasca" de peretii plasticului/recipientului din sticla. poti pastra laptele in recipiente de plastic doar la frigider.

decongelarea se face tinand punga cu lapte sub robinet la apa calduta pana ajunge la temperatura camerei. nu se incalzeste in vas pe aragaz, nu se pune in alta oala cu apa fierbinte, nu se decongeleaza la microunde.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)




Eu intrebam de laptele din comert, care se gaseste ambalat la pungi sau cutii de carton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Sta bine la congelator, insa nu mai are acelasi gust. Eu am fost nevoita sa-l tin in perioada cand fetita era micutza si ii dadeam doar lapte de la o singura vaca, altfel imi facea alergii.

Asa ca daca n-ai incotro merge, dar daca poti ar fi bine sa ai proaspat. Nu se compara la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Intrebarea am pus-o pt ca de cateva ori m-a apucat cheful mai pe inserat sa fac ceva dulce gen budinca sau crema de prajituri si n-aveam chef sa cumpar lapte. Si ma gandeam daca n-ar fi o solutie sa tin niste lapte in congelator.

Mergi la inceput