Azil privat pentru batrani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Laura, te rog sa-mi spui si mie ce ai facut la catolici. Ma intereseaza si pe mine pentru soacra mea, care ti-am spus are aceasi problema.
Ti-am raspuns si eu la pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

la catolici primesc doar batrani fara familii din cate stiuIrina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Stiu ca este un azil al evreilor (am auzit ca primeste si de alte religii) pe str. Jimbolia, iesirea din Bucuresti spre Mogosoaia, cam in dreptul lui CrisTim.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

quote:
Originally posted by Ubi

Stiu ca este un azil al evreilor (am auzit ca primeste si de alte religii) pe str. Jimbolia, iesirea din Bucuresti spre Mogosoaia, cam in dreptul lui CrisTim.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos




si asta costa in jur de 1 mil./zi

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Deci se pare ca sansele tind spre zero...Ufff...

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Doamne fetelor, ce trist e sa ajungi asa!

Bunica mea are Alzheimer si e in faza in care nu mai recunoaste pe nimeni, pleaca de acasa, se dezbraca.
Pana acum o ingrijea mama mea, dar a murit. Mama mea tanara si frumoasa a murit si am ramas cu bunica.

Am cautat cu disperare azil, dar la preturi care sa ni le putem permite nu am gasit.
Noroc ca sta intr-un sat si am gasit pe cineva dispus sa o ingrijeasca, platim 10 mil pe luna.

Stau insa cu inima stransa ca sa nu se razgandeasca vecina care o ingrijeste. Are trei copii si copii o pandesc cu schimbul pe bunica sa nu plece!!!!

Un azil langa Bucuresti ar fi solutia ideala, dar la un pret rezonabil totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Cristiama, foarte trist ceea ce povestesti si tu...Sincere condoleante pentru moartea mamei tale, poate si stressul a contribuit la aceasta moarte prematura?...
Pai si asa platesti destul 10 mil pentru la tara, ma gandesc cu groaza...ca aici si mai greu gasesti femei dispuse sa faca asa o munca urata...

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Laura, la noi la agentie erau inscrise foarte multe femei care doreau sa ingrijeasca batrani, insa nici una nu accepta batrani bolnavi, imobilizati etc. Eu te sfatuiesc sa dai un anunt mare in Raid, in care sa precizezi cat esti dispusa sa oferi lunar si sa spui din start ca batrana e bolnava. In mod cert te vor cauta mai multe femei, ai sa vezi, eu eram foarte impresionata de cati oameni cu o situatie materiala proasta sunt in Ploiesti, dispusi sa munceasca, fie si pe bani putini. Insa problema este Alzheimer... Sper sa gasiti repede pe cineva. Noi ne dorim ca la un moment dat sa avem puterea sa facem un azil in Ploiesti, dar asta abia peste cativa ani, pana atunci imi doresc ca bunica mea sa fie sanatoasa si sa nu avem nevoie sa aducem pe cineva sa o ingrijeasca... E pacat ca inca nu exista in Romania un azil unde batranii sa poata fi ingrijiti in schimbul pensiei lor. La noi inca totul e la nivel de afacere si atat. Gasisem la un moment dat o pensiune mare numai buna pentru asa ceva, undeva spre Breaza, ni se cereau vreo 2-3000 de euro pe luna chiria, insa ne-am impotmolit la capitolul asistente medicale si infirmiere, care ar fi ridicat foarte mult costurile, apoi exista si problema transportului alimentelor, ramane deci inca in faza de proiect. Bafta multa!!! Vezi ca exista multe site-uri dedicate bolnavilor de Alzheimer, poate gasesti acolo informatii utile, da o cautare pe Google.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Exista in Bucurestii Noi un astfel de loc se cheama Geronto Life Med
http://www.gerontolifemed.ro/
pe care l-am vizitat si care arata intradevar foarte bine, au medici specializati, batranii sunt supravegheati permanent, mancare buna, li se dau medicamentele necesare, analize periodice, cu totii sunt foarte atenti si draguti si am vazut oameni ajunsi acolo intr-o stare foarte proasta, refacuti dupa cca o luna. Nu vorbim de boli incurabile... Dar intradevar, costa...mult 25 EUR7zi .
Iti doresc succes, poate-l vizitezi totusi. Daca nu incearca si in sistemul de stat, nu prea sunt locuri, dar poate... aveti noroc. Caminul Vitan Barzesti am vazut ca se extinde, de exemplu.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Cornelia, m-am uitat pe site-ul de la gerontolifemed si nu m-am lamurit daca primesc bolnavi cu Alzheimer. Din ce scrie acolo reiese ca bolnavii lor sunt cei care au nevoie de ingrijiri pe o perioada limitata. Nu scrie nimic de bolnavii cu probleme cronice.
Stii cumva?
Ne-ar interesa si pe noi sa stim daca exista vre-o solutie pentru bolnavii de Alzheimer.

Mergi la inceput